bugün

çocukluğumda herkesi bana maymun zannettiren yiyecek..süte bandırıp bir kaşığını ağzıma sokabilmek için bisküviyi vapur yapan mı dersin,uçak mı dersin artık ne dersen de,herkesi benim gözümde şaklaban eden şey işte...
bana bunu yedirmek için girmedikleri kılık kalmadı...
yahu büyüdüm hala bi değişiklik yok...anam bana hala bu bisküvi için ali cengiz oyunları çeviriyo..ancak bi değişiklik var bu sefer kendisi yemek istiyo..
şekeri yüzünden doktorun yazdığı perhiz reçetesini ayakkabı kutusunun içine saklayarak beni bir kez daha şaşırtıyo..
yakaladığımda da panikle 'aaa o ne ki bilmiyorum vallaha yavrum,belki aşaki komşunundur,bizde kalmıştır' diyerek ulan petibör sen nelere kadirsin dedirtiyo bana..
halamlar bize gelirken hep O'ndan getirirlerdi. o zamanlardan kalma bir şeydir ki hala pek haz etmem kendisinden.
pratik tatlıların aranan ismidir.
eski popülerliğini yitirmiştir.

sülalecek toplandığımız o gecelerde çocukların bi köşede çaylarını batırdığı petibörleri unutan bizden değildir.

çay bardağını dibinde birikirdi çayı içtikten sonra bi de onu kaşıkla yerdik. hey gidinin be.
çocukluk günlerinden hatırlanan, çaya batırıldığında, mükemmel bir tadı olan bisküvidir.
içine kırıntıları düşer.
bardakta şudur:

http://galeri.uludagsozlu...%B6r-bisk%C3%BCvi-665933/
diyet yaparken ara öğünlerde yenmesi uygun mudur merak edilendir. varsa bilgisi mesaj yazarsa sevinirim.
Diyet yaparken ara öğünlerde yenmemesi gereken bisküvidir. Yerine eti formun bisküvileri tercih edilebilir.
Lezzetsiz samanimsi biskuvidir. Amma velakin metrobusten cevizlibagda indiginizde burnunuza gelen o mis gibi kokunun sahibi de kendisidir.Rahmetli Sabri Ülkerin ilk fabrikasıdır. Hala biskuvi üretir.
arası lokumdur.
Yoklukta çaya banılan bir nevi can kurtarandir kendileri. Birde içine düşmese.
Kakaolusu güzeldir.
Bir zamanlar büsküvilerin şahı idi...
Kaymaklı, susamlı, yulaflı çıktı, mertlik bozuldu büsküvisidir.
Lakin onurla ve usul usul varolmaya devam edendir. Sevilendir...
içi dışı birdir. Kremalı falan değildir yani. içi dışı bir olan şeylere güvenin.
bunların eskiden kakaoluları vardı. 3lü paket olarak satılırdı. artık yok mu, yoksa ben mi bulamadım?
Üstüne puding dökülerek en şipşak şekilde tatlı yapılabilen büsküvi.
Çaya da yakışır, ama iyi ayarlayıp bardağa düşürmediğiniz sürece.
(bkz: pötibör büsküvi)
görsel
Fakir pastası yapılan bir püskevit. Bizim akrabalara bunu yapınca bunu mu yaptın pis fakir edasıyla hem yiyorlar hem imada bulunuyorlar. Şimdi kimseye de beşamel soslu morine edilmiş Kobe bifteği hazırlayamam bu saatten sonra. Ye gah get lan..
(bkz: püskevit)
Çilek reçeli ile yenir, arasına lokum dürülüp yenir, iki püsküt arasına Sarelle sürülüp yenir, çaya batırılıp yenir, pudinge batırılıp yenir, pastası yapılır öyle yenir, kırılıp ufalanir bardakta tatlı yapılıp yenir.
Bir kendi başına yenmez. Yazık günah lan buna. Kimse onu olduğu gibi kabul etmiyor. ille parçalanmasını istiyorlar.
(bkz: petit beurre)
görsel
uzun kenarındaki 14 kıvrım için neden bir şey uydurulmadığı merak edilen bisküvi. ne lan bu bisküvi mi matematik kitabı mı. yerken yorulurum ben.
cicibebe var iken yüzüne bakmayacağımızdır.
cicibebe var iken yüzüne bakmayacağımızdır.
iyice uzmanlaşmadan fantezi yapılmaması gereken püskevittir. şöyle ki ; bu en iyi çayla gidiyor. ama öyle bundan bir ısırık alayım sonra çaydan bir fırt çekeyim değil. yani kıtlama şeker gibi olmuyor. bunu illa çaya batırıp ağzına atacaksın tadı öyle çıkıyor. ancak çayın içerisinde fazla tutarsan çektiğinde ortadan kopup çayın içine düşüp çayı mahvediyor. az tutup hızlıca ağzıma sokayım desen damağını dilini pert ediyor. o yüzden yıllar gereken bir uzmanlık gerekiyor ki bunun tadını alarak yiyebilesin. biz bu konuda 25 sene çalıştık genşler tecrübeye kulak verin..
Bu piskevitin bir metodu var oda çaya batırmak.
internette yazılanlara göre; çevresindeki 52 kıvrım yılın 52 haftasını, köşelerindeki minik topuzlar yılın 4 mevsimini, kısa kenardaki 10 kıvrım + 2 minik topuz yılın 12 ayını, 7 cm olan uzunluğu haftanın 7 gününü, üzerindeki 24 adet delik ise günün 24 saatini gösteriyormuş.
Sade, çifte kavrulmuş, kakaolu gibi türleri olan ve pasta yapmak için tercih edilen klasik tırtıklı bisküvi. 101lerde çoklu büyük paketlerini birim fiyat adına ucuza alabilirsiniz.