bugün

bir versus.
bilgisayar vs playstation 5* vs xbox series x* vs nintendo switch

sadece oyun olarak bakmazsak, bilgisayarın alacağı karşılaştırmadır.
bilgisayara daima daha fazla oyun çıkar ve oyun dışında eylemlerde yapılabilir.

not: ps4 ve 2010 yılında üretilmiş bir sahibiyim.
eğer param olsaydı hepsinden versustakileirn hepsinden alırdım...
80'li yıllarda Atari ilk çıktığı zamanlar PC'ler oyun oynamaya elverişli cihazlar olarak kabul edilmemişlerdi. 1992 yıllında "Wolfenstein 3D" çıktığında PC dünyası oyun evreninde bir yeri olacağını belli etmeye başladı, 1993 senesinde gelen "Doom" ile PC'ler oyun evreninin hakimi olacaklarını çok net masaya koydular.
Sene 2020...oyun konsolları çok gelişti artık 8 bit, 16 bit, 32 bit kavgaları yapılmıyor. Hatta konsol üreticileri, yeni nesil konsolların teknik özelliklerinden bahsetmeye başladıkları zaman oyuncu kitlesi sıkılıyor, "bana ne senin teknolojinden bana oyun göster oyun" diye bağıranlar bile var örnek: dost kayaoğlu
PS5, XBox ve Nintendo Switch bu saatten sonra PC'yi ancak taklit eder, PC kalitesini nve gücünün yanına dahi yaklaşamaz. Bu versusda PC süperman... PS iron man, XboX aquaman Nintendo ise ancak spider man olabilir.
PS oyunlarının tanesi (3A olanlar ) 600₺ bandına dayanmış durumda, bunun ikinci eli bile olsun olsun 400₺ olsun, bir oyuna 400₺ verecek maddi gücü olan kaç oyuncu var allah aşkına ?

PC tarafında, bundle kampanyalar, epic yaz indirimi, steam kış indirmi gibi indirimler veya game pass gibi üyelikler ile en azından daha düşük maliyetler ile oyunlar oynanıyor.

Xbox için game pass, PS için de Play Station Plus öneririm, sonuçta oyunlar sizin olmuyor ama en azından daha uygun maliyerler ile güncel oyunları oynama imkanınız oluyor.

Ben elimden geldiğince bu platformda, epic games'in haftalık verdiği ücretsiz oyunları sizlere duyurmaya çalışıyorum, onları kaçırmayın derim. Her perşembe ücretsiz oyun veriyor sonuçta.
1-1.5 ay önce 500 tl olan bir oyun 50 tl'ye inmiştir, ps4'de.

fikrim için (bkz: #43835149) *
Pcnin her türlü alacağı versustur diğer platformlarda yapabileceğiz aktiviteler kısıtlı iken pc de oynadığınız oyunu bile yazabilirsiniz.
pc candır, gerisi heves.
Oyun olarak da işlev olarak da Pc nin diğerlerini açık ara gömerek alacağı versustur.

Şimdi sen ps aldın diyelim. Oyun oynaman için her bir oyuna 100,200,300 tl vereceksin. Bu da aşırı maliyetli. O aldığın oyundan da sıkılınca elinde bir şey kalmıyor.

Ama pc'de steam ve epic games gibi güzellikler var. Yılın 4 döneminde indirim yapar, hangi oyunu oynayacağına karar veremezsin. Çoğu zaman bedava oyun vermesi de cabası.

Sistem olarak da eskirse güncelleme olanağın mevcut. Ps gibi sabit değil.

Diğer yönden işlev olarak her işini halledebilirsin. Bu yüzden pc açık ara alır.

Ha ülke ekonomisi iyi olsa sırf keyif için ps alırdım..
bu makalede istenilen anlatılan nedir öznelerini bulunuz.
ülke ekonomisinden ziyade benim ekonomim iyi olsa, mesela an itibariyle bankada 3-5 milyonum olsa para içinde yüzen bir tip olsam,
ne kadar konsol varsa hepsini alırdım
her konsol için üretilen tüm oyunları da alırdım, oynamasam bile kütüphanede dursunlar.
har vurup harman savururdum yalan yok.
bilgisayarî genekde ofis işleri gibi resmi islerde sık kullandığım için pc diyorum.
Oyun yapımcıları aksine çoğu zaman konsollara çıkartıp "pcye de çıkarsak mı acaba? Bilmem ki" diyerek, kendi aralarında şirketçe oylamaya giderek, karar evet olduğunda pcye de çıkarma kararı alıyorlar. Tabi pc için özellikle çıkartılan oyunlar başka ve anlaşması yapılanlar. Onun dışında sadece konsolda olan ve muhtemel en çok içeriği kapsayan PlayStation. Zaten bilgisayar oyuncusu sayısı çok azaldı, bir bilgisayar oyunu için satış hedefi artık 30 binlerde maksimum. O yüzden artık yeni oyun fiyatları da 150tl gibi rakamlara çıkıyor. Sahici oyunlardan ve şirketlerden bahsediyorum. Kesinlikle pc oyuncusundaki azalış piyasayı da kötü etkiledi. Her neyse ben zaten oyunla aram olmayan bir insanım sadece analizler.
bilgisayar birinci ve playstation'ın ise * açık ara fark ile 2. olacağı karşılaştırma.
https://galeri.uludagsozl...s-xbox-vs-switch-2075931/