1. 1.
  Bir kuşağın "kahrolsun, katil " diye meydanlarda lanetlediği bir şeydir.
  4 ... kiraze
 2. 2.
  (bkz: barcelona)
  2 ... eticicibebe
 3. 3.
  demokrasi ile yaşadıgını zanneden toplumlarda bile aslında egemen olan yönetim şeklidir. kimi seçersen seç ne kadar kalabalık bir şekilde desteklersen destekle o bir avuç insan alıveriyor bütün kararları..benim en büyük derdimdir
  19 ... hayrola genc
 4. 4.
  olikarşi demek fener'un, beşiktaş'un, cimbom'ın aralarına hiçbir takımı sokmamalari gibi bir şeydur.
  haçan bunlar 1903,1905,1907 de kurulmuş, o yüzden tarihi ve köklü kuluplermiş.
  aha buraya yazayirum tirabizonsipor bunlardan daha eskidur.tirabizonsipor 1867 de kuruldi ama nüfusa geç yazilduği için küçük gösteriyi

  (fener beşiktaş ve gs ye hitaben)
  naklen yayin pastasından daha fazla pay istemeyun ayiptur da... ula birakunda biraz anadoli takumlari sebeplensin vijdansuzlar!
  kaynak: yılmaz okumuş lazkapital sayfa 10 oligarşi

  aynen kitaptaki gibi yazdım parantez içi tanım içi yazıldı.
  15 -3 ... kolibandı
 5. 5.
  karşı savaşanların da yönetimi halka vermek(ki eğer başarılı olurlarsa) gibi bir niyetlerinin olmadığını düşündüğüm, kim gelirse gelsin hep var olacak yönetim şekli.
  ... soul forged sin
 6. 6.
  geniş halk kitlelerinin ezildiği, iktidarın bürokrasi ve büyük sermaye arasında paylaşıldığı, burjuva demokratik haklarının sözde kaldığı yönetim biçimi. faşizme az çok benzer; fakat farklı tarafları vardır. özellikle faşizmde sermayenin tüm halk kitlelerine açık bir terörü gözükürken, oligarşi yönetiminde bu açıktan yapılmaz. gizliden ve derin devlet tarafından gerçekleştirilir. bir nevi faşizmden önceki duraktır oligarşi.
  4 ... kisil
 7. 7.
  halkın bir avuç yönetene tabii olduğu yönetim biçimidir.
  1 ... bahtsiz medeni
 8. 8.
  aynı bizim ülkemizde olduğu gibi sermaye devletlerinde küçük bir azınlığın mutlu olduğu yönetim şeklidir. Esas olduğu ülkelerde nedense anayasında hep falanca cumhuriyeti demokrasi ile yönetilir ibaresi bulunur.* kapitalist devlet tarafından yasallaştırılır.
  ... sipermanevra
 9. 9.
  bir gün yıkılacağı kesin olan yönetim topluluğuna verilen ad.
  4 ... mhrky
 10. 10.
  Türkiye cumhuriyetinde emsaline rastladığımız, belli bir kitlenin çoğunluk üzerinde hak ve söz sahibi olduğu yönetim şekli.
  1 -1 ... leserpentnoir