1. 1.
  kayseriye özgü bir yiyecektir.yenildiği evde tuvalete girmek işkencedir.etrafı çemenle kaplı ettir.
  5 -1 ... baadir
 2. 2.
  kızarırken etrafa yaydığı koku her şeye değerdir ..
  tamamen türk kökenli bir yemek olmasına rağman , romenler ve ermenilerde kendilerine ait olduklarını iddia ederler .. gerçi onlar eskiden ne idi ki ?! ..
  6 -1 ... postsinaptik golge
 3. 3.
  (bkz: pastırma yazı)
  ... palta
 4. 4.
  orta asya türklerinin evlerinden uzak kalacakları zaman yanlarına aldıkları et parçalarının, güneşte kuruması sonucu ortaya çıktığı rivayet edilen yiyecek.

  çemen nasıl katıldı bu konuda bir bilgi yok.*
  7 ... pilotmont
 5. 5.
  (bkz: pastirma wmv)
  2 ... arjen robben
 6. 6.
  yendikten sonra bünyenin attığı terde kekremsi,çivit,mide bulandırıcı kokular barındıran yiyecek. öyle ki yazın kayseri'nin her yerinde böyle bir koku hakimdir. kayseri'de "pastırmacı fikret" bu işin erbabıdır.
  -1 ... riggo
 7. 7.
  pastirma yedikten sonra özellikle yaz aylarinda kollar asla yukariya kaldirilmamalidir. mümkünse robot gibi kollarinizi koltuk altlariniza dogru bastirarak yürünmelidir, aksi takdirde koltuk altinizdan çikan kokular etrafinizdaki insanlarin köse bucak kaçmalarina sebep olabilir.
  ... bahtsiz calimero
 8. 8.
  çoğunlukla kayseriye mal olmuş et..çiği bir şekilde yenilir...memeletinde bile pahalıdır...
  orta ve fakir kesimin yediği en son 3.jeolojik dönemde görülmüştür...kısacası marketlerde tadına bakmak bahanesiyle götürülmediği sürece pastırma yemek türklerin jüpitere astıronot göndermesi kadar imkansızdır...
  3 -2 ... ben hakimim masum bey0
 9. 9.
  pacanga boreginin icine ne de guzel yakısan ettir. ete meraklı yurttaşlarımıza kilosunu 20-30 milyon civarı yaparak en buyuk kazık atılmaktadır.
  2 -1 ... kerrat cetveli
 10. 10.
  kayserilerin ünlü pastırması ne hikmetse nadide sultanın konyalıdan başkasına bastırmayacağını idda ettiği yiyecek türü.. ayrıca ne zaman bir eşek görülse bunu neden pastırma yapmamışlar diye adından söz ettiren gıda çeşitidir.
  1 ... monsey