bugün

Sikayetleri inceleyen, bunlar hakkından adli raporları, delileri toplayan, şahitleri dinleyen, ifade alan ve sonunda suc duyurusunda bulunup mahkeme sürecini başlatan kişi, agır abi. Kamu davası kapsamına giren bir durumda şikayet gelmemesi durumunda da inceleme baslatabilen sahıs. savcının işlevine örnek verirsek: X isimli sahıs beni gasp etti diyen Y isimli sahıs varsa sahidiyle birlikte karakola gider ve sikayette bulunur, avukat esliginde ve onun imzasıyla Y nin ve sahidinin ifadeleri alınır ki daha sonra mahkemede sahit caymasın.* daha sonra hakkında sikayet olan X yakalanır ve karakola getirilir onunda avukat esliginde ifadesi alınır ifadesinde büyük ihtimal "aramızda husumet olan Y bana iftira atmıstır ve kendisi bana sinkaflı küfür etmiştir ben şikayetciyim der" Artık Y de müşteki sanıktır*. Bu işlemlerde sonra savcı devreye girer ifade tutanakları ona ulastırılır o da önce uzlastırma yoluna gider taraflar yüzleştirilir öpüşüp koklaşmazlarsa ,savcı ifadelerini almak için adliyeye davet eder. ifadelerini alır ve dosyayı açar ve yüzyıllar sürecek olan mahkeme süreci baslamıs olur*.Ha bide bu agır abilerin silah tasıma yetkisi vardır dogal olarak.*
+Bu ne lan
-Ne oldu bey
+TV deki hatun balonu tekmeledi
-olsun bey sanane
+bana ne olur mu ulan üzerinde Türk Bayragı var balonun*
-abooo
+cantamı getir cabuk suc duyurusunda buluncam tiz vursunlar kellesini
-olur bey
(bkz: muddei-i umumi)
turk sinemasının vazgeçilmez karakteridir savcı.. adaletten şaşmaz, ama yeri geldiği zaman katil zanlısı cüneyt abimize izin bile verir, çünkü herzaman iyi tarafı bilirler. Gel gör ki zamanı gelincede darağacına götürmek için koluna girerler (gözyaşlarını göstermezler ama * )
Devlet adına ve yararına davalar açan, kamu haklarını ve hukuku yerine getirmek üzere yargıç katında sanıkları kovuşturan görevli, müddeiumumi
dıger mesleklere gore ısı bayagı zor olan meslek grubudur.
kanunlara dayalı olarak çalışarak, kanunlara uygun olmayan durumları tespit ettiğini iddia eden ve bu kanunsuz durumlara uygun olan cezanın tespitini de yaptığını savunan, bu iddiasını / savını, doğru olup olmadığının belirlenmesi için, mahkemeye sunan kişi.
yetkileri sınırsız olmasa da bayağı güçlü bir nüfuz alanına sahip olan kişilerdir. Bu insanlara bu kadar yoğun bir güç alanı bahşetmek çok büyük bir hatadır aslında, çünkü içlerinde kişilik bozukluğu olup, aldığı sapıkça kararlarla insanların yaşamını cehenneme çevirebilecek şahsiyetlerde olabilir. Bürokratik şiddetin başladığı yerde, devlet olgusunun taşımış olduğu kitlesel anlam birden yokolabilir. Hepimiz insanız ve Josef K. olmak istemiyoruz.
"devlet adına ve yararına davalar açan, kamu haklarını ve hukuku yerine getirmek üzere yargıç katında sanıkları kovuşturan görevlidir" (1)

"Adalet Bakanına bağlı olarak mahkemelerde yürütme organının temsilcisi olarak çalışan kimsedir." (2)

"muhakeme makamlarından biri olan iddia makamını işgal eden ve iddia görevini yerine getiren kişi" (3)

"suç haberini alır almaz, devlet adına, şüpheli veya sanığın gerektiğinde lehine olarak da araştırma ve soruşturma işlemlerine girişmek, suç şüpheleri kuvvetli olduğunda dava açmak, açtığı davayı yürütmek ve nihayet mahkemenin verdiği kararları yerine getirmek mecburiyetinde olan ve yasama-yürütme-yargı erklerinden yürütme içinde yer alan bir devlet memuru" (4)

"maddi gerçeğin araştırılması ve adil bir yargılamanın yapılabilmesi için, emrindeki adli kolluk görevlileri marifetiyle, şüphelinin lehine ve aleyhine olan delilleri toplayarak muhafaza altına almakla ve şüphelinin haklarını korumakla yükümlü olan kimse" (5)

"ağırlıklı olarak ceza muhakemesinde ve soruşturma safhasındaki işlerde, istisnai olarak da bazı hukuk davalarında görev yapan ve yürütme organına bağlı olarak çalışan kamusal iddia makamı" (6)

"suç haberinin kendisine ulaşmasıyla birlikte devlet adına araştırma ve soruşturma faaliyetinde bulunmak, kamu davasının açılmasını gerektiren şartlar oluştuğunda dava açmak ve yürütmek, mahkemelerin verdiği kararları yerine getirmek ve kanunla kendisine verilen diğer görevleri yapmak durumunda olan ve yürütme erki içinde yer alan bir devlet memuru" (7)

(1)- http://www.tdk.gov.tr
(2)- http://tdkterim.gov.t
(3)- Toroslu, Nevzat / Feyzioğlu, Metin. Ceza Muhakemesi Hukuku, 5. Baskı, Ankara 2006 s.114
(4)- Öztürk, Bahri / Erdem, Mustafa Ruhan / Özbek, Veli Özer, Uygulamalı Ceza Muhakemesi Hukuku, 4. Bası, Ankara 1999 s. 272
(5)- Ceza Muhakemesi Kanunumuz, m. 160/2
(6)- http://www.hukuksokagi.co...-cmkya-gore-savcilik.html SAVCILIK MAKAMI ve ÖZEL oLARAK CMK'YA GÖRE SAVCILIK, savcılığın tanımı başlığı.
(7)- http://tr.wikipedia.org

ana kaynak: http://www.hukuksokagi.com
ergenekon davası nı düşündükçe, onlar için en çok üzüldüğüm güruh. gerçekten o savcıların işi çok zor çok. hukuk devleti miyiz, diktatorya mı belli olmadığı için.
Olup bitenleri kaçırma

İlk öğrenen uludağ sözlük kullanıcıları olacak.