bugün

(bkz: yetim)
4 eylül'de gösterime girecek olan; abd, kanada, almanya, fransa yapımı, orjinal ismi orphan olan korku filmi.

ağır spoiler içerir:

--spoiler--
gerek john gerek kate yöredeki bir yetimhanede esther adındaki küçük bir kıza adeta çekildiklerini hissederle. ama esther göründüğü gibi değildir. ailesinin güvenliğinden endişe eden kate, john'a ve diğerlerine esther'ın sevimli maskesinin ardındaki yüzünü göstermeye çalışır. ama uyarılarına kulak asılmaz ve belki de herkes için çok geç olana dek bu durum devam eder.
--spoiler--
(bkz: acıma yetime döner koyar götüne)
afişi çok gerici* olan film. kız ellerini kaldırıp üzerinize saldırcakmış gibi duruyor.
orphan orjinal ismi ile bana orhan geyik ismini yapmama sebep olmuş klasik öcülü böcülü film. bir fragman baştan filmin ne kadar kötü oldugunu anlatabiliyor.

kedit: ya izlemeden yorum yapmış oldugumdan şimdi aklıma geldi. filmi sinemada izledikten sonra hep aklımdaydı şimdi nasip olmuş. güzel filmdi be.
şu sıralar vizyonda olan ve fragmanı bile insanı gerim gerim geren, sinir bozan film.
(bkz: orphaned land)
2 hafta önce izledigim fragman ve afişinde ''oha orhan ne iş dedim'' yanılmışım ''orphan'' mış. esther'in sorunu ne afiş sloganı ile ilk olarak klasik abd filmi sandım ama sinema da izleyince çok ama çok sinirlendim. hele yanımda olan arkadaş ilk defa bu kadar küfür ettigini gördüm. esther'in sorunu basit abazalık ve delilik.

edit: komple yazı.
Thomas Otway'in 1680 de yazdığı trajedidir. the unhappy marriage olarak da bilinir.
tagline: there's something wrong with esther
(bkz: evdeki düşman)
afişindeki kızda kesinlikle bir gariplik var. iyice incelediğinizde korkunç bir simetri görülüyor.
ve incelemelerim sonucu böyle bir insan olamayacağı kanısına vardım. çünkü hiç bir insanın,
yüzü, yüzünün diğer yarısıyla birebir aynı değildir. ama afişteki kızın yüzü, yüzünün diğer
yarısıyla birebir aynı. fotoşopta kendime yaptım harbi korkunç oluyor. plbas *.
Esther rolündeki Isabelle Fuhrman'ın döktürdüğü şahane bir gerilim filmi.
bugün izleyip çok beğendiğim ve etkilendiğim film. tarz olarak ilk başlarda sanki bir 'omen' havası estirse de
özellikle filmin ikinci yarısında olaylar çözüme kavuştuğunda çok daha farklı bir olay örgüsü içinde olduğunuzu
anlıyorsunuz. ve bu sürpriz gelişmeler film içindeki bütün klişeleri bir anda götürüyor ve bir heyecan fırtınası
başlıyor. tam anlamıyla sinir bozan psikolojik bir gerilim filmi. sağlam bir korku ve gerilim filmleri fanıyım.
birçok türünü izledim( seri katil, şeytan, ruh....)ama bu film herhalde benim iyi listeme girecektir. adamlar
bu işi iyi yapıyor. küçük bir kızla,biraz makyaj,ters bakışlar.. 2 saat tüm sinema salonunu diken üstünde oturtmak..
(bkz: esther da bir sorun var)
2 saatin bir anı bile sakinlik içinde geçmedi arkadaş. hep bi gerilim, hep bi piçlik. bayram zehir oldu arkadaş. hakkaten acıma yetime koyar götüne bu film için geçerli. insanlıktan soğudum. yetimlere acımayı bıraktım. gitmeyin.
son zamanlarda yapılmış en sağlam senaryoya sahip gerilim filmidir. öö, böö şeklinde korkutmaya pek başvurulmaması hoşuma gitmiştir. 6. hissin yanına en çok yaklaşan filmdir kanımca.*
2009 yılının tartışmasız en iyi gerilim filmi.
korku filminden korkanları asla zorla götürmemek geken bir film. eğer ki haftalarca allah belanı versin tarzı beddualar duymak istemiyorsanız zorla bi arkadaşınızı bu filme götürmeyiniz.* * *
bunun dışında gayet başarlı bir senaryoya sahip film sonuyla insanları gayet şaşırtmıştır. filmde bakılası bi kaç yakışıklı olmaması filmin tek eksiğidir desek yeridir. (bkz: çok etkilendim)
izlenesi bir film olmakla beraber filmin son yarım saatinde olayların çözülmesiyle vay be diyebiliyosunuz. Filmin başında küçük çocuğun soğukkanlılığı sizi hayretler içinde bırakabiliyor. Söylenenlerin tersine sizi gerim gerim geren bir film değil. Klişe sahnelerden kaçması ve olayların seri şekilde gitmesi filmden sıkılmanızı engelliyor. Kamera açıları ve çekim deki profesyonellik filmin içinde sizi etkileyen başka bir artı. izlenesi bir film. beyin arşivinizde bulunsun.
--spoiler--
esther'de farklılık olduğunu seziyorsunuz ama film boyunca hep büyü-büyücü-ruh değiştirmeceli şeylr beklerken hiç umulmadık bir final beliriyor ve sizi şaşırtıyor. hoş, esther'in film başından beri kimden hoşlandığı özellikle o yatakta sarılma sahnesi ile gözümüze batırırcasına ima ediliyor.

hele bir "dadddyyyy" deyişi var ki "gel aşkım" sözcük öbeği o kadar etkili olmaz.

son sahnelerdeki değişimi de hayretler uyandırıyor.
--spoiler--

son zamanlardaki izlediğim en sıkı korku filmi diyebilirim..
orhan'ın israil versiyonu. *
filmin yıldızı küçük kız aryana engineer'dir. o yaşına rağmen, o oyunculuk bilemiyorum yani. *
sürpriz finali ve fazla klişeye düşmemesi ile son dönem izlediğim iyi korku filmlerinden biri olmuştur. özellikle esther karakterini canlandıran kızcağızın oyunculuğu dudak ısırtacak cinstendir. korku/gerilim türünü sevenlerin izlemesini şiddetle tavsiye ederim..
başrol oyuncusunun başarısı sayesinde kaptırarak izlediğim ve sürpriz finali ile sıradanlıktan kurtularak çizgisini ayıran başarılı gerilim filmi.
isabelle fuhrman isimli 1997 doğumlu kızın başrolünü oynadığı filmdir. bu isabelle'in yaşı 35'e dayanmadan temiz 2 oscarı ver hemen belirteyim.

yavrum, çocuğum, 12 yaşında insansın o nasıl bir oyunculuktur? ayrıca yapımcıları ve yönetmeni kınamamak elde değil. yaşları 8 ila 13 arasında değişen 3 çocuğu böyle hasta sahnelerde oynatmak emininim gelişimlerini olumsuz etkileyecektir.

bak isabelle etkilenmeyebilir ama*. kız büyümüş de küçülmüş lan resmen!