bugün

entry'ler (10)

oylumunelumune

nickine hasta oldugum yazar. yazılarını okumaktan çok keyif alıyoruz. ailecek takip ediyoruz. *

meme kanseri

sıklıkla doğurganlık dönemini tamamlamış kadınlarda ortaya çıkan kanser türüdür. ailesel yatkınlık hastalığın ortaya çıkmasında birinci dereceden önemlidir. erken regl olmak, geç menapoz, ilk doğumunu geç bir yaşta yapma, östrojen türevi ilaçlar kullanma, fazla yağlı yiyecek tüketmek, emzirmemek diger risk faktörleridir.erken tanı tedavide çok önemlidir. kadınlar kendilerini devamlı muayene etmeli ve menapoz döneminde mamogragilerini * aksatmamalıdırlar.

reflü

mide ve intestinal içeriğin özefagusa * reflüsü * sonucunda ortaya çıkan semptomlarla giden klinik tablo. reflü sonucu özefagus mukozasında oluşan hasar ise reflü özefajit olarak tanımlanır. en sık görülen özefagus hastalığıdır.

arkadaşa sözlüğü anlatmak

kafa yedirten hadise. helede bunu anneye babaya anlatıyorsan. anlatıyorsun anlatıyorsun eeee ne oluyor o zaman, ne işe yarıyor bu yazdıkların, hani sen iş ilanlarına bakıyordun, bak calışmayacaksan git askere aradan çıksın oda diye başlayan bi muhabbet.

kadınlardan nefret etme sebepleri

erkegi hayattan bezdiren kız tavırları, hareketleri ve kaprislerin toplamı. bi teklife başta hayır demesi sonrada gitmedik diye küsmesi * . çocukca konuşması * . ailenle beni ne zaman tanıştıracaksın diye gereksiz ısrarı. bu kız neden seninle bu kadar samimi diyerek beynini yemesi. her gün "bugün nasılım" diye sorması. gittigin her yere bende geliyorum demesi. saçını sarıya boyaması * . saat başı arayıp nerdesin diye sorması. kavganın ortasında sen beni artık sevmiyorsun deyip ağlamaya başlaması.

kalsiyum

ortalama yetişkin ağırlığının yaklaşık %2 sini oluşturan elementtir. bu mineralin büyük bir bölümü iskelet sisteminde; geriye kalanı dokularda ve kanda depolanmaktadır. süt ve ürünleri kalsiyum bakımından zengindir. eksikligi kaslarda tetanilere sebeb olmaktadır.

acemi çaylak

beceriksiz, deneyim sahibi olmayan,yetişmemiş kişiler için kullanılan bir deyimdir. çaylak, gerçekte kartal ailesinden, ortalama altmış santim boyunda, yırtıcı bir kuştur. ağır gövdeli bir kuş olduğundan, yavrularına, uçmayı öğretmesi çok uzun sürer ve sık sık da yavrular yere düşer. çaylak yavrularının uçmayı öğrenmekteki bu acemilikleri, halk dilinde böyle bir deyime kaynak olmuştur.

81 dogumlularin bahtsizligi

dogumlarından itibaren yakalarını bırakmayan lanettir. cogu sokaga cıkma yasagının oldugu bir gün hayata gözlerini açmıştır.

er

cnbc e de bir acil servis dizisi. diyaloglar ve verilen bilgiler yüzde yüz tıpla uyumlu. o diziyi izleyip doktor olmayı heveslenenler için büyük bir hayal kırıklıgı sebebi. çünkü türkiyede acil servisler böyle işlemiyor malesef.

botoks

c.botilinum bakterisinden elde edilen ve kaslarda yumuşak paraliziye sebeb olan maddenin uygun görülen yerlere enjekte edilmesidir. aslen besin zehirlenmesine sebeb olan bir bakteridir. klinik tabloyu bu toksini sayesinde olusturur. tıpta çok uzun süredir kullanılan bu madde, estetik amaçlı kullanıldıgında meşhur olmuştur.