bu konuda fikrin mi var? buraya entry ekle. üye ol
 1. 1.
  Soylular sınıfı.
  1 -1 ... italiano
 2. 2.
  söcük anlamıyla "en iyi" olduklarına inan ya da kendilerini yönetici niteliğine en yakın kesim olarak gören küçük ve ayrıcalıklı bir azınlığın yönetimi. pratikte, daha çok bir kan soyluluğunu ifade eder ve tarihin uzun dönemleri boyunca böyle ırsi bir soyluluğun egemenliğini anlatmak için kullanılır.

  siyasal düşünceye kavramı ilk sokan platon ve aristoteles'dir.
  1 -1 ... adini unutan adam
 3. 3.
  turkiye de yada balkanlarda olmayan sadece bati avrupada olan bir sinif cesidi. bu insanlar geldikleri nesilden dolayi hem kulturlu hemde zengin olduklarini idaa ederler.
  1 ... scurtel
 4. 4.
  türkiyede de muadili olan, ödediğimiz yüksek faizle iliklerimize kadar bizi sömüren sistem. üretici sermayeden farklı olarak bunlar, osmanlıdan beri değişmeyen yüksek faiz düşük kur ekonomi politikamız sayesinde semirdikçe semirirler. (bkz: rantiye)
  ... serbest radikal
 5. 5.
  ekonomik toplumsal ve siyasi gücü bünyesinde barındıran yönetim biçimidir.ingiltere en güzel örneklerindendir..Hayat tarzları itibariyle burjuvazisiyi hatırlatan kendi insanı ile arasına mesafe koyan,kuşaklar boyunca üst düzey eğitim görmüş, yıllardır ikamet ettkikleri yerler değişmeyen topluluktur. son günlerde toplumumuzda en makyajsız halleriyle hacca gittiklerini gördüğümüz kendilerini üst sınıf olarak gören sosyal çöküntüler....
  ... geluta zado
 6. 6.
  Ortaçağ ingilteresinde kralın yanında Lordlar kamarası adı verilen bir meclis bulunur ve bu meclis kralla birlikte devleti yönetirdi. Bu tür yönetim biçimlerine Aristokrasi adı verilir.
  ... bohemian rhapsody
 7. 7.
  yönetimin ayrıcalıklı bir sınıfın elinde olması durumu. (bkz: oligarşi)
  ... pyndemonium
 8. 8.
  çobanla profesörün bir oy hakkına sahip olması. başlığından yönlendirilmiştir. çoban salatası olmuştur. *
  ... ditty
 9. 9.
  soy ismiyle müsemma yazıların adamı gökhan özgün'ün "yeni aristokrasi" yazısı ile yalnız ve güzel ülkemizin içinde bulunduğu ahval ve şeraiti gayet "neler oluyor burada" masumluğu ile anlattığı kavram: aristokrasi

  "Globalizm sanki Türkiye de bazılarını kendi anavatanında expatriotlaştırıyor. Ayrıcalıkları sabit bir burjuvaziyi kör bir aristokrasiye dönüştürüyor. Müthiş bir kavram kargaşası yaratıyor. Siyasi bölünmelerde ırkçılığın söylemini taklit etmek imkânı veriyor. (Türbanlı türbansız bölünmesi kuvvetli ırkçı nameler taşıyan bir bölünmedir.)
  (...)
  Söz konusu seçkinler, sevinci, tasası ve Amerikan pazarıyla eskiden Sovyet seçkinlerini andırıyordu. Şimdi devir değiştikçe sanki Güney Afrika seçkinlerini hatırlatıyor. Garip. Çok garip."

  bir gün silikon vadisini boylamamasını ümid ettiğimiz yazının tamamı için:
  http://www.taraf.com.tr/Yazar.asp?id=70
  2 ... oyuncakdunya
 10. 10.
  iktidarın imtiyazlı ve genellikle soya bağlı bir toplum sınıfının elinde bulunduğu siyasi hükümet şeklidir.Ekonomik,toplumsal ve siyasi gücün soylular sınıfının elinde bulunduğu tarihi yönetim biçimidir.
  ... erhnksgn