bugün

bana bazı şarkılarıyla * the lord of the ringsi anımsatan albüm. pink floydun ilk ve en neşeli albümüdür, şarkılar genelde kısadır. syd barretin pink floydun beyni olduğu, david gilmour daha klasik gitarla am em akor basarken yapılmış olan psychdelic yılların güzel albümlerindendir.

ama hakkaten bazı şarkıların melodisi lotru hatırlatıyor bir şekilde.

(bkz: the gnome)
(bkz: matilda mother)
(bkz: scarecrow)
(bkz: flaming)
pink floyd'un giriş albümünden. ama sınavına giriş, genellikle bu albümü beğenenler, diğer albümleri de beğenirler. zordur ama.
syd barrett.
en eğlenceli liriklere, en eğlenceli bestelere sahip en sevdiğim pink floyd albümü. tek sevmediğim yanı bike'ın son 20 küsür saniyesidir, kalanı güzeldir ama bike'ın, harbi bak. buram buram syd, buram buram "saykodelik" kokar, oh mis.
geçenlerde -2007-, kırkıncı yılı sebebi ile yeniden yayınlanan albüm. bu albümde şarkıların hem mono, hem de stereo versiyonları yer alıyor, pek güzel bir şey.
syd barrett'ın* kafasında yarattığı dünyasından dünyamıza armağan ettiği kısa bir kesittir.
syd barrett ve halüsinasyonlarının bileşkesidir.
ayrıca bugüne kadar aldığım en mükemmel doğum günü*hediyesidir.
müzik budur, böyle yapılır. demek için yeryüzüne gönderilen albüm.
daha önceden bu başlıkta bike hakkında söylediklerimi geri götüme sokuyorum. şöyle ki:
(bkz: #3772496)
(bkz: #3772515)

allah belamı versin.
ullut çğlusn cğıişz,

f klavye ehe.
pink floyd'un ilk ve bana göre en güzel albümü, syd barret'ın bilimum uyuşturucu ilaç aldıktan sonra kelimenin tam anlamıyla döktürdüğü enfes klasik.

tamamen kendi düşüncem olmakla birlikte the gnome, bike, matilda mother, scarecrow gibi neşeli atmosfere sahip şarkılar aşk adı altındaki her tür soruna iyi gelmektedir.
1967 çıkışlı pink floyd un ilk uzun çaları. syd barret'in baskınlığı eğlenceli melodilerde ve çocuksu sözlerin arasındaki saykedeliklikte yoğunca hissedilir.* lsd tripleri ile abuklaşan sözler ve gürültülü sololar erken dönem pink floyd unun en güzel örnekleridir. hakkaten çok güzel yahu.
şarkı listesini de şöyle yazayım;
astronomy domine
lucifer sam
matilda mother
flaming
pow r. toc h.
take up thy stethoscope and walk
interstellar overdrive
the gnome
chapter 24
the scarecrow
bike
pink floyd'a, david gilmour zamanı pink floyd'la merhaba demiş olan ben, ilk dinlediğim zamanlar ''bu ne ki lan?'' dememe yol açan, daha sonraları animals albümünden bile daha çok dinlemeye başladığım hatta her gece dinlemeden duramadığım albümdür.
ama animals demişken canım çekti lan durun.
Saçma sapan bir Pink Floyd albümü daha. Syd Barrett dönemi bile aşırı sıkıcı grubun. Diskografi bitsin diye dinliyoruz mecbur.