1. 11.
  romanya vatandaşı olan insan. artık hem avrupalı hemde romanya vatandaşıdır çünkü romanya artık bir avrupa birliği üyesi.
  -4 ... columbia1990
 2. 12.
  istikrarlı yazmayı beceremeyen öykücüler için yazması zor bir edebi türdür. yazmaya başlamak, fakat kelimeleri tüketmek ya da yazdıklarınızdan bir süre sonra sıkılıp da kendinize ihanet etmek. ayrıca bu uzun soluklu yolculuk boyunca aynı çizgide kalmayı becerebilmek.. kendimin de içerisinde bulunduğum bu istikrarsız yazarlar için en iyisi, roman karşısında kısa fakat bitirilebilen yazılar yazmak gibidir. herkesin uzun laflar söylemesine lüzüm yoktur ayrıca.
  1 ... mikserde yuzen balik
 3. 13.
  gelişmeye devam eden ve tamamlanmamış tek edebi tür.
  roman sözcüğü romanice'den türemiştir.
  romanın ataları;
  petronius'un satyricon'u(1.yy) ve apuleius'un metamorphoseon'u(2.yy) sayılır.
  birçok kaynağa göre ilk büyük roman cervantes'in don kişot'udur.
  2 ... arsmagna
 4. 14.
  Namık Kemal'e göre roman;sahiden geçmemiş bulunsa bile,geçmesi mümkün olan biir olayı;ahlak,adet,duygu ve daha olabilmesi akla gelen tüm ayrıntılarıyla canlandırmaktır.
  ... balmsd
 5. 15.
  (bkz: romanın yükselişi)
  (bkz: dime novel)
  ... meister writer
 6. 16.
  ayrıca bir ecnebi ismi.
  (bkz: roman polanski)
  ... elmalicilek
 7. 17.
  su sıralar *içeri girip kıyafetlere şöyle bi göz attığınızda kendinizi devler ülkesine düşen gulliver gibi hissettiginiz hazır giyim mağazası.
  1 ... lemur
 8. 18.
  ilk modernist türk romanı abdülhak şinasi hisar'ın fahim bey ve biz adlı eseridir.
  1 ... diyonsos
 9. 19.
  Roman, insanın veya çevrenin karakterlerini, göreneklerini inceleyen, serüvenlerini anlatan, duygu ve tutkularını çözümleyen, kurmaca veya gerçek olaylara dayanan uzun edebî türe ve bu türde yazılmış eserlere denir. Türkçe'ye Fransızca'dan geçmiştir.

  Belli bir tarihsel ya da coğrafi çevre içindeki belli bir kişi ya da bir grup insanın başından geçenleri, bu insan ya da insanların iç ve dış yaşantılarını belli bir kronolojik, mantıksal, duygusal ya da sanatsal ilişkiyi gözeterek öyküleyen ve belli bir uzunluğu aşan anlatılar için kullanılan edebi terimdir. Edebi türler içinde en yenisidir. Çünkü matbaanın bulunması ve kentsoylu bir okur kitlesinin ortaya çıkmasından sonra gelişmiştir.

  Tanımlanması zor bir edebi türdür. Gelişmesini tamamlamamış tek türdür denebilir.
  1 ... leggare
 10. 20.
  roman, edebiyatın en sancılı uğraşını vermektir. yazımı, uykusuz geceler ve baş ağrılarıyla sürüklenir, üzerinde ısrar edilmedikçe sonuca ulaşmaz.
  1 ... legend of the stranger