bugün

idoldür,kraldır,keşke diğer buluşlarını da yakmak yerine bizlere bıraksaydı diye düşündürür.
Dünya malından elini eteğini çekip kendini ilime adamış, çalınan buluşlarıyla "Edison" denen çakma fizikçiyi yaratıp onu harun kadar zengin etmiş zat'tır kendileri.
Thomas Edison' ın kıskandığı kişidir.
tikky çocuk saçlarına bittim.
1898 yılında ilk defa uzaktan kumanda ile yönetim sistemini bir araca uygulamıştır.
edison'a ayarı geçte olsa vermiştir.

- tomas naber panpa?

http://www.facebook.com/p...amp;type=2&permPage=1
yapılan video ile ruhu şad olmuş yüce kişilik.
edison sana girsin tesla bobini!!*
sanırım dunning kruger sendromunun zeki tarafını temsil edendir. o kadar zeki ve başarılı bir mucit ki kendinden hiçbir zaman emin olamaz ve onun taşaklarına kurban olması gerekenler fikirlerini çalıp tarihe isimlerini yazdırırlar. çok egzantrik bir kişiliktir cidden.
tarihe damgasını tam anlamı ile vuramamış olsa bile (edison şerefsizi icatlarını çalıp GE yi kurması ile daha meşhur olmuştur) şüpheli bir ölüm ile arkasında soru işaretleri bırakmıştır.
lise müfredatı açısından bakıldığında, bir kurbağanın sindirim sistemi kadar değeri yoktur.
alternatif akımı bulduğunu duymayan kalmadı. benim iki yaşındaki yeğenim de artık biliyor.

şu anki popülerliğinin çok fazlasını bile hak ediyor elbette ama aynı şeyleri birbirimize söyleyip durmanın da gereği yoktur sanıyorum. ayrıca insanlık tarihinin kaç bin yıllık birikimiyle bir yerlere gelmiş teknolojiyi farkında olarak ya da olmayarak birkaç kişinin başarısıymış gibi sunmak da gelmiş geçmiş diğer bütün bilim insanlarına hakarettir. irili ufaklı hepsine.
özet geç piçciler için:

http://youtube.com/watch?v=QSu4CvBFNyY

http://youtube.com/watch?v=XMvr2_Kl6Rw

http://youtube.com/watch?v=u1PF1p4w8mY
elektrik konusunda katettiği onca yoldan sonra otel odasında beş parasız ölen dahidir.
adını ilk defa lisede fizik hocamdan duyduğum, insanlık için büyük ilerlemeler kaydettiren buluşlara imza atan adam.

fizik hocamızın ondan söz edişi ise şu şekilde idi: 'buna tesla bobini diyoruz. bu tesla denen yarı şizo yarı deha adam resmen elektrikle dalga geçmişti vakti zamanında.'
saygısızlık etmeyin çarpar. öyle bir adam işte düşün.
ytu elektrik müh. kantininde kendisinden "çok baba adam" diye bahsedilen adam.
prestij filminde klonlama yapabilen makinayı icad eden kişi.
yüzlerce sayfa yazmam gereken üstün şahsiyet.
benim gözümde ayştan'dan bile üstün varlıktır, dehadır, zekadır.
ipne edison bilinirken, bu adamın tarihten silinmek istenmesi ise utanç vericidir.
edison sikindirip akkor lambalar ile uğraşırken, tesla floresan lambaları ile laboratuvarını aydınlatıyor olması pek manidardır.

inşallah bir gün allah nasip ederse belgrad'a müzesine gidip, hacca gitmiş kadar kendimi tamamlamak istiyorum.
dünyanın gelmiş geçmiş en büyük bilim adamı olarak kabul ettiğim kişidir.

önü, bazı ekonomik ve sosyal sebeplerden daha doğrusu yaptıklarının ucu bazı büyük şerefsizlere dayandığından dolayı kesilmiştir lakin albert einstein'den daha iddialı bir bilim insanı olduğu gerçeğini gizlemez.

kendisi, elektrikte devrim yapmıştır. sadece elektirk değil diğer bazı konularda da ilerleme kaydetmiştir ama ne yazık ki önü kesilmiştir ve yetersizliklerden dolayı daha ileriye gidememiştir.
alternatif akım motorları, genaratörler, radyo dalgalarının hava ile iletimi konusunda çok önemli buluşlara imza atmış bilim adamı. ne kadar önemli bir bilim adamı olduğu edison kadar bilinmez.
gayri resmi icatlarının tam sayısı bilinmemektedir.
(bkz: nikola tesla nın sözlükte çok itibar görmesi)
Tarihte belki de teknolojinin çağ atlamasını sağlayan bilim adamıdır. Alternatif akımı keşfetmiş ve kablosuz elektrik üzerine yaptığı deneylerle 20 metre öteden toprağa gömülü ampülleri aydınlatmayı başarmıştır. Nikola Tesla'nın en büyük destekçilerinden J.P. Morgan'ın teslaya yaptığı mali desteği geri çekmesi üzerine tesla yaratımına devam edemedi. "Eğer Morgan mali desteği kesmeseydi günümüzde kablosuz elektrik kullanıyor olacaktık" söylentileri etrafta dolaşmaktadır.
Çetin Bal'ın sıkı takipçisi olduğu, edison'un entrikalarına kurban gitmiş einsteindan eksiği olmayıp fazlası olduğunu düşündüğüm belki de sırp olduğu için hakettiği üne kavuşamamış bilim kişisi. Gerçek olup olmadığı asla kanıtlanamamış abd nin ünlü philadelphia deneyinde de einstein ve john von neumann birlikte görev aldığı iddia edilir.Ayrıca eğer zaman makinesini yaptıysa şu an başka boyutlarda sayısal kuponu doldurmakla meşguldur.
her türlü detayı %100 doğru olarak bilmesek bile, saygıyı hakeden bir bilim adamıdır. yaptıkları ortada.