1. 1.
  George Orwell'ın(yanlış hatırlamıyosam)1950'li yıllarda yazdığı roman.Romanda karanlık bir ütopya işlenir.Çok ağır bi komünizm eleştirisidir aynı zamanda.Bi gecede okuyup bitirmek cesaret ister.Sabaha karşı kitap bittiğinde paranoyak olup çıkarsın.Big Brother,Parti ve Partinin şu sloganı aklından bi türlü çıkmaz:

  Savaş barıştır
  Özgürlük köleliktir
  Bilgisizlik kuvvettir
  14 ... cemuzan
 2. 2.
  George Orwell'ın 1948'de 1984'ü hayal ederek yazdığı muhteşem kitap. filmide vardır.* . dünyayı 3 büyük kutuba bölünmüş şekide tasarlamıştır. karakterin yaşadığı toplumu büyük birader yönetir. her yerde izlenmektedir. özel yaşam yoktur. düzene karşı çıkılamaz.

  cellat kahramanımızı ağır bir dizi işkencelerden geçirir. * karakter bir ara cellatı durdurup soru sorar.

  -gerçekten büyük birader diye biri var mı?
  cellat anlamaz ve karışık bir cevap verir.
  - tıpkı benim olup olmadığım gibi.
  cellat sert bir ses tonu ile;
  -sen yoksun.

  bu kadar gerçekten de birey yoktur. muhteşem bir romandı.*
  4 ... zero95
 3. 3.
  george orwell'ın ülkemizde can yayınlarından çıkan ve dünya klasikleri arasında yer alan kitabı...

  "Çok genç yaşta bile gözüpek ve yürekli biri olan George Orwell (1903-1950) önce döneminin ve ülkesinin toplumsal düzenine karşı çıktı. Büyük Rus devrimine inandı. Troçki'ye hayrandı. Ancak, ispanya içsavaşı sırasında Stalinistlerin Troçkistlere karşı tutumu, umutlarını yıktı. Bu durum ve yakalandığı hastalık, George Orwell'i Bin Dokuz Yüz Seksen Dört'ün mutlak umutsuzluğuna sürükledi. Orwell, yapısal olarak karamsar, ya da siyaset tutkunu biri değildi. ilgi alanları çok genişti. Daha az acılı bir dönemde yaşasaydı, yaşamaktan mutluluk duyardı. Ama çağımıza siyaset egemendir. Orwell, yaşadığı sürece gerçeklere bağlı kalmış ve öğrenmekten, en acı dersleri bile öğrenmekten vazgeçmemiştir. Ama umudunu yitirmiştir. "Orwell"in çağımızın peygamberi olmasını engelleyen de bu olmuştur. Dünyanın bugünkü durumunda umutla gerçeği birleştirmek olanaksızdır. Durum buysa, tüm peygamberler yalancı peygamberlerdir. Orwell gibi kişiler, bence günümüz dünyasında gerekli olanın yarısını, ama ancak yarısını ortaya koymuşlardır. Öteki yarıyı hala aramaktayız".
  4 -1 ... original
 4. 4.
  orwellın gelecekte yaşanacak teknolojik gelişmelerin totaliter sistemleri güçlendireceği kenahanetinde bulunduğu kitap. fakat tarih orwellı haksız çıkarmış ve de tam tersine teknolojik gelişmeler bilgi tekelini parçalamasıyla totaliter sistemleri yıkan temel unsurların başında yer almıştır.
  4 -3 ... registerlater
 5. 5.
  orwell in sarsan kitabi. devletin bireyi kendi icinde yok etmesi kani dondurur. oldukca karamsar bir bakis acisiyla yazilmistir, ne var ki yanlis bir on goru oldugunu tarih sureci ispatlamistir.
  -2 ... dramtatatam
 6. 6.
  2*2 kaç yapar sorusunun cevabını hatırlatan film.
  1 -1 ... sex pistols
 7. 7.
  huzursuzluğunu okuyucuya müthiş bir şekilde geçiren, muhakkak okunmalı kitap.
  2 ... sally
 8. 8.
  hakkında yazabileceğim herşeyin sağolası yazar arkadaşlarım tarafından yazıldığı fakat şiddetle tavsiye etme isteğimi yenemeyip entry girdiğim kitaptır. okunmalıdır. filmi sonra izlenebilir. zaten öyle gerici ve rahatsız edicidir ki okurken, kendinizi o düzenin bir parçası gibi hissedersiniz. kitap sizi yakaladığı an, bitene kadar başından kalkamayacaksınız. ben çok sevdim. haydi siz de sevin, edinin*.
  2 -1 ... sally
 9. 9.
  aslında kitapta sözü edilen "çiftdüşün"ün şu an şu düzende bile bize pek uzak olmadığına karar verdiğim, bazı yerleri dönüp dönüp tekrar okunulası kitap..(bazen etkileyici olduğu için, bazen anlamadığınız, "yan anlamı da var mı acaba" die düşündüğünüz için * )
  3 -1 ... kahvekremasi
 10. 10.
  distopya türünün başyapıtı eser.
  3 ... alas