1. 1.
  1964 yılında kurulmus bir turk ilaç firması.
  1 ... oumar
 2. 2.
  (bkz: alfred nobel)
  ... juansebastianveron
 3. 3.
  dinamiti icad etmiş ve nobel ödüllerine de adını vermiş,hatta nobel ödüllerinin gerçekleşmesini de vasiyeti olarak belirtmiş değerli bilm insanı.tipi de karizmatiktir ayrıca.
  1 ... elrond miriel
 4. 4.
  (bkz: nobel odulu)
  1 ... oumar
 5. 5.
  onlarca kitap yazıp, hayatlarını bu yoldan kazanan insanların bir kez bile alamadığı, ama hayatlarında fıkra veya makale yazamamış, kompozisyon dersinden zorla geçmiş kişilerce haklı veya haksız olduğu konusunda kriterler yaptığı ödül. * *

  tanım 2: türk' lük ölçme aracı.
  -1 ... soothsayer
 6. 6.
  kısaca nobel ödülüne ve kurucusuna bi göz atalım ;
  alfred nobel : insanoğluna dinamit gibi müthiş bir buluşu(!) armağan etmiş isveçli bir bilim adamı. gerçekleştirdiği bu müthiş buluş(!) 1863 heleneborg da kurulu laboratuarının infilak etmesi ile ilk önce küçük kardeşi emil'in ölümüne neden olmuş sonrada insanlığın hizmetine sunulmuştur.

  alfred nobel in kendi ismiyle anılan ve 1968 e kadar beş alanda dağıtılan bu yıldan sonra ekonomininde eklenmesiyle altıya çikan bu ödüllere tüm servetini bağışlamasının iki nedeni vardır;
  - alfred nobel dinamitin icadı sırasında çikan patlamada ölen emil'in vicdan azabı yüzünden tüm servetini bu ödüllere bağışlamıştır.
  - alfred nobel 1988 yılında gazetede kendi ölüm haberini okudu. başlık "ölüm taciri öldü" olarak atılmıştı. ajanslara ulaşan haber aslında alfred nobel in abisi ludwig nobel in ölüm haberi ile ilgiliydi. ancak bu yanlışlık alfred nobel in hayatını değiştirecek bir olayla sonuçlandı. o gelecekte bir ölüm taciri olarak adlandırılacaktı. bu kötü ünvanla anılmamak için servetini bu ödüllerin dağıtılmasına bağışlamıştır.

  dinamit in mucidi alfred nobel in kurduğu dernek tarafından nobel adıyla 1901 yılından beri fizik, kimya, fizyoloji, tıp, barış, edebiyat, iktisat alanlarında dağıtılan ödüldür.
  amaçlara yönelik hizmet etmesine çok çok üzüldügüm ve gözümde kral tv müzik ödülleri ayarına düşmüş ödüldür.
  ayrıca; (bkz: 1934 nobel barış ödülü ve atatürk)
  1 ... fashiondesigner
 7. 7.
  19. yuzyılda yaşamış petrol milyonerleri. iki kardeş tüm dünyanın petrolunun pazarlanması işiyle meşhurlardı. (bkz: azerbaycan petrolu)
  ... azkurt
 8. 8.
  (bkz: nobel şarabı)
  ... semi
 9. 9.
  ülkesine bok atan herkesin alabileceği ödül.
  -5 ... kirmizi_pazen
 10. 10.
  alfred nobel'in soyadıdır.
  kendisi ilkokulda bize öğretildiği gibi yol çalışmalarını kolaylaştırmak için dinamiti bulan, sonra bu buluşu farklı amaçlarla kullanıldığı için derin bir kedere boğularak mutsuz olan bir bilimci değil, hem naziler, hem de sovyetler hesabına çalışmış biri. onbinlerce patlayıcı satışı yapmış, tabii gizli gizli.

  vasiyetinde belirttiği tek isteği, akademi'nin kendi adına bir ödül töreni düzenlemesi ve böylece adının iyi hatırlanması. akademi bu isteği nobel'in altın kalbi için değil, yine vasiyetinde akademiye bıraktığı miras için kabul etmiştir.
  ... thor