bugün

john lennon,paul mccartney,george harrison ve ringo star dan oluşan 60lı yıllara damgasını vurmuş efsanevi ingiliz müzik topluluğu.
tüm zamanların en çok sevilen grubu
armoni vokalin en iyi temsilcilerinden
müzikleriyle aşmış kaliteleri tartışılmaz ve müzikte birçok yeniliğe imza atmış ilklerin grubu
bana hayatımda ilk olarak lıke a rolıng stone tarafından yesterday şarkısı dinletilmiş ve azer bülbülden hemen 360 derece dönüş yapıp dinlemeye başladıgım yaşamımı ve şu anki müzik dinleme şeklimi degiştiren hepside dünyanın en iyi insanlarından oluşan mükemmel ötesi grup..
genelde şarkıları lennon/mccartney imzalıdır
(bkz: revolver)albümleri çoğu müzik otoritesine göre tüm zamanların en iyi albümü olarak kabul edilmektedir
dünyada ilk,milyon satan albüm onlarındır
konser vermeyi kızların çıglıklarında bıratıgı rivayet edilen dünayadki en iyi gruplardanolan beatles ta john lennon gibi dünyayı peşinden sürükleyebilecek görüşlere sahip bir insan vardı. ve diger grup elemanlarıda hepsi barış için bişeyler yapmış ve dünyaya kazınmış kişilerdir. keşke bi konserlerini izleme imkanımız olsaydı.... ahh
kendi açımdan baktığımda,grubun başlıca özellikleri vokalde olağan üstüler,yaratıcılık inanılmaz vede devamlı kendilerini geliştirmiş aşmıştırlar. benim hayatımda da cok önemli bir yere sahip ve en cok dinledigim grupların başında gelirler
yesterday,girl,and ı love her,ıtis only love,let it be ,something,because,all you need is love,she loves you,she said,tomorrow never knows,eleanor rigby,fixing a hole,a day in the life,strawberry field forever ve daha niceleri saymakla bitmez... sarkılarından bazıları
yüce topluluklardan biri
tapılası vokaller
tapılası melodiler.......
hz isa'dan bile daha popüleriz diyen grup.
satılan albumleri boylamasına dizildiginde ingiltere'yi bastan sona katettigi soylenir.
(bkz: she loves you)
(bkz: yesterday)
(bkz: help)
(bkz: all you need is love)
Tüm zamanların en iyi gruplarından, ingiliz olmalarına ragmen Amerikada patlamış olan grup
Beatles rock türü müziği ile 1960'larda dünya çapında yaygın olağan üstü hayranlık uyandıran ingiliz müzik topluluğuydu.

Tümü Liverpool doğumlu olan dört üyesi vardı. (James) Paul McCartney (18 Haziran 1942), John (Winston) Lennon (9 Ekim 1940), George Harrison (25 Şubat 1943) ve Ringo Starr (asıl adı: Richard Starkley 7 Temmuz 1940). Hepsi işçi ailelerinden geliyordu. Beraber çalmaya başlamadan önce çeşitli rock gruplarında deneyim kazandılar. Önce McCartney ve Lennon 1956 yılında bir araya geldiler. Daha sonra bu gruba 1957 yılında Harrison katıldı. 1960 yılında Suart Suchliffe ve Pete Best'in de katılmasıyla grup Beatles adını aldı. Topluluk dönemin gereği olarak önce Liverpool ve Hamburg'daki gece klüplerinde çalarak kendilerini tanıttılar. Fakat grup kendini fazla koruyamadı ve 1961 yılında Suart Suchliffe ve 1962'de de Pete Best gruptan ayrıldı. O yıllarda Brian Epstein'in menejerliğinde bir plak sözleşmesi imzalayan gruba başka bir müzik topluluğundan gelen Starr da katıldı. "Love me Do", "Please Please Me", "She loves you" ve "I Want To Hold Your Hand"gibi ilk plaklarının ABD'de piyasaya çıkması ve "Ed Sullivan Show" da ilk kez ABD televizyonlarında gözükmeleriyle "Beatlesmania" (Beatles çılgınlığı) 1964 yılının başlarında ülkeyi bir baştan bir başa sardı.

Başlangıçta Elvis Presley ve Bill Haley gibi yine başta ABD olmak üzere tüm dünya çapında ünlü olan sanatçılardan esinlenen grup; Lennon ve McCartney'in yazdığı basit ama ilginç ve uyumlu sözler ile rock and roll'un ilk günlerindeki heyecanı yeniden uyandırmayı başardı. Bu özellikleri onların yıllarca liste başında kalmalarını sağladı. Şarkı sözleri ve yaptıkları müzikler sayesinde yapımcı kuruluşlardan çok sayıda ödül aldılar. Kraliçe II Elizabeth bile bu grubu O.B.E. (Order Of The British Empire) nişanı ile ödüllendirdi.

Uzun saçları, giyim tarzları sayesinde de oldukça ilgi çeken grup dünya çapında ün kazandı. Bütün plaklarının bir milyonun üstünde satabileceğinden emin olan grup büyük bir rahatlık ile çalışmaya başladı ve müziklerini monoton olmaktan kurtarıp her zaman yeni şeyler eklemesini bildi. Örneğin "Yesterday" gibi balatlardan "Paperback Writer" gibi karmaşık ritimli parçalara; "Yellow Submarine" gibi çocuklara yönelik parçalardan "Eleanor Rigby" gibi toplumsal içerikli parçalara kadar pek çok çeşitli eser meydana getirdiler. Halk konserlerine 1966 yılında son verildi.

1967 yılında dramatik bir bütünlüğe sahip olan "Sergeant Pepper's Lonely Hearts Club Band" adlı albümü çıkardılar. Bu albüm hazırlanış aşamasında elektronik müzikten yararlanılmış olması ve konser salonlarında seslendirilemiyecek bir stüdyo çalışması olmasından dolayı yepyeni bir çalışma idi.

Betles üyelerinin sanatsal yanı müzik ile sınırlı kalmadı. Beraber çevirdikleri ve oldukça da olumlu eleştiriler alan "Help" ve "A Hard Day's Night" onların sinemaya olan ilgilerini ortaya koydu. Daha sonra da birbirlerinden ayrı olarak pek çok filim çevirdiler. Toplum ilişkilerinin getirdiği zorluklar ve grup dışına olan ilgilerinin artması nedeni ile 1971 yılında grup dağıldı. Yeniden birleşebilecekleri dilden dile dolaştı ve hayranları tarafından hep beklendi. McCartney solo albümler çıkardı ve 1971 yılında kendi grubu Wings'i kurdu. Harrison 1970'lerde de Lennon ve Starr'la birlikte çalıştı. Filmlerde boy gösteren Starr daha sonra country müziğine eğilim gösterdi. Lennon, eşi Yoko Ono ile birlikte yaşamanı hem müzikçi hem de bir siyasal eylem adamı olarak sürdürdü. 1980 yılında bir akıl hastası tarafından öldürüldü.

Beatles 1960'lardan günümüze kadar akıllarda ve kaset koleksiyonlarındaki yerlerini başarıyla korudular. Günümüzde bile gruba tekrardan toplanıp bir konser vermeleri için tekliflerde bulunulmakta. Hatırlarsanız birkaç yıl önce Türkiye'de bir Beatles konseri verileceğine dair bir söylenti dolaşıyordu. Tüm müzikseverler bir an için ümitlenmişlerdi fakat ne yazık ki Beatles grubu Lennon olmadan bir daha toplanmayı reddetti ve bu konuda gelen tüm teklifleri geri çevirdi. Ne kadar dağılmış bir grup olsalarda içlerinde hala birbirlerine muhtaç olduklarını ve görünmez iplerle bağlı olduklarını tüm dünyaya göstermiş oldular.

kaynak:(kanal d müzik)
müzik kariyerlerinin dışında beş filimde oynamışlardır.
(bkz: a hard day s night)
(bkz: help!)
(bkz: magical mystery tour)
(bkz: yellow submarine)
(bkz: let it be)
en sewdiğim grup olmalarının yanısıra 4 harika sesin birleşiminden doğan şimdiye dek gelmiş geçmiş..kargadan başka kuş tanımam misali..yeryüzünde tek geçtiğim ünlü dörtlü..
yesterday all my troubles seemed so far away...
hicbir zaman eskimeyecek hep bıkmadan severek dinleyecegimiz liverpoollu muzik grubu.
(bkz: girl)
şarkıları zaman zaman coverlanan, rock dinleyicilerinin bazen aperatif bir tatlar aradığında her zaman sempatiyle bakıp birşeyler dinleyebilecekleri bir grup
dinlemesi insanda ayri bir huzur yaratan efsane grup, lennon'ın yeri ise her zaman ayridir grupta. bir de cafe vadir ayni ismi taşiyan beyoğlunda, hoş ortamının yanı sıra güzel müzikler de çalar.
müzik dünyasının en büyük isimlerinden ve hayran kitlesini asla kaybetmeyecek olan grup...
john lennon a külot unu fırlatmış bir kadınla tanışmıştım.. altmışbir(61) yaşında idi..
(bkz: beatlemania)