bugün

benim ilk tercihim, daha tane tane oluyor...
Glisemik endeksi düşük olduğu için şeker hastalarına öneriliyor. Yalnız normal pirince göre daha fazla su çekiyor.
Misal baldoyu ıslattığımda pişirirken 1’e 1 yeterli oluyor. Ama basmatide 1e 2 falan ancak yetiyor. Suyu rahatlıkla ekleyebilirsiniz, nişastası daha az olduğu için lapa olma derdi yok her koşulda tane tane oluyor.
Ana vatanı Hindistan'ın Punjab eyaleti olan basmati pirinç; Himalaya dağlarında yetişen, Hint ve Güney Asya mutfağında yaygın olan, ülkemizde yetişen pirince oranla daha uzun, ince taneli ve büyük bir pirinç türüdür. Özel iklim şartları isteğinden ötürü türkiyede yetiştirilebilmesi mümkün değildir. Basmati pirinç gluten içermediğinden diğer pirinçler gibi şişkinlik ve ödem yapmaz. Nişasta oranının az olmasından dolayı kolay sindirilir ve şişkinlik yapmaz. Diğer pirinçler gibi basit karbonhidratlar içermez bu yüzden sağlıklıdır ve enerji verir. Basmati pirincinde magnezyum ve demir bulunmaktadır.
Sporcu ateşleyicisi.
Sofralarımın vazgeçilmezi canım pirinç. Sayesinde pirinç pilavını sever oldum. En son Bimden aldim lezzeti güzeldi tavsiye ederim.
Bir kere Türkiyeye geldiğimde denediğim hiç Sevmediğim pirinç türü şüphesiz.. pirinç değilde bulguru severim ama.
glisemik indeksi düşük diye anneme aldım. pilavını sevmedi. dolma içi olarak kullanıyor.
Çok severim bir de karışık arabic pilav baharatı alıyorum. Mükemmel bir kombinasyon oluyor.
Şekeri de yükseltmez.
görsel