görsel
bu çift ayna yoktu muhabbeti gerçekten komik.
kaç senesinde yoktu acaba? fabrikadan çıkan 1989 toroslarda var, biliyorum.

ha araba tam bir kalastı, kesinlikle kabul ediyorum.
ama ne kadar köfte, o kadar ekmek. kardeşim vectra, astra, golf, corsa ile toros'un arasında ne kadar fiyat farkı vardı.

1997 corsa, 1997 toros'un yanında uçak mı kalıyordu sanki?
taşra, kötü yol tanımayan, kalas ama yolda bırakmayan bir modeldi.

ha renault'ya laf ediliyor.
renault farklı fiyat dilimlerinde pek çok araba sundu türkiye'de aynı seneler. renault 9, renault 19, renault megane 1, renault clio 1, renault safrane, renault 21.. hangisi toros kadar tutabildi?
hiçbiri. sebep? çünkü sen fakirdin.

o zaman halk iyi, kötü araç sahibi olabilmiş.
şimdi denmeyen kalmıyor.
türkiye'de fazlasıyla tercih edilen araç. genelde şehirlerde görülmez, köylerde station wagon kasa tipli beyaz renkleri görülür.
bu gibi ucuz arabalar olmasa idi, o dönem türk halkının büyük çoğu arabaya binemezdi.

öyle bir algı var ki sanki Mercedes ya da Vectra grubuyla aynı paraya satılmışlar.

Renault Toros ile Renault 9 Broadway ve
Tofaş serisi olmasa neye bineceklerdi?
Tempra dahi lükstü.
renault 12'nin türkiye'de üretilen son nesli. 1989 yılında üretimi başlamış olup 2000 yılında avrupa emisyon normlarına uymadığı için üretimi durmuştur. normal renault 12'den farkı ;
- Plastik ön arka tamponlar ve yan marşpiyeller
- jant kapakları
- sw'lerde üst tavan barı ve bazı parçalar
- sedanlarda arka stop plastikleri ve daha uzun yan havadanlık
- direksiyon simidi
- 5 ileri vites
- düz siyah plastik yuvarlak far ön panjurlar
- kapı çıtaları
- yan ikili çizgi stickerı.
küçükken bizde 131 kartal vardı. şahsen renault 12 sw'leri gördüğüm zaman bizim kartala benzetirdim. ön farlar ve arka bagaj lambalarından
Kapı kolları böbreğe benzer
iç kokusu neredeyse am kokusu kadar güzeldir.

Evet.
beyaz renk, sedan kasası ülkücü paket olarak da görülebilir.

milliyetçi hareketin güçlü olduğu adana, Mersin, Osmaniye, Kozan, Kayseri, develi Yahyalı, Yozgat, Kastamonu, Çankırı, Isparta, Amasya, tokat, Erbaa, Niksar, Tarsus, Kadirli, Dörtyol gibi her kentte çokça kullanılır.
PKK ile mücadeledeki sembol duruşu ile pek çok kişi saygı duyar. *
görsel
görsel
görsel
yakinda elektrikli olarak tekrar üretime sokulacagi söylentileri dolasmakta olan bir fransiz araci.
diger otomobil markalari gibi gecmiste cok tutan modelleri modernize edip, elektrikli olarak piyasa sunma planlari bulunan renault´un yeni projesi.
rakibi icin; (bkz: opel manta)

konsept modelleri dacia catisi altindan simdiden medyaya düsmüstür.

görsel
görsel
görsel
görsel
Rafadan tayfa isimli çizgi filmde tüm arabalar torostur.
yurdum insanı çok tutmuştur. tam bir katırdır. gitmedi yer, tırmanmadığı tepe yoktur.
Kadrajdaki 5 otomobilin, 5'inin de Renault 12, Toros denk gelmesi.. *
Yer; Toros'un kalesi Kozan'ın oto sanayi sitesi. *
görsel
Bugüne dek ne ben, ne ailem bu araca sahip oldu. Geçmişte bizde Tofaş aracı dahi vardı ama buna sempatim başkadır.

iç kısım Tofaş serisi araçların dahi en az bir nesil gerisindedir.

Ancak toros'u Toros yapan her yola gidebiliyor oluşudur.
Gerçekten keçidir.

Clio, Auris, linea vb çıkamaz bunun çıktığı yere.
SUV kasa yerden yüksek araçların, captur, kadjar, Fusion gibi araçların zor gittiği yollarda bu langır lungur kaptırıp gider.

Ve bu yol denemeyecek kadar kötü yerlerde kullanılsa dahi yıpranmaz, garip bir araç. *
Kozan için konuşuyorum, pek çok evin 2. Arabasıdır halen.

görsel
görsel
görsel
türkiye koşullarına en uygun modeldi. keşke yeniden üretilse.
vitesi boyum kadardır.
Babamın iş arabasıydı bir ara bizi mi taşıyordu biz mi onu taşıyorduk bilmiyordum. En sonunda sanırım vites 5 e geçmedi zorlayınca topuzu elinde kalmıştı babamın. Küçüktüm o zaman araba körüklü otobusler gibi ortası ayrı havalarda takılıyordu. Böyle de bir anımdır.
üretimden 21 yıl önce kalkmış bir araç olarak 550 bin adetle tr binek otomobil havuzunun lideridir.

en çok bulunduğu iller;
- adana 26 bin,
- mersin 25 bin adet şeklindedir.

adana ve MERSiN il merkezlerinde de çokça bulunmakla beraber merkez dışındaki ilçelerinde her 10 arabadan yaklaşık 4.5 kadarı toros'tur.

yani ilçelerindeki binek araçların %45 kadarı Toros, geri kalan %55'i ise yüze yakın diğer model araçlar..
geriye kalan büyük kısım da Renault 9 Broadway, Renault 19, Renault Clio symbol, Renault Megane, Dacia Duster gibi Renault Grubu araçlarıdır.
şimdi sıfırı çıksın peynir ekmek gibi satılır. Neden çıkartmazlar hiç anlamam.
Kazık gibi arabadır.
Küçükken bu arabayı ördeğe benzetirdim.
keçi olarak tanımlanan araç. tanımının hakkını verir. kar kıyamet ortamda 4*4 araçların bile zorlandığı köy yollarında bana mısın demeden çatır çutur gider. buna şahit olduğumda çok şaşırmıştım ama bildiğin zorlanmıyor bile. tuhaf ama öyle. tuhaf sevgılım... çok tuhaf...
Toros cenneti Kozan'da bir üstü açık Kozan.

görsel
görsel
hatır için razı olmuş üstünün açılmasına.
görsel
bunların içinde en korkunç olanı beyaz torostur.