bugün

evvel zaman icinde, bir varmis bir yokmus anlaminda kullanilir. *
(bkz: bir varmıs bir yokmus)
(bkz: once upon a time in america)
bir zamanlar, yada zamanin birinde seklinde cevirmenin de mumkun oldugu masal girizgahi.
bu kelime öbeğiyle başlayan 3 güzel film de vardır.

(bkz: once upon a time in west)
(bkz: once upon a time in america)
(bkz: once upon a time in mexico)**
bi keresinde.
Once upon a time Nasreddin Hodja went to the lake side... Masal başlangıcı.
klasik bir fotoğraf albümü ismi.
beni ağlatmayı başarmış yazarlardan. başın sağolsun diyorum üstad. hoşgeldin.
hayatin bir gercegi ile yuzlesmis yazar.. allah sabir versin... yazdiklarindan uzuntusunu icimde hissettim...
aynı zamanda yeni bir yazar kişisi, hoş gelmiş nesildaş*.
çocuklarına "eğer küfür öğrencekse bunu benden öğrensin ve bunları da masal yoluyla öğrensin" istekleriyle bakan kişilerce ek kelimeler yardımıyla ilginçleştirilebilen giriş sözcüğü.

(bkz: once upon a fucking time)
lost yapım yönetmenleri adam horowitz ve edward kitsis in yeni ve üzerinde çalıştıkları dizi. Söylentilere göre ilk bölümünü Abc ye satmışlar. içeriğine gelirsek modern günlerin peri masalına karışması ile eşsiz geçmişe sahip bir baş kadın karakter, dizinin oluşumuna öncülük ediyor. dizinin adı olan Evvel zaman içinde gayet güzel özetliyor. merakla bekliyoruz.
ilk bölümü ile pek bir ilgi uyandırmadı bende, alcatraz'ı beklemeye devam.
...there was a man standing... şeklinde devam eden klişe amerikan filmi fragmanı cümlesi.
(bkz: once upon a time in anatolia)

ayrıca

(bkz: nuri bilge ceylan)
(bkz: vansapan e taym)
lost'un yapımcılarından yeni bir abc dizisi. geçen gün pilot bölümü çıktı. iyi bir dizi olduğu belli. ilk bölüm iyi olmasının yanında biraz sönüktü, zaten ilk bölümler genelde sönük olur. "giydikçe açar" diyen esnaf mantığıyla olaya bakarsak; ilerledikçe dizinin daha da güzelleşeceğini düşünüyorum. fantastik yapımları çok seven, içindeki çocuğu her daim besleyen zat-ı âlimin bu diziye uzak kalması beklenemezdi zaten. once upon a time, bende sağlam bir fantastik yapımmış hissi uyandırdı. bence tek sorun dizideki grafikler. yani 21.yy'da daha iyi bir görsel şölen sunulabilirdi. ama yine de puanım doğuz ganga.

tabii jennifer morrison'ın da diziyi beğenmemdeki hatta diziyi izlemeye başlamamdaki rolü yadsınamaz. kendisini tebrik ediyor ve başarılarının devamını diliyoruz. yıldızın parlasın jennifer.
http://www.dizimag.com/on...on-1-bolum-izle-dizi.html

adresinden izleyebileceğiniz dizi. gerçekten enterasan bir kurguya sahip, ileride bağımlı yapabilir gibi duran bir yapım olmuş. kadrosu çok zengin, göz atmakta fayda var. kısaca özetlemek gerekirse; masal dünyası karakterleri, kötü cadının büyüsüne maruz kalarak, dünyamıza gelirler. ama aslında kim olduklarını bilmezler. ve bu dünya da asla mutlu son ile karşılaşamayacaklardır. bu durumda bir kahraman gerekli. kahraman himym'dan tanıyacağımız ted'in eski sevgilisi, pamuk prensesin kızı emma. kötü kraliçe ve pamıh'ın kızı arasındaki kapışma ekranlara gelecek.
orjinal dili ingilice olan altyazılı bir filmde türk çevirmenlerinin " evvel zaman içinde" şeklinde çevirmesi beni şaşkınlığa ugratmıcak durumdur.
twitter hesabında profiline güzel bir thom yorke resmi bulunduran yazar.

edit: gariptir bu entry neden eksi alır anlaşılmaz.
''günlerden birgün'' yerine de kullanıldığı görülmüştür.
her bölümde başka bir masalı zamana ve kurgusuna uyarlayan dizi. ilginç başladı, ama "kimse farkında değil biz farkındayız" ikilisi nereye kadar gidebilecek ya da konu nereye bağlanacak bakalım.
yeni keşfettiğim, ginnifer goodwin nin izlemeye başlamamamda ki en büyük sebep olmasıyla beraber bağımlılık yapmış dizidir.masal dünyasından günümüze gecişleri, masal kısmınnı harkulade çekimleriyle oldukça başarılı bir dizi.pamuk prenses ve prens de ayrıca çok hoş.
içinde barındırdığı rumpelstiltskin adlı karakterin IMF ile büyük benzerliklere sahip olduğu gûzel dizi.