bugün

görsel
Tasarım olarak en beğendim budur.

Millet her şeyi küçültüyor, bunlar büyültmüş. ilginç.
Sadece halo infinite oynamak için alacağım tek bir oyun.
dün yeni oyunlarının tanıtıldığı microsoft'un yıl sonunda çıkacak yeni nesil konsolu. Xbox One sahipleri bu oyunlardan bazılarını smart delivery sayesinde yeni konsollarına ücretsiz olarak taşıyabilecekler. tanıtılan oyunların oynanış videolarını buradan izleyebilirsiniz: https://www.saniyedekare....n-xbox-series-x-oyunlari/
görsel
20 yıldır "sony'ci" biri olarak seneye almayı düşündüğüm konsol. Geriye uyumluluk ve oyun fiyatları bunda büyük bir faktör olacak Zira Xbox için konuşursam, bu konsolu almam bir konsol almakla birlikte bütün geçmiş konsolları da almış olmam anlamına geliyor. Exclusive oyunlarla çok hemdem olan biri de değilim. Her oyunda 70-80 dolar bayılacağıma gider aylık çok cüzi bir fiyata gelen game pass'ı alır onlarca oyunu paşalar gibi oynarım. Gta 6'nın çıkmasını bekler Fifa ultimate'de rakip kovalarım. Eskiden oynayamadığım içimde uhte kalmış eski nesil oyunları oynar çerez niyetine de game pass oyunlarında takılırım.
almanya, fransa'da; bekle ne almanya'sı...
komuşumuz yunanistan'da asgari ücretli birisinin maaşının yarısından biraz daha fazlası ile, türkiye'de ise asgari ücretin 3 katı ile alınabilen yeni nesil oyun konsolu.

bulgaristan'a gidip alsak, yaklaşık 2.500 tl cebimizde kalıyor, evet...

ek not: alacakların sony türkiye'ye teşekkür etmese gereken konsol.
son türkiye, playstation 5'in fiyatını 8.300 tl olarak belirlemeseydi, fiyatı 9.300 tl olacak kalacak idi.

tuhaftır ki türkiye pazarı için bile rekabet ediyor, tamam ekonomik berbatız da o kadar da değilmiş..
şöyle pahalı böyle pahalı amerika'dan kutu geldi. 8300 tl verip alanlar öyle ağlamadı.
türkiye'de oyunla aramdaki en büyük engel her zaman oyun fiyatları oldu.
korsan oyunlar döneminde herşey güzeldi ama 20 disket oyunları bilgisayarcıda yükletip 5 vesaitle 2 saatte eve gelince 19. disketinin bozuk olması suretiyle girdiğin krizi anlatamam.

şu an canavar rtx3070'li bi oyun bilgisayarım var. ps4 pro almıştım bundan önce de. xbox'un pro muadili konsolunu unuttum ama ondan almadım çünkü oyun yoktu çeken. yeni jenerasyon tanıtılınca her zamanki gibi ps daha çok ilgimi çekti çünkü exclusiveleri her zaman çok daha iyi. yalan yok xbox exclusive diye bi oyun aklıma bile gelmiyor ama god of war yeter mesela ps4 pro için.

neyse artık doların hali ekonomi vs derken dedim ki ulan biz enayi miyiz be?
500 600 lira 40 saat oynayacağın oyuna verilir mi? cevabı söylüyorum veren verir isteyen 10.000 verir kimseyi alakadar etmez.

ama parasını dikkatli harcayan insanlar için tekrar söylemek gerek:
xbox pass bir nimet. aklı başında tüketiciler playstation'u boykot etmelidir.
bize yerel fiyatlandırma uygulama lütfunu gören satıcılar varken dünyanın en iyi oyununu koysalar bu kez playstation almayacağım.
Bilgisayar düşünülmüyorsa ki şu anki fiyatlarla adam gibi bilgisayar almak çok zor, tercih edilesi cihaz. Sony oyun fiyatlarını bir tarafına soksun, ben gamepass ile sınırsız akıyorum.

Şimdi diyeceksin ki xbox series x sanki bedava amk. Diyebilirsin, haklısın. 2. El xbox series s ona da güç yoksa 2. El xbox one s de pekala iş görüyor.
tartışmasız piyasadaki en güçlü konsol ancak gel gör ki microsoft bundan Play Station markası gibi faydalanamıyor.

not: euro 7-8tl iken yurt dışından aldım getirmesi yakıtı vergisi kılı tüyü tüm masrafı 5500tl.
19.01.2020 tarihinde garantisi süreli ikinci ele 3500 tl ye aldığım uber ötesi konsol.