1. 1.
  Mide içeriğinin (asidinin) patolojik şekilde mideden özefagusa (yemek borusuna) doğru geri kaçışı gastroözefageal reflüdür. Hastalar göğüs kafesinin arkasında yanma(heartburn) şikayeti ile başvurabilirler. Bazen yemek borusunun arkasındaki yanmanın yanı sıra ağıza gıdalar ve acı su da gelebilir. Özefageal reflü sıklıkla yemeklerden sonra olur. Gastroözefageal reflü hastalığı tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sık görülüyor. Ülkemizde yapılan bir çalışmada toplumun %20 sinde gastroözefageal reflü hastalığı tesbit edildi.

  kaynak: http://www.ntvmsnbc.com
  8 ... crypto
 2. 2.
  mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçmasıdır. asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle, yemek borusunun asitten kendini koruma özelliği yok olur
  6 ... celibon
 3. 3.
  ozafagiyal reflu olarakta bılınır.yemek borusu alt sfınkterlerının (kapak)calısmaması durumunda gerceklesir..
  tedavısı bazık bır seyler yemektır..
  karbonat ilaç olarak h2 reseptor antagonıstlerı veya
  proton pompaları gibi.
  5 -1 ... sex pistols
 4. 4.
  mide asitinin mideden yemek borusuna kaçmasi hastalığıdır. genelde yemek borusundaki bir fıtık buna neden olur. sürekli ağızdan gaz çıkarma, yemek borusunda yanma hissi, gögüste yanma agrı hissi (çogu zaman kalp şikayetleri ile karıştırılır). tedavisinde proton pompası inhibitörleri kullanılıp asidik ortam nötrlenir. ameliyat işkencelidir pek tavsiye edilmediginden tedavisi yok gibidir. yatak başını 30cm yükseltmek, yatmadan 3 saat önceye kadar birsey yememek, mideye dokunan yiyecekleri yememek en etkili çözümdür.
  9 ... the kene
 5. 5.
  uzun süreli mide yanmasından sonra bir gece ömrümün sonunun geldiğini sanarak kalkılınca bundan sonra da dakika başı geğirmeyle tırsılıp doktora gidilen ve teşhisi konulan hastalık. elle muayene edilirse eğer, goğüs kafesinin arasına tam midenin ağzına bastırılıdığında acılardan acı beğenirsiniz. doktordan açıklama beklerken o kenardan "yenilmez - içilmez - yapılmaz" ların basıldığı ( bayer tarafından. ne uğraşmış adamlar )bir kağıt kopararak bundan sonra hayat arkadaşınız olacak hastalığın adını söyler : reflü. proton pompası inhibitörü'nüzle mutlu mesut yaşamaya devam edersiniz.
  8 ... whatawickedgametoplay
 6. 6.
  mide ve intestinal içeriğin özefagusa * reflüsü * sonucunda ortaya çıkan semptomlarla giden klinik tablo. reflü sonucu özefagus mukozasında oluşan hasar ise reflü özefajit olarak tanımlanır. en sık görülen özefagus hastalığıdır.
  2 ... semai
 7. 7.
  aylık 70 YTL ilaç masrafı yaratan hastalıktır. endoskopi ile teşhisi 1.000 ytl ye patlar. sakın reflü olmayın. *
  6 -1 ... qb1903
 8. 8.
  sıvının bulundugu ortamdan kullandıgı boru sistemine 'geriye kaçması' dır...gastro-ozefagiyal reflü veya veziko-üreteral reflü gibi çeşitleri vardır..
  2 -1 ... chacal
 9. 9.
  sigarayi birakanlarda siklikla basgosteren hede..
  4 ... confusedy
 10. 10.
  diğer bir adı özophajittir. Hastalara önerilen yaşam tarzlarını değiştirmektir, asitli içecekler ve yiyeceklerden uzak durmak. Kola, kahve.. içmemek, domates, turşu, çikolata..yememek. Bunlar hastaya sıralandığı vakit: ne yiyeceğim sorusuna sebep olur. Birde yatmadan 2 saat önce bir şey yememek ve yarı oturur pozisyonda uyumak gerekir.
  4 ... wampirella