bugün

yıldız tilbe'nin çat kapı şarkısında geçen kelime...

Başka biri var dediler inanmadım sevgilim
Gözlerimle görmeden senden nasıl vazgeçerim
Sanki yıllar oldu gittin bir gün bitti sevgilim
Dört duvar üstüme yürür sensiz sanki sen mutlu musun bensiz
türk sinemasında birbirine aşık iki gencin samanlığı seyran ettikten sonra, erkeğin kurduğu soru cümlesidir.

- nalan mutlu musun?
* su anda dünyanın en mutlu insanıyım nejat seninim artık seninim.
- ama biz evlenemeyiz nalan
* neden?
- sen artık bakire değilsin!
* ?!?
(bkz: bekaret sorunsalı)
(bkz: mut)
canımı yaktın, istediğin oldu gibi cümleciklerin sonuna getirilen söz öbeğidir.
genelde filmlerden anımsadığımız kadarıyla, ilk birleşmenin sabahında erkeğin bayan sorduğu soru.
yaşanmış bir diyalogdan:

- mutlu musun?
+ hayır.
- o zaman mutsuz musun?
- hayır ne mutluyum ne de mutsuz ve bu durumdan da hoşnutum.
Afrika'da açlık ve sefalet içinde olabilirdik. Hastanede ameliyat masasında olabilirdik. En yakınımızın cenazesinde olabilirdik. Ama öyle değil rahatımız iyi, aç değiliz, dizimizde laptop uzanarak keyif yapabiliyoruz. Aşk acısımı çekersiniz. iş mi bulamıyorsunuz. Sizi bilmem ama ben çok mutluyum ve tabi ki Allah'a şükürler olsun... (?)
-mutlu musun?
+hayır, ama mutsuz değilim.
değilim, değilim, değilim.... ama olmak istiyorum. fakat çok, zor çok zor..
afedersiniz ama yarrak gibi sorudur.

Mutlu musun?

Ne mutluluğu lan? 10 saat çalışıp, günde en az 2 saat trafikte geçirip, üzerine 2 oda 1 salon 60 m2 eve gelip, ertesi sabah aynı haltı yeyip haftada bir gün tatil yapıp, kazanılan para kira, mira derken ucu ucuna yetince neyin mutluluğu?

Önünü göremezsek, vatan hainleri meclisi doldurmuşken 9 yıldan beri terörü çözmek yerine tam tersi yeniden var eden başbakan Ramazan diye sabrediyoruz, ramazan sonrası göreceğiz demagojisi yaparken, her allah'ın günü anadolu'nun yiğit Türk çocukları mezarı görürken neyin mutluluğu?

Borsa, morsa, döviz, möviz derken ekonominin emekle değil üç-kağıtla döndüğü, işçinin, mühendisin adam yerine koyulmadığı, KPSS kazanamayınca 4 yıllık öğretmenlik bitirmişlerin öğretmen adayı diye öğretmen yerine koyulmadığı, çiftçinin gün geçtikçe somali çiftçisine döndüğü, lakin lümpen vatandaşın bütün bunlara rağmen sömürücülerine oy verdiği ülkede neyin mutluluğu?

Mutlu değilim.

önümü göremediğim yerde nasıl mutlu olayım.

Bütün bu koşullar yüzünden bir tek sen mi beni mutlu edeceksin?

yoksa bu koşullar yüzünden birbirimizi mi mutsuz ederiz?

Mutlu değilim canım. değilim. çocuğumuz olsun gitsin ölsün PKK'ya karşı vuruşurken mesele değil, yaratılışının gereğini yerine getirir, sonuçta Türktür ama ölümünün gözünde kıymetli olmadığı yöneticiler, ölmese yaşasa onu sömürecek işverenler, işverenleri sömürmese çevresindeki duyarsız, cahil insanların ona çektirecekleri yüzünden de mutlu değilim.
Keşke ülke biraz daha güzel olsaydı da mutlu olabilseydim, olabilseydik, bu koşullar bizi mutsuz etmeseydi.
evet;
biraz huysuz biraz kırık;
ben kendimle mutluyum...
birine mutlu olup olmadığını öğrenmek için sorulan sorudur. soru genellikle değilim olur. zaten kimin mutlu olduğu görülmüş ki?
Bir çeşit hesap sormadır. (bkz: )yaptığın her şeye rağmen mutlu musun ?
hiç bir zaman mutlu birine sorulmayan soru.
-aşkım mutlu musun?
-evet hayatım
-peki bana aşık mısın?
-evet.
-gerçekten ama
-evet canım aşığım?
-ee o zaman niye mutlusun sen *
-?!
Bir ali nurşani eseri'dir. Oğlu engin nurşani mükemmel söylemektedir. Bıkılmadan dinlenilir.
Bu içimizi parçalayan şarkı eşsiz yorumuyla haktan dan geliyor.

Sözlerini de yazayım tam olsun

Vurma artık hatalarımı yüzüme
Geçmişte kaldı hepsi inan sözüme
Zarardan döndüm, ben kârsızım
Senden gayrısı görünmez gözüme

Mutlu musun kadınım? Huzurda mısın?
Aşkın büyük yalanmış farkında mısın?
Pamuk ipliği sevdaymış seninki;
Benim için artık koca bir yalansın!

Gecelerce kavga ettik, hırpalandık ezildik.
Asılsız günahlarla, aşkımızı eskittik!

inanmadın bana güvenip, sana delirdiğime sevinip
Seni benden alıpta gitmeseydin, terk edip!
öncesinde 'memnun musun?' diyen soran ve 'güzel sevdiğim' diye devam eden baliciyim şarkısı.
görsel
-sanırım. Hayatımdan hiç şikayet etmediğim sürece, hayallerim ve hedeflerim olduğu sürece değilim. şuan ki dertlerim ve sorunlarım hepsi geçicektir.
mutlu olamadığımız için mutlu değiliz.
cevabını evet olarak verdiğimde, "kendini kandırıyosun" tepkisi aldığım soru.
çok şükür bu halimizede.
(bkz: mutluluğu parada arayıp mutsuz olmak)
http://youtu.be/f0GP6XaD-Lg