bugün

ölen bir kişinin ardından yakınlarına söylenebilecek taziye sözü...
(bkz: allah rahmet eylesin)
1-Ölen insanların yakınlarına söylenen taziye sözü 2-Gıcık bir Metin Şentürk şarkısı!!!!!!
lafı söyleyen için bir görevini yapma, bir vicdanını rahatlatmadır. duyan için dünyanın en ağır lafıdır.
talihsiz bir taziye iletisi olduğunu düşündüğüm ifade.
en iç acıtıcı cümle.

insanın böyle bir zamanda akıl sağlığına çok ihtiyacı vardır. başta bulunan akıl için söylenmiştir. aklına sahip ol, aklın sağolsun anlamında yani.
kendimi bildim bileli hep başkalarına dediğim, son birkaç gündür bana denen; karşılığında da sağ olun dedirten ve bir garip hissettiren söz. bazı şeyler başa gelince biliniyormuş gerçekten. vefat eden kişinin yüzünü hatırlayamadığım halde bir ağır geliyor bu söz bana, bir kasvet ortamı bir kaybediş...
Bulafı ilk duyduğumda ufak olmama rağmen. Ağırlığını hala hissettiğim cümledir. Söyleyen iÇin kolay ama söylenen iÇin zor.
söylenilen insana yaşatılacak kötü durumu düşündüğümden en yakınlarıma bile baş sağlığı dileyemiyorum.umarım beni anlarlar.
çok boş söz, samimiyetsiz. ne bileyim ya da o acıyı yaşarken söylenen her söz anlamsız ve samimiyetsiz geliyordur belki de. Akıl sağlığını korumak demekse eğer evet anlamlı bir sözmüş aslında ama o an o gittikten sonra hiçbir yerim sağ olmasın diyor insan.
Taziye. Evet ama başım gitmiş,babam gitmiş. Hangi başım sağolsun? O acıyı iliklerinize kadar yaşarken birilerinin gelip sürekli “başın sağolsun” demesi acını hafifletmiyor. Aksine, kendini rüyada gibi hissettiğin o süreçte öldüğünü tekrar tekrar hatırlatıp acını alevlendiriyor.
Ne acı. Bunu demek. ve lütfen bunu deyip kalsın insanlık. Gelmesin kimse cenazeye, taziyeye, külfet oluyorsunuz.