1. 1.
  unlu fransiz filozof.
  modern bati felsefesinin kurucusu kabul edilir. matematik uzerine yaptigi calismalar da dikkate degerdir. bu kartezyen sistem bu abimizin icadidir.
  dualist bi felsefesi vardir. zihin-beden ayrimi felan. fransadan modern donemde cikmis en saglam filozoftur heralde bu. onerdigi felsefi sistem birkac boslukla bezenmis olsa da...
  (bkz: dualizm)

  ek: molla cami'yle ayni zamanda yasamistir. karsilastirinca karizma ciziliyo tabi abinin.. peruk dusuyo kel gorunuyo.*
  12 -1 ... child
 2. 2.
  (bkz: Düşünüyorum o halde varım)
  3 ... zero95
 3. 3.
  büyük kumarbaz.

  kağıtlar iyi geliyorsa mümkün olduğu kadar çok kazanmalıyım. kağıtlar kötü geliyorsa mümkün olduğu kadar az kaybemeliyim.

  diyerek oyun * stratejini ortaya koymuştur.
  8 ... pilotmont
 4. 4.
  mantık çağının mimarı.paris'ten*,sırf orada kafası dağılıyor diye kaçarak hollanda'ya yerleşti.çevresinde yamakları,başında patronlarıyla istediği gibi çalıştı,matematik ve mantıkla ilgili bissürü eserler verdi.sonraları stockholm'e kraliçe christina'ya mantık dersleri vermek üzere gitti.
  kraliçe derslerini yatağına uzanmış durumda dinlerdi.çoğu zaman çıplak olurdu.ama işin en berbat yanı isveç sarayı, onyedinci yüzyılın avrupasının başka her tarafı gibi pire dolu bir yerdi.christina, o zaman ki zanaatçılara sipariş vermiş, kendine altın ve gümüşten minyatür bir top döktürmüştü. yattığı yerden o topla vücudundaki pireleri vuruyordu.bu yüzden çıplaktı.iyi nişancı olduğu da söylenirdi.majesteleri her gün bu yolla oyalanırken,descartes ayağında hollanda tipi pantolonla ona varlığın şüphe edilemezliği altında yatan kusursuzluğu anlatıyor,bunu rasyonel yanlılığının bile tahammülü dışında buluyordu. çok büyük bir hızla sinirli bir insan haline geldi ve saraya gelişinden sadece bir kaç ay sonra düşüp öldü.kraliçe ise otuzyedi yıl daha yaşadı ve pek çok da pire öldürdü.
  3 ... riggo
 5. 5.
  Cogito, ergo sum.
  - Düşünüyorum, öyleyse varım.
  1 -1 ... brksbc
 6. 6.
  1596 1650 yılları arasında yasamış fransız filozof
  1 ... syda
 7. 7.
  tanrının varlığını "tanrı kandırıkçı olamaz" gibi bir sebeple kanıtlayan, ve descartes notlarımın sonlarına doğru bu ifadeyle gözümden düşen filozof.
  ... kahvekremasi
 8. 8.
  rendekar.
  6 -1 ... regret
 9. 9.
  (bkz: septisizm)*
  (bkz: cogito ergo sum)*
  (bkz: metodoloji)* *
  (bkz: analitik)* *
  modern psikoloji'nin temellerini atmistir. ismini lisedeki felsefe hocasi vermistir. daha sonra ortalik karismistir ve amsterdam'a gitmistir orda kendini descartes olarak tanitmistir. bir kizi vardir fakat hic evlenmemistir. cok suphecidir suphe etmedigim tek sey suphe ediyor olmamdir demistir. * isvec'te ölmüştür, başı ve vucudu ayri yerlerde gömülüdür.
  3 ... laxx
 10. 10.
  fransız filozof ve matematikçi. ortaçağ biliminin kuşkulu ve kesin olmayan yanlarının yerine, gerçek bir bilimin sağlam temellerini koymak istedi; öyle ki, bu bilim sayesinde insan, doğanın efendisi ve sahibi durumuna gelebilecekti. filozof yanı ise, her şeyi sorgulayan yöntemli bir kuşkudan hareket etti; öncelikle dış dünyanın varlığını tartışma konusu eden bu kuşkuyla sarsılmaz temeline ulaştı. tanrı'nın varlığını kanıtlamaya yöneldi. descartes'a göre, bizi dış dünyanın varlığına kesin olarak inandıran da gene tanrı'dır; oysa dış dünya uzam ve devinimdir yalnızca ve duygularımızın bize sunduğu duyulur niteliklerden hiçbirine sahip değildir. dolayısıyla aklımızı duyulardan uzak tutmamız gerekecektir.
  ... vernon sullivan