bugün

Belli bir alanda çalışan bilim adamlarının paylaştığı ortak anlayıştır. mesela; toplama kampı paradigması.
Genel olarak, ideal bir durum ya da örnek bir şeye bakış tarzı; yargılama ölçütü sağlayan her türlü ideal tip yada model.
ortak kesime hitap eden calısmaların yapıldıgı zümrelerin içinde bulundugu genel durum.
filozofların üzerinde görüş birliğine vardıkları bir terim değildir,aksine değişik yorumlarında anlaşamadıkları bir kavramı simgeler.
doğumla başlar,çevreden insanlardan her türlü şeyden alınan hedelerle oluşturulan gözlüktür,bakış açısıdır.aynı olaya,kişilerin farklı tepki vermelerinin sebebi paradigmalarıdır.aynı zamanda doğan cüceloğlu'nun iyi düşün doğru karar ver kitabının temasıdır.
Belirli bir alanda çalışan bilim adamlarının paylaştığı ortak değerler ve anlayışlar dizisi. Model. Aynı söz dizimsel bağlam içinde birbirinin yerini alabilecek olan ve güçlü bir karşıtlık bağlantısı kuran ögelerin oluşturduğu bütün, dizi.

http://www.seslisozluk.com/?word=paradigma
bu kelimenin tam olarak ne ifade ettiği hakkında kesin bir görüş yok ortalıkta. bilumum ortamda da sık sık kullanılan bir kelime işte. bir sempozyumda konuşmacının olmazsa olmaz sözcüklerinden biriyken, nevizadede anason kokusunu da süsleyebiliyor.

böyle dünyaya bakış açısı, kurallar ve kalıplar çerçevesigibim bir anlamı var işte..
bursa da sonmez is merkezinde en alt katta bir kitapcidir.
ufaktan latince tematiğe başlamış olan , takdir ettiğimdir.
ciddi ciddi tematik çalışandır.kolay gelsin demek istediğimdir.
an itibariyle latince önemli sözleri, sözlüğümüze kazandıran yazar. * *
bir dünya görüşü olup, neyin önemli ve mantıklı olduğuna karar vermede yol gösteren, neleri ve niçin yapmaları gerektiğini açıklayan düşünce sistemidir.
sosyoloji hocam hüsamettin arslan'ın ortağı mı sahibi mi olduğunu henüz kestiremediğim yayınevi.
her hafta bıkmadan usanmadan prison break in altyazı, download linki gibi bilimum işlerini hiç üşenmeden bana ulaştıran yardımsever yazar. *
eskişehir'de bir kitabevi
(#1356838) *
"yapmış ama acaba niye yapmış"cılık oynayanların düşünce sistemleri uyarınca değiştirdikleri şey.
(bkz: paradoks)*
(bkz: paradigm paralysis)
(bkz: paradigm shift)
yunanca'da "yanyana göstermek" anlamına gelir, "kıyaslamak" anlamında kullanılır. türkçesi bir anlamda örnek, osmanlıcası misaldir;

paradigma biçiminde ancak hafif anlam değişimi ile türkçe'de de kullanılır; örnek: "paradigmanın iflası" adlı bir kitap yazdığı için yazarı doçent fikret başkaya'yı yıllarca hapislerde süründürdük. sebebi, modernite örneği olarak sunulan cumhuriyet projemizin dikişlerinin tutmadığını, çatlamaların olduğunu öne sürmesi, bunu "iflas" sözcüğüyle ifade edişiydi. buna dayanamadık.
(#1465630) nolu entrysinde butun keyfimin icine bal dokmus yazardir. simdi bazi bunyeler diyecektir ki e manyak sen niye izlemeden gelip oraya yazilanlari okuyon. eee susun lan diye cevap verecegim. merak ettim arkadas. *
çerçeve.
aynı söz dizimsel bağlam içinde birbirinin yerini alabilecek olan ve
güçlü bir karşıtlık bağlantısı kuran ögelerin oluşturduğu bütün, dizi.
geç farkedip çabuk sevdiğim yazar. *
t.s.kuhn'un bilimsel devrimlerin yapısı adli eserinde sanirim 19 farklı anlamda kullandıgı terim...