bugün

türk denizci.
dünya haritası çizmiştir.
haritayi yapmis da harita kullanilmis mi kimse sormuyor. osmanli'nin bir pacavra gibi bir kenara attigi bu buyuk eser arsivlerimizde hic kullanilmamis bir kosulda bulunmustur. osmanli donanmasi rusya tarafindan cesmede bozguna ugratildiginda osmanli baltik denizinden bihaber sekilde akdeniz kiyilarinda tuna nehrinden acilan bir kanal aramis durmustur.
ido'ya bağlı deniz otobüslerinden birinin adı.
Piri Reis, 1465 yılında Gelibolu'da doğdu. Akrabası olan Kemal Reis'in yanında denizciliğe başladı. Kemal Reis ile birlikte, 1486 yılında Endülüs Müslümanları'nın ispanyollar'dan kurtarılmasına ve 1490-91 yıllarında da Sicilya, Korsika, Sardunya ve Fransa kıyılarına yapılan akınlara katıldı. Daha sonra Osmanlı Devleti'nin hizmetine giren Piri Reis, Kemal Reis'in ölümünden sonra, 1511 yılında Oruç Reis'in hizmetine girdi. Oruç Reis'in Yavuz Sultan Selim'e gönderdiği hediyeleri vermek için istanbul'a geldi. Daha sonra tekrar Osmanlı Devleti hizmetine girdi.

Yavuz Sultan Selim'in Mısır seferine de katılan Piri Reis, Kanuni Sultan Süleyman döneminde, 1547 yılında Hint Kaptan-ı Deryalığı'na getirildi. 1551 yılında, bu görevini yürütürken, Aden'i ele geçirdi. Daha sonra otuz gemi ile hareket ederek Maskat Kalesi'ni aldı ve Hürmüz kalesini kuşattı. Ancak kuşatmayı kaldırarak Basra'ya döndü. Burada Portekiz donanmasının Basra körfezine gireceğini haber aldı ve üç gemi ile Mısır'a döndü. Basra'daki donanmayı bırakmakla suçlanan Piri Reis, 1554 yılında Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile idam edildi.

Kaynak : http://www.osmanli700.gen.tr
aynı zamanda üçüncü nesil bir yazar. hoşgelmiştir.
kendi yaptigi harita hala dunya bilim adamlari tarafindan hayranlikla incelenmekte, hergun yeni bir bulgu bulunmaktadir.
balıkçılık hakkında bu sabah girdiği entryleriyle dikkat çeken, bilgi verici azimli yazar.
nerdeyse her entrysi ile bir entry ve nick uyumu oluşturan üçüncü nesil yazar. bu arada hoş gelmiş.
kocaeli'de bulunana bir ilköğretim okulunun adı.
cemal süreya şiiri.

Piri Reis geri çekmiştir haritasını
Azmayı çoktan unutmuştur hayvanlar;
Başlamıştır Sultanahmet sürüncemesi,
Kızlar yatakta yan yatmaya başlar.

Ben atımı böyle dört sürüyorum ya,
Yetişmek için mi, bilmem, kaçmak için mi?
Ya sen? Neden sende tehlike anlarına
Bunca hazırlıksız olma özeni?

Bir şey var, ancak makilerin orda söyleyebilirim,
Keşke yalnız bunun için sevseydim seni.
Akdeniz'de korsanlik yaparak unlenmis, daha sonra osmanli devleti'ne katilmis buyuk bir denizci ve daha onemlisi buyuk bir haritacidir. 1525 yilinda kitab-i bahriye (denizcilik kitabi) ve 1528 yilinda cizdigi dunya haritasini kanuni sultan suleyman'a hediye etmistir.
ünlü bir denizci olan kemal reis in yeğenidir. gelibolu da doğup büyüdü. kemal reis in yanında çırak denizci olarak görev aldı. onunla birlikte deniz savaşlarına çıkarak seferlere katıldı. kemal reis ölünce piri reis, barbaros hayrettin paşa nın yanında çalışmaya başladı.

denizclikle ilgili bilimsel araştırmalar yapan piri reis, kıyıları inceleyerek bilgi topluyor, ayrıntılı deniz haritaları hazırlıyordu. mısır da nil nehri ayaklarının haritasını yaptı. bu sırada amerika kıtasını gösteren ve bu ülke hakkında bilgiler veren ilk türk haritasını hazırladı.

1547 de mısır donanmasının kaptanlığına getirildi. bu görevi sırasında basra körfezinden hind,stan a uzanan bölgede deniz ticaretini ve aden kalesini ele geçirdi.

piri reis büyük bir denizci ve komutan olduğu kadar, döneminin en önemli haritacısı ve deniz bilimleri uzmanıydı. günümüze ulaşan yapıtları arasında iki dünya haritasının parçaları vardır. bunlardan biri bugün topkapı müzesindedir. piri reis in önemli bir eseri olan kitab ı bahriye de önemli harita çizimleri bulunmaktadır.

piri reis in eserleri onun derin bilgisini, 16. yüzyıldaki türk denizciliğinin ve coğrafya bilgisinin ulaştığı düzeyi gösterir. öte yandan verdiği bilgiler ege ve akdeniz kıyılarının o yüzyıllardaki durumunu canlı çizgileriyleönümüze seren türk coğrafyacısıdır.
bir çok caddeye adı verilmiş büyük denizci.
gece gece bizi korkutmaya çalışan yazar. *
cinli konular ile sözlüğün cinlerini kaçıracak olan yazar hatta cemaate cinnet geçirtecek olan yazar. * *
kitab-ı bahriyenin yazarıdır. çok iyi bir denizcidir. hayatının bir bölümü kitab-ı bahriyede yer alır. 1513'de dünya haritasının 1/3 lük kısmını çizmiştir ve amerika'nın doğusunu da kapsayan bu haritada kristof colomb'un amerika haritasında bile yer almayan bilgiler yer alıyordu..
dünya tarihinin en büyük kaşifi ve denizcisidir lakin bunu sadece sen ben bir de osman bilmekte.
Cografya ve harita uzmanı ünlü Türk denizci Piri Reis'in 1513'te çizdiği Afrika, Amerika ve Güney Kutbu'nu gösteren harita, ortaya çıkarıldığı 1929 yılında ortalıgı karıstırmıştır. Çünkü Güney Kutbu'nun keşfi, haritanın çizilmesinden çok sonra, yani 1818'de gerçekleşmiştir. Dahası, Piri Reis'in haritasi, kıtanın buz altında kalmış sahil kesimlerini de gösteriyor. Ancak kıta üzerindeki buzlar, haritanin çizilmesinden tam 6 bin yil önce erimistir. işte bu nedenle bu haritaya bazıları Gelecegi gören harita adını verirler.
metin soylu adlı araştırmacını haritası tamamladığını iddaa ettiği ünlü türk denizci.
(bkz: kaptan ı derya)
osmanlı barbarlığına değil, iftiraya kurban giden büyük türk denizcisidir. Hürmüz kalesi kuşatmasından sonra kuşatmanıun kaldırılması için portekizlilerden rüşvet aldığı idda edilmiş ve bu rüşvet ile birlikte ganimetlerinde üstüne yattığı iddaa edilmiştir.

Meselenin aslı Kendisinin şiddetli bir mualifi olan Basra valisi Kubat paşa ganimetleri kendisine teslim etmesini istemiştir. Piri reis bunu kabul etmemiş bunun üzerinede Kubat paşa tarafından hapsedilmiştir.

Padişaha gönderdiği haberde Piri reis'in portekizlilerden aldığı ganimeti kendisine hiğbe ettiğini, kuşatmayı kaldırmak için rüşvet aldığı ve osmanlı'ya ihanet içinde olduğunu tesbit ettiklerini bildirmiş. Bunun üzerine padişah gerekenin yapılmasını söylemiş ve Piri reis idam edilmiştir.

Bilmeden atıp tutmamak lazım.
yüce türk ün denizlerdeki hükümdarı. bir diğeri için (bkz: barbaros hayrettin paşa)
ünlü osmanlı vakanivüsleri piri reis'in iftirya kurban gittiği konusunda hemfikirdirler. basra valisi kubat paşa ve daha sonra mısır'a vardığı zaman da mısır valisi semiz ali paşa'nın istediği rüşveti vermemiştir. bu nedenle osmanlı gemilerinin tamiri için gerekli olan malzeme ve işgücünü temin edememiştir. bu arada bu paşaların rüşvet isteğini ise getirdiği hazinenin devlete ait olduğunu belirterek reddetmiştir.. bunun üzerine de bu paşalar piri reis'in portekizlilerle anlaşıp hümüz'de kuşatmayı kaldırdığını söyleyerek piri reis üzerine karaçalmışlardır. böylece piri reis idam edilmiştir.
haritasında grönland adasını 2 parça olarak göstermiştir. henüz 1 ya da 2 yıl önce, grönland adasındaki muazzam buz erimeleri sonucunda, gerçektende bu adanın 2 parça olduğu görülmüş ve kanıtlanmıştır. ne büyük bir adamdır.
amerikalı bir kadın, dünyanın gizemli olaylarıyla ilgili olarak yazdığı bir kitapta, uzaylılarla ilişkilendirmiştir kendisini. O meşhur haritasını başka türlü çizebilmesi mümkü değilmiş...