1. 1.
  alman ilaç firması.
  3 ... elma
 2. 2.
  1 Ağustos 1863'te Friedrich Bayer adlı bir tüccar ve Johann Friedrich Weskott adlı bir boya ustası, şimdi Wuppertal şehrinin bir semti olan Barmen'de küçük bir boya malzemesi fabrikası kurdular. Hemen iki yıl sonra Birleşik Devletler'de bir katran fabrikasından hisse satın alan iki işadamı, denizaşırı pazarlara ara ürünler satışına başladılar. 1876'da Moskova'da bir fabrika açıldı, bunu 1883'te Kuzey Fransa'da Flers'de bir üretim tesisi izledi.

  1 Temmuz 1881'de Bayer ve Weskott'un oğulları ve damatları Farbenfabriken vorm. Friedr. Bayer & Co. adı altında 5.4 milyon mark kuruluş sermayeli bir anonim şirket kurdular. iki yıl sonra şirket hisseleri borsada işlem görmeye başladı.

  1884'te Carl Duisberg adlı bir kimyager Bayer'deki çalışma hayatına başladı. 1888'de Duisberg "Sağlık Ürünleri Departmanı"nı kurdu ve Merkezi Bilimsel Laboratuar'ı oluşturdu. Bu iki kurum, birçok öncü buluşa ev sahipliği yaptı. 1891'de Bayer, Carl Leverkus'dan alizarin kırmızısı boyaları üretmek için bir fabrika ve şimdi Leverkusen şehrinde olan bir başka tesisi satın aldı. Buradaki ilk fabrikalar yüzyılın başlarında kuruldu ve şirket merkezi 1912'de Leverkusen'e taşındı.

  Şirket 1972'de adını Bayer AG olarak değiştirdi. Bayer o tarihten günümüze, bildiğimiz uluslararası sağlık hizmetleri ve kimyasallar grubu olarak gelişti.

  2003'den bu yana yeniden yapılanma çalışmaları sonucunda Bayer CropScience (BCS), Bayer HealthCare (BHC), Bayer MaterialScience (BMS) ve Bayer Business Services (BBS) gibi iş bölümlerinden oluşan bir yapı oluşturuldu.

  edit: birde alman ilaç firması olarak bilinir

  edit: ben niye başta yazacağımı sonda yazdım anlamadım.
  4 ... 35mm
 3. 3.
  (bkz: aspirin)
  3 ... rasko
 4. 4.
  (bkz: enviromental science)
  1 ... onur
 5. 5.
  aspirin in mucidi dunyanın en buyuk ilac firmalarından biridir.
  1 ... rurouni kenshin
 6. 6.
  (bkz: bayern munih) *
  1 -1 ... metafizik_cell
 7. 7.
  türkiyede ki merkezi ümraniye de olan alman ilaç üreticisi. (bkz: bayer leverkusen)
  2 ... qb1903
 8. 8.
  almanyanin leverkusen sehrinde bulunan, büyük daire icinde yukaridan asagiya ve soldan saga dogru lambalarla donaltilmis bayer yazisina sahip olan ilac sanayisi...
  ... kultursuz dinazor
 9. 9.
  dünyada ilk defa, ilaçlarında uyuşturucu kullanan firma.
  1 -1 ... barutyiyici
 10. 10.
  1863'te boya imalatçısı olarak faaliyete başladı. 1881'de kimyevi madde üretiminde yoğunlaştı. sağlık dünyasında devrim sayılan aspirin 1899'da satışa sunuldu.

  şirket, yatay ve dikey olarak yazılan bayer logosunu 1900 yılında tescil ettirdi.
  2 ... hicbise