1. 1.
  tam adı alfred benhard nobel'dir.dinamiti bulan,nobel vakfını kuran barışsever isveçli bilimadamı,kimyager.
  4 -1 ... frozen hopes
 2. 2.
  TNT'yi icad edip adina baris ödülü verilen tek insandir.*
  13 ... aftermath
 3. 3.
  1888 yilinda bir fransiz gazetesinde cikan asilsiz ölüm ilaninda dinamiti buldugu icin kinanmis. o da bundan etkilenerek dünyaya iyi bir seyler birakmak istemis. bütün malvarligini kendi adina kurdugu nobel ödülü vakfina bagislamis ve bundan sonra milliyetine bakilmaksizin 5 dalda ödüller verilmesini vasiyet etmis.
  3 ... aftermath
 4. 4.
  dinamiti bulan kişiliktir. ayrıca adına düzenlenen dünya çapında bir ödül töreni de vardır.
  3 ... maxime chattam1905
 5. 5.
  bugüne kadar vasiyetine istinaden verilen para ödüllerinin toplamı 350 milyon doları aşmış olan bilim insanı. (kaynak: 5n 1k)
  2 -1 ... stockton to malone
 6. 6.
  1 Ekim 1833'de madenci bir babanın oğlu olarak dünyaya gelmiştir. babasının mesleği dolayısıyla patlayıcılara özel bir ilgi duymuştur. zaten bu ilgi de sonunda ona büyük bir ün bırakmıştır. 1866'da ilk defa Dinamit dediğimiz patlayıcıyı icat etmiş ve Avrupa'da büyük sükse yapmıştır. Stokcholm'de küçük bir laboratuvar kurmuş ve çalışmalarına burada devam etmiştir. hatta bu çalışmaları sırasında kız kardeşi Emil'i de patlatıp öldürmüştür ki bu pek bilinmez. Neticede dumansız barutu da bulup alemlerin kralı olmuştur. lakin kaldı ki sen o kadar kimyasal ile oyna, onu buna kat, ordan burdan alengirli maddeler bul, reaksiyon falan filan derken San Remo'da 1896'da beyin kanamasından git. Gitmeden önce de bir kuruluşa vasiyet olarak bir sürü milyon dolar** bırakıp demiş ki; "ben ölüyom hadi siz kalın sağlıcakla, amma adım da benle ölmesin o yüzden her yıl siz 5 dalda* adıma ödül verin e mi?". bunun üzerine kendi kendine yaptırdığı bu ödüller 1900 yılından itibaren isveç Nobel Vakfı tarafından verilmeye başlamış.
  5 ... massattack
 7. 7.
  gelmiş geçmiş en büyük silah tüccarı olduğu söylenir. Kırım Savaşında Rusyaya mayın satmış, savaş bitince iflas etmiş, daha sonra araştırmaları sırasında bir patlamayla 3'ü ailesinden olmak üzere 4 kişinin ölümüne sebep olmuştur. Öldüğünde 30 milyon kron parası varmış bu abimizin, vasiyetinde belirttiği Nobel Ödülü olayı da isveç Akademisi'ni oldukça zor durumda bırakmış, Alfred Nobelin vasisinden defalarca bu bölümü vasiyetten çıkarması istenmişse de, bu silah tüccarının adına, - barış ödülü de dahil - her yıl dünyanın en önemli ödüllerinden biri verilmektedir.

  kaynak, wikipedia
  3 ... thor
 8. 8.
  ödülkten sonra, servetinin 1 milyon kronunu, yeğenlerine ve gençliğinde aşık olduğu Sofie Hess isimli hatuna bırakan, dahi, cani ve de romantik insan *.

  servetinin geri kalan 33 milyon kronunu da zaten nobel vakfının kurulmasına adamıştır, yani bilinen hikaye.
  4 ... beyazyelkenli
 9. 9.
  Alfred Benhard Nobel, başarılı bir müteşebbis olmasına rağmen içine kapanık bir adamdır. Kadınları hiçbir zaman anlayamaz bu yüzden önce sekreteri Berta Kinsky'i sonra da Sofie Hess'i elin oğluna kaptırır. Ancak onların peşini bırakmaz ve bıktırasıya mektuplar yazar. Zaten edebiyatla tek ilgisi başkalarının karılarına yazdığı "sulu" mektuplardan ibarettir.

  Kendini bilenler bu paragöz kuzeyliden hiç hoşlanmaz hele Fransızlar daha belirgin bir mesafe koyarlar. Aleyhine başlatılan kampanyalar artınca Paris'i terk eder, italya'ya (San Remo'ya) doğru uzanır. Son günlerinde yapayalnız yaşar ve dertleşecek tek dost bulamadan gözlerini yumar...

  Buna pişmanlık mı demek lazım bilemeyiz ama ortaya bir "vasiyet" çıkar. Alfred, dinamitten gelen kanlı paralarla bir vakıf kurulmasını arzular. Bu vakıf beş değişik dalda (fizik, kimya, tıp, edebiyat ve barışa katkı) ödüller dağıtmalıdır. Oğlu uşağı olmadığına göre adını böyle yaşatmalı, insanlığa hizmet edip, vicdanını rahatlatmalıdır. Ancak ilk ödül kılıfına uydurulup eski sekreteri Berta Kinsky'e kaydırılır. Sofie ise Alfred'den gelen uygunsuz mektupları yayınlayacağını söyleyerek vakıftan yüklü bir para koparır.
  1 ... conspirator
 10. 10.
  çok barışsever kişilik olduğu söylenen, fakat " badem barışsever dinamit ile ne işi varmış" diye düşündüren bilim adamı.
  1 ... nilll