bugün

Japonya 'da bir kenttir. II. Dünya Savaşı'nda ABD, Japonya 'yı savaş dışı bırakmak amacıyla 9 Ağustos 1945'de buraya bir Atom Bombası atmıştır. Bu bomba tümü sivillerden oluşan 80.000 kişinin ölümüne yol açmış ve kenti yerle bir etmiştir. Günümüzde hala radyasyon etkileri bölgede sürmektedir.
Kapıları çalan benim
kapıları birer birer.
Gözünüze görünemem
göze görünmez ölüler.

Hiroşima'da öleli
oluyor bir on yıl kadar.
Yedi yaşında bir kızım,
büyümez ölü çocuklar.

Saçlarım tutuştu önce,
gözlerim yandı kavruldu.
Bir avuç kül oluverdim,
külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için
hiçbir şey istediğim yok.
Şeker bile yiyemez ki
kağıt gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı
teyze, amca, bir imza ver.
Çocuklar öldürülmesin
şeker de yiyebilsinler. NAZIM HiKMET
2006 nüfus sayımına göre, 423. 160 kişinin yaşadığı, 2. dünya savaşında amerika' nın atom bombası atıp bir insanlık trajedisine yol açtığı şehir.
hiroshima'dan 4 gün sonra atom bombası atılan ikinci japon kenti.hiroshima'dakinin aksine bu bomba plutonyum çekirdeği içerir.
abd'nin 62 yıl önce bugün atom bombası attığı kent.
(#2468409) atom bombasıyla ilgili.
abd nin demokrasi ve özgürlük getirmek için atom bombası attığı bir yerdir.
gerçi bu ne menem bir demokrasi ve özgürlük anlayışıdır? onu anlayamıyoruz tabi
açıktır ki; amerika birleşik devletleri denilen o süper gücün demokrasi(!) uğruna yaptıklarının basit ama çok basit bir göstergesidir. buradan müttefik çıkaranlara etleri yananları göstermek gerekiyor.
abd'nin hiroşima'daki katliamı, dramı gördükten sonra gaz kesmeden ikinci atom bombasını attığı onbinlerce insanı katlettiği şehir.
2. dünya savaşı yla açılan yaraların etkilerinin hala görüldüğü şehir.
abd'nin barbar bir devlet olduğunun ispatı olan şehirdir. hiroşima'ya atılan bombanın etkisini gördükten sonra ikinci bir bomba atabilmek, her ulusa nasip olmaz.
68 yıl önce bugün atom bombası atılan şehir.
portekizlilerin kurduğu, amerikalıların yıktığı japonyanın bir şehridir.
enfes eric faye romanı. fransız akademisi büyük roman ödülünü kazanmıştır. konusu itibariyle hayli ilginç olup anlayım akıcı ve ustacadır. ince bir keder duygusu 88 sahifenin tümüne eşlik eder.
bugün atom bombası atılmasının yıldönümü olan şehir. bomba atıldığında 70 bin insan o anda ölmüştür maalesef.
Bomba atıldıktan sonraki 24 saat içinde de radyoaktif etkiyle yaklaşık 90.000 insanın hayatını kaybettiği şehir.
hatta şu anda bile insanlar üzerinde etkisini devam ettirebilen,fiziksel ve zihinsel yönden kötü bir şekilde etkilemeye devam eden bomba saldırısına maruz kalan şehir.
Devletlerin Yediği bokları gene masum insanların ödemesine örnek bir Şehirdir maalesef.
"Bu doğuya nagasaki atmak lazım. "
Bir zamanlar Hollanda ticaret kolonisiydi.
nagasaki'de patlama anı:

görsel
japon şehri.

Nagazaki'ye atılacak olan atom bombasını atacak olan uçağa taşınırken 1945.

görsel
görsel

Japonya'nın Nagazaki kentinde patlayan atom bombasının karadan çekilmiş bir fotoğrafı.

The bombing of Nagasaki, Japan. August 9, 1945.
katil amerikanın atom bombası attığı japon şehirlerinden ikincisi.
bir de bizi soykırımcı ilan ederler onun bunun çocukları.