bugün

kayseri de yaşanması muhtemel yazdır.
pastırma sıcağı olarak bilinen, yazın bitmesinden belli bir süre sonra yaşanan sıcaklardır.
yaz ve pastırma ikilisi karışınca burun direklerine deprem geçirten dönem
(bkz: pastırma wmv)
yılmaz erdoğan ın anlam yüklü şiirlerinden biridir.aynı zamanda son bölüme dikkat edilmesi gereken bir şiirdir. yılmaz erdoğan burda
++ "seninle ayrılmış olsak bile hala sana karşı kendimi sorumlu ve bağlı hissediyorum *bu yüzden kiminle sevişsem kendimi seni aldatıyormuş gibi hissediyorum" mu demek istmiştir?

yoksa

++ "seninle beraberken de seni aldattım, ayrıldık fakat seni unutamadım hala seni seviyor ve kendimi sana karşı sorumlu hissediyorum bu yüzden ben ne zaman kiminle sevişsem hala seni aldatıyor gibi hissediyorum" mu demek istemiştir.

(bkz: şair burda ne anlatmak istemiş)
iyi bir tesadüf olarak ramazan bayramına denk gelmiş yaz mevsiminden izler taşıyan dönem.
ekim ayının son haftasından itibaren aralık ayının sonuna kadar, bazı günlerin yaz gibi sıcak olmasının adıdır. her yıl aynı zamanda olmaz değişkendir
her güneşli kış gününde kendi kendime mırıldandığım ve bazı günler gerçekten acıtan yılmaz erdoğan şiiri.
albümünde* de okumuştur müzik inanılmaz güzeldir yılmaz erdoğan da güzel okur.

Böyle zamansız güneşli,
Umulmadık mavi günlerde
Bir bekleme salonu yalnızlığına bürünüyorum...
.

"bekleme salonu yalnızlığı..." daha fazla söze gerek yok sanırım.
ben kiminle sevissem hala seni aldatiyorum
bu söz aslında pastırma ayazıdır. şöyleki; pastırma, et ve çemenin uyumlu beraberliğinden yapılıyor. etle çemen ise en iyi soğuk ve yağışsız, ayazlı gecelerde kaynaşıyor. hava yağışsız, kuru, dolayısıyla açık olacak. havanın açık olması gündüzün güneşli geçmesi demek. gündüz görünen ve havayı ısıtan güneş, yazı anımsatan günleri yaşatıyor. bu yağışsız güneşli günler ve ayaz geceler özellikle sonbaharın üçüncü ayına denk geliyor. pastırmaların kurutma işlemi de gece açık havada, gündüz gölgede yapılıyor. bu nedenledir ki pastırma yazı diye bilinen günlerin doğrusu pastırma ayazıdır.
bir selim ileri kitabı. 8 oykuden olusur ki bu 8 oykunun ana temaları birbirine oldukca yakındır. genel olarak cumhuriyetten sonra olusmaya baslamıs burjuva sınıfına yonelik taslamalar goze carpar. ayrıca kitaba adını veren ve solcu bir aktivistin burjuva icinde erimesini anlatan kitabın en iyi hikayesinin adıdır.
güzel bir yılmaz erdoğan şiiri.

böyle zamansız güneşli,
umulmadık mavi günlerde
bir bekleme salonu yalnızlığına
bürünüyorum...
iliklerimdeki yitik aşkı
sarhoş bir unutkanlığa ilikliyorum...

sanki şiirini bilmediğim
bir fransız akşamında
kaldırım taşlarını sayıyorum kalbimin...
içimde ayak izlerin,
aylak bir yaz geçiyor avuçlarımdan...

ve ben ne zaman,
kiminle sevişsem,
hâlâ seni aldatıyorum!
ve ben ne zaman,
kiminle sevişsem,
hâlâ seni aldatıyorum

kelimelerin kifayetsiz kaldığı anlar.
havanın; insanların daha yarım saat önce duş almış olmasına rağmen terden pastırma gibi kokmasına neden olacak kadar sıcak olması durumu.

- alo
+ alo
- meteoroloji mi?
+ evet
- allah belanızı versin
+ hoppala... n oluyoruz yaw?
- bu ne sıcak kardeşim?
+ biz sadece ölçüyoruz beyefendi
- kaç derece şimdi?
+ 38
- hay allah belanızı versin

(bkz: yiğit özgür)
adana'da şu sıralar yaşanan yazdır. ardından sağlam yağmur getirendir.
memleketçe beklenen yaz türü. her sene ekim, kasım aylarında görülür, terletir, buharlaştırır. kıyı şeridinde tekrardan havlular alındığı gibi denizin yolu tutulur ve yüzülmeye başlanır.
beklenmektedir çünkü soğuk ansızın gelmiş deniz keyfini erteletmiştir.
inanılmaz derecede güzel bi yılmaz erdoğan şiiri.

"ve ben ne zaman, kiminle sevişsem; 'hâlâ seni aldatıyorum!' of.
güzel bir yılmaz erdoğan şiiri.

--spoiler--

Ve ben ne zaman,
Kiminle sevişsem,
Hala seni aldatıyorum!

--spoiler--
bugün itibariyle kendisini iyiden iyiye hissettirmiş ruhumu esir almış çakma yaz.
geceleri ile gündüzleri arasında büyük bir sıcaklık farkı olan Kasım ayında yaklaşık 1 hafta süren gündüzleri ılık ve güneşli geceleri soğuk ve sisli olan iklim geçişi sırasında ortaya çıkan hava hadisesi. (bkz: fakesummer)
Ne kadar sıcak geçerse o kadar soğukla karşılaşılacağı söylenen doğanın insanla eğlenmesi halidir.
Tam da şu an içinde bulunduğumuz dönem.
Önümüzdeki hafta gelecekmiş.
önümüzdeki pazar gününden sonra yaşanması beklenen durumdur.

pazar gününden itibaren hava sıcaklığı 18-25 derece aralığına çıkacak, sabahları pus oluşabilir.
Bit artık ulan bit artık denilen dengesiz sıcaklardır.

Sabah donuyoruz, öğlen yanıyoruz, akşam yine donuyoruz.

Kış gelse de sevinsek.