bugün

belki de avrupa'nın en iğrenç görünümlü binası. sırık gibi yapılmış hiçbir albenisi yok. biraz daha caf caflı birşey olsaymış.
fotoğraf çekerim abi niyetiyle gittim. gitmeden önce tripotumu, lenslerimi ve diğer aksesuarlarımı yanıma alarak baya bir yük edindim. seyir terasına çıkmak 15 lira. tabi biz 15 lirayı verdik ve biletimizle beraber asansörün yolunu tuttuk. asansör olarak çok rahat. hareket ettiğinizi bile anlamıyorsunuz. buda asansör fobisi olanlar için ayrı bir avantaj. neyse asansörden indik ve ilk izlenimim şahsımı baya hayal kırıklığına uğrattı. bir kere fotoğraf çekmek için o beyaz camlardan netleme yapmak çok zor. ben açık bölüme girerim diye düşünmüştüm ama maalesef kapatılmış. her neyse güneşin tepede olduğu için fotoğraf çekmeye henüz başlamadım. biraz gözlem yaptım. terastan o çok sevdiğiniz istanbul un kuş bakışı manzarasının ne kadar iğrenç olduğu ve çarpık yapılaşmanın ne denli ileride olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz. yani istanbul u modern ve güzel bir şehir yapmak için binlerce binayı yıkıp yeniden yapmak gerek.
görsel
360 derece seyir terasına birkez de olsa çıkılması gereken avrupa'nın en yüksek binası. istanbul'u gürültüsünden ve kalabalığından uzakta izlemek kadar güzel bir şey yok. özellikle gün batımı zamanı giderseniz, güneşin batışını ve istanbul'un gündüzünü ve gecesini izlemenin fırsatını da bulacaksınız. unutmadan havanın sissiz olmasına dikkat edin, paranız boşa gitmesin. sky ride (4d similasyon) etkinliği 10 dakika sürüyor. bir helikopterle size istanbul turu yaptırıyor.

görsel
türkiye nin en yüksek binası. Daire fiyatlarının 4 milyon dolar olduğunu kendim bizzat gazetelerden okumuştum. Herhal de aylık ortak kullanım gider aidatı en az 5000-10.000 tl vardır diye düşünüyorum.

An itibari ile arabamı bu binanın önüne çektim ve dikkatlice izliyorum. Yemin ediyorum camları pislikten gözükmüyor. bir çamur rengi kaplamış her yeri.

Yok mu bu mahallede bir temizlikçi hayrına kat başı 50 tl yevmiye versinler de silsin amk ya.

Ha bu kadar yüksek binayı temizlikçi nasıl siler diye düşünenler varsa. Ulan bende biliyorum bunu temizlikçi kadının silemeyeceğini.
teknik gezi kapsamında terasından istanbulu seyreden ilk kişilerden birinin olmanın gururunu yaşadığım bina.
iş bankasının ikizleri yanında çocuk gibi kalmaktadır.
görsel
görsel
görsel
en son pazar günü gittim.
100 lira üzeri alışverişi fişini danışmaya götürdüğümde okul çantası hediyemi aldım. güzel de oldu.
kampanya dün bitti.
burası orta halli güzel bir avm.
zeminde güzel bir eğlence parkı var. tavsiye ederim.
evimin önünde sırık gibi dikilmiş olan bina. maalesef her gün görmek zorundayım. sadece 7-8 defa girdim, o da yemek yemek için.

onun dışında bana tek artısı daire fiyatlarının yükselmesi oldu.

düzeltme: önünde gece gündüz orada yaşayan bir güruh var.kimlerden bahsettiğimi buralarda yaşayan bilir..bunu es geçemezdim.
yimpaş'ın içinde patlayan; ne varsılllar ne yoksullar için cazibe merkezi olamayan; çeliktepe taraflarının saçma sapan tiplerinin kabe gibi çevresindn ayrılmadıkları avrupa'nın en büyük fallik nesnesi. rusya'yı saymazsak londra'daki the shard'ın arddından en yüksek yapı.
dairelerin geneli boş. dükkanlar keza... mimari açıdan laz müteahhitlerin aparttmanlarından bile kötü. camları sürekli kirli.

istanbul'un yüreğindeki hançerdir. bunu boğaziçi'ndeki muadilii gökkafes'tir.
4. levent'te bulunan Avrupa'nın en yüksek ve en ucube binası. insanda zerre kadar bir estetik zevk uyandırmayan bu ucubenin methedilecek hiçbir yanı yoktur. Ne uzaktan ne de yakından herhangi bir güzelliği yok. Önünden geçerken "Bir gün bu ülkenin başına diktatör olarak gelirsem, zevkle bu binayı yıkıp yerine çiçek bahçesi yapacağım, aha şurada gelincikler, şurada da sümbüller olacak, etrafına da erguvanlar..." böyle hayallere dalıp gidiyorum.
berbat bir yapı, içerideki mağazalar bile sönük. hala neden orada varlar onu da anlamış değilim. çevresi acayip serseri tiplerle çevrelenmiş çiçeksiz, yeşilliksiz ruhsuz bir gökdelen. sadece terası muazzam. 56. kattan istanbul şahane görünüyor daha yüksek kulelere de çıktım ancak kulenin en tepesinde bile yeşillik ve renk vardı. bizimkisi ruhsuz, ters rüzgarı ile insanı serseme çeviriyor. rüzgar yönünü hesaplamayan bir mühendise teslim edilmiş bir yapı yani.. sırık gibi duruyor öyle işte, yazık gerçekten.
Web sitesinin server'ına hazırladığı ekran kartı sürücülerini bile yüklemeyen firma.
(bkz: istanbul sapphire)