bugün

türkçeye bir zamanlar amerikada diye çevrilen, ama aslında bir zamanlar amerika diye çevrilmesi gereken enfes sergio leonefilmi.
robert de niro'nun bir sahnede vahşiliği gözlerden kaçmayan filmdir. *
sadece müzikleri için bile izlenebilecek film.
Robert de niro'nun the godfather:part 2'den sonraki mafya-gangster filmi.Baba ile ortak noktası baba gibi bayaa uzun olmasıydı...
film, de niro nun afyon çekerken sırıttığı sahne ile biter. ~
imla~
robert de niro' nun james woods ile ışıldadığı, sergio leone filmi. amerika' nın buhran yılları' nı merak edenlerin izlemesi gereken bir başyapıt. gerçekçiliği ustalıkla harmanlayan film.
--spoiler--
fat moe : onca sene ne yaptın?
noodles : geceleri erkenden yattım.
--spoiler--
(bkz: once upon a time in mexico) *
sanırım bir çok kişinin unutamıyacağı filmlerin başında gelir,de niro'nun unutulmaz oyunculuğu, jennıfer connelly 'in büyüleyici güzelliğinin habercisi olan 1984 yapımı, 226dk.'lık sergio leone filmi.unutulmayacak sahne:kendisine tecavüz eden soyguncuyu penisinden teşis etme sahnesisi..(erkek adamın mutlak izlemesi gereken filmlerden birisi)
esas olarak harry grey'in romanindan yola cıkan bu film sergio leonenin senoryada bayagi bir degisiklik yapmasi ve belkide sadece karakterlerin temeli uzerine yepyeni bir hikaye yazmistir. filmde james wooods'un performansi takdire sayandir.
ağır akışına rağmen muhteşem oyuncu kadrosuyla tekrar tekrar izlenebilecek film.
robert de niro'nun, abazan karakterini başarı ile oynadığı filmdir.
jennifer connelly nin cocukken rol aldıgı filmdir. aynı zamanda bir cok yonetmen adayına ilham olmuş yapımdır.
Dört saatlik bir destandır. Filmin başarısı yokluğun içinde yaşama savaşı veren bir grup yahudi çocuğun maceralarının, ileriki yaşlarda yaşadıklarıyla eş zamanlı ve uyum içinde verilmesinden gelir. Bir taraftan da karma bir Amerika tablosu görürüz. Trajik sahnelerle eğlenceli sahneleri çok iyi harmanlamıştır Sergio Leone. Müziklerinin etkileyici oluşu da ayrıca önem taşır. En etkileyici sahnelerden biri çocuğun kıza aldığı pastayı dayanamayıp yemesidir. Önce bir parmak alır. Bir parmak daha... Sonunda bitirir.
Öykünün sonunda Robert De Niro'nun afyon çekerek gülümsemesi için Sergio Leone'ye yöneltilen soruya: "Belki de hepsi Noodles'in gördüğü bir düştü." diye yanıt vermesi hayal kırıklıkları da yaşatmıştır. Bu destan düş olmamalıdır.
müziklerinde gheorghe zamfir'in parmağı bulunan, soundtrack mevzuna üçnoktayı koymuş süper film..
dört saate yakın süresince mafyanın dramını anlatan enfes bir film. ama asla bir godfather ile kıyaslamaya girmeyin yanılırsınız.
the godfather'dan sonra izlenilmesi attan inip eşeğe binme mesabesinde olan film.
de niro'nun her zamanki gibi döktürdüğü harika film. ayrıca de niro ile joe pesci'nin içinde bulunduğu herhangi bir film kötü olabilir mi?

(bkz: goodfellas) (bkz: casino)

director's cut versiyonu tavsiye edilir. sergio leone filmlerinde işitilen aşmış müzikler bunda da mevcuttur.
Sergio Leone nin, kılık değiştirerek gittiği sinemalarda, gizlice izleyicilerin yorumlarını dinlediği filmidir.

Uzun ve yer yer durağan sahneleri olsa da, yönetmenin filme kattığı hava bambaşkadır. Uzaktan bir anda karektere yaklaşan çekim tekniği, sahnelerin birbirine bağlanışındaki geçiş ustalıkları, filmin son sahnesindeki deniro nun gülüşünün gizemi, bu filmle alakalı ufak ancak benim için önemli ayrıntılar.

En önemli ayrıntı, film müziklerini yapanın dahi ennio morricone olmasıdır. Bugüne kadar müziği, ilgili filmin önüne geçebilmiş nadir müzisyenlerden biridir.

Bana göre bazı özellikleri ile Godfather dan daha iyi bir filmdir...
robert de niro'nun tecavüzcü coskun edasıyla arz-ı endam ettiği, özellikle kalabalık sokakların gösterildiği geniş plan sahneleriyle dikkatimi çeken, farklı dönemlerde amerikalı yahudilerin yaşantılarına dair ipuçları içeren enfes sergio leone eseri.
muhteşem bir eser.
üç zamanlı, zamanlar arası gidip gelmelerle şaşırtan bir film. seyircinin ayrıntılara, oyuncuların makyajlarına, saç rengine dikkat etmeden filmi anlaması mümkün değidir.

filmin iki versiyonu var. birisi yukarda yazdığım avrupa verziyonu, diğeri kolay anlaşılması için abd'li hollywood tüketicisine hitap eden merdiven verziyonu. (a,b,c gibi).
Filme çekilmeden çok çok önce "Yüz Karası" ismiyle romanı yayınlanan ve sonra usta yönetmen Sergio Leone ile büyük kompozitör Ennio Morricone'nin işbirliğiyle kotarılan ve bana göre tüm zamanların en iyi beş filmi arasına giren destansı şaheser...
yönetmenlik bakımından, hiç bir filmin gerisinde olmayan filmdir. sinema tarihinin en büyük baş yapıtlarından birisidir ve tartışılamaz. helali vardır.
the goodfather ile karşılaştırılmaması gereken bir başyapımdır. çünkü bu film, herhangi bir yazılı ahlak kuralı ile çekilmemiştir.yönetmeni bu film için çok uzun bir süre planlamalar ve çalışmalar yapmıştır. halen bu filmin üstüne yönetmenlik yoktur. öyleki, sinema okullarında ders olarak okutulacak kadar! müthiş müzikleri ve oyunculuklarıyla 4 saatlik bir destan. kesinlikle ve kesinlikle mafya filmlerinin en iyisi.