1. 1.
  En ünlü temsilcisi Pink Floyd'dur.

  1960'lardaki beat generation'un müzisyenlerinin uyuşturucu kullanmalarıyla oluşan bir nevi dalga.

  ingiltere'de ve Amerika'da oldukça geçerli olmuş ve kaliteli ürünlerin çıktığı bir dönemi yaratmıştır. Diğer taraftan, ingilizlerce daha iyi ele alındığını da iddia edilebilir..
  7 ... bl
 2. 2.
  (bkz: psychedelic rock kes muzigidir)
  1 -4 ... halit ayarcı
 3. 3.
  çeşitli uyuşturucu maddeleri alan uçmuş amcaların o anda yarattıkları müzik türü denilebilir. (bkz: the doors)
  sürrealist sözler ön plandadır, değişik melodiler, sesler denemeyi seven rock müzik türü.
  5 ... simitcikahvecigazozcu
 4. 4.
  60'ların ortalarında ingiliz müzisyenlerinin lsd almasıyla başlayan müzik akımıdır. lsd etkisiyle rengarenk halusinasyonlar gören amcalarımız bu rengarenklikten etkilenerek uçuk kaçık halüsinatif etkili şarkılar yapmışlardır.

  rock'n roll'a bir tutam doğu ve hint havası, azıcık da jazz ekleyerek bu eğlenceli müzik elde edilmiştir. ancak çoğu amcamız lsdyi fazla kaçırdığından icra eden için pek iyi sonuçları olmamışsa da dinleyene lsd'siz halüsünasyonlar vaadetmektedir.

  pink floyd'un kurucusu vede isim babası olan geçenlerde hayatını kaybeden syd barrett akımın en önde giden temsilcilerindendir. pink floyd'un ilk albümü olan ve bestelerinin tamımına yakını syd tarafından yapılan the piper at the gates of dawn albümü 1967 yılında çıkan bir çok albüm gibi psychedelic müziğin en güzel örneklerinden biridir.

  pink floyd müziğinden öte ışık şovlarıyla da psychedelia'yı sahnesine taşımış, dinleyinlerinin kafalarını duman duman etmiştir. ancak ne varki; yukarıda da belirttiğimiz gibi syd, ilham kaynağının kurbanı olmuş, harap ve bitap düşmüş, grupla yollarını ayırmış ve münzevi hayatı yaşamıştır.

  psychedelic müziğin bir değer önemli temsilcisi the beatles grubudur. 1967 çıkışlı sgt. peppers lonely hearts clup band albümleri psychedelic müziğin ulaştığı en üst noktalardan biridir. lucy in the sky with diamonds şarkısı yapılmış en iyi psychedelic şarkılarından biridir. bunun haricinde magical mystery tour ve revolver albümleri de psychedelic havanın yoğun olarak görüldüğü albümleridir.

  bu akımın kralı jimi hendrix olarak kabul edilir. alnını çizip bandana altına lsd enjekte ederek sahneye çıktığı rivayet edilir. gelmiş geçmiş en iyi gitaristlerden biri olarak kabul görür. manic depression, little wing, castle made of sand, purple haze, little miss lover, are you experinced gibi bir çok güzel parçaya imzasını atmıştır.

  ülkemizden ise erkin koray akımın önemli isimlerinden biridir. özellikle kendi adını taşıyan ilk albümü psychedelic tanımına cuk oturur. dünyanın çeşitli ülkelerinde çok sayıda fanı olan bir sanatçımızdır, kıymetini bilelim. mesafeler en mükemmel psychedelic eseridir zannımca.
  8 ... ethempertevefendi
 5. 5.
  68 lerde her ne kadar kasten ve bilnçli olarak ismi hedonist gençliğin sevdiği ve dünya sorunları takmayan insanlara hitap olarak geçsede tam tersi olan müzüik türüdür aslında. bu tarzın öncüleri olan the beatles, pink floyd, jimi hendrix gibi sanatçılar kitlesel tepki dediğimiz olguyu ve hümanizme her seferinde parmak basmışlar, savaşlara her yerde gereken tepkilerini sanatçı duyarlılığıyla göstermişlerdir. bu müziğin isim babası beatles tir zaten diğer isimle beat music denilir. 68 kuşağı dediğimiz olgunun yapıtaşlarından biri olan müziktir de aynı zamanda.
  2 ... raste an ne raste
 6. 6.
  en önemli temsilcisi elbette pink floyd değil, the beatles'tır. pink floyd'u da çok severiz ama, fanatiklik yapmayalım lütfen.

  beatles'tan sonraki en önemli adam kanımca syd barret'tır. tamamen onun elinden çıkmış the piper at the gates of dawn albümü abbey road studios 2'de kaydedilirken, yanda abbey road studios 1'de beatles, sgt pepper's lonely hearts club band albümünü kaydetmektedir. zaten syd, büyük bir beatles hayranı olduğunu kendi de söylemiş, ve piper albümünde yan stüdyodan sgt pepper kayıtları sırasında kullanılan seslerden ne kadar çok etkilenip kendisi de benzer şeyler uyguladığını anlatmıştır.

  sonra acı bir dönem gelir. son senelerini zaten sadece kayıt yapmakla geçirip iki dakika sohbet bile etmeyen beatles üyeleri grubu dağıtır gider. yirmi dört saat uyuşturucu etkisinde gezinen syd kafayı yer, işlevsiz hale gelir. bundan sonrası artık farklı bir dönemdir. çünkü akımları yaratan, belirleyen beatles * yoktur ve yeni akımlar, başkaları tarafından uygulanadurur. tabii, bunların beatles etkileşimi olmadan yapıldığını düşüneniniz varsa, nerede olduğunuzu size dosthane bir şekilde özleteyebilirim: (bkz: the beatles ı she loves you dan ibaret sanmak) *
  5 -2 ... ringo starr
 7. 7.
  rock müziğin halüsinatif halidir. Space rock ile yakınlık gösterir. Hatta space varsa psychedelic,psychedelic varsa space öğeler de kesin vardır diyebiliriz. Almanlardan iyi psychedelic grup çıkmaktadır. Ancak alman tarzı deneysel müziğin adı kraut rock olarak adlandırıldığından ötürü psychedelic rock grupları bunun dışında kalmaktadır. Fakat çok benzerdir. 80 lerden sonra düşüşe geçmiştir. En önemli temsilcileri eloy, nektar, sadece the piper at the gates of dawn olmak üzere pink floyd, ozric tentacles hawkwind, camel, sadece solar music olmak üzere grobschnitt (diğerleri senfoniktir) gibi gruplardır.
  ... psychedelic starship
 8. 8.
  (bkz: nekropsi)
  1 ... kerameti kendinden menkul
 9. 9.
  (bkz: psikolojik deli) *
  1 -1 ... guzunamca
 10. 10.
  (bkz: porcupine tree)
  1 ... nebkheperouri