bugün

mesajın ulastıgı yerler,kişiler.
ortaya bir laf atıp, birine laf sokup akabinde en kolay şekilde durumdan sıyrılmak için seçilen kaçış yolu.
(bkz: anlayana sivri sinek saz anlamayana davul zurna az)
anlamayanların boşuna üstlerine alınmamaları gerektiğini belirten kelime. ne güzel ya.
sivrisinek hayvanının cızırtılı vızıldamasının saz, davul-zurna (zom zom-vıyk vıyk) ikilisinin de nedense az geldiği durumdur..
(bkz: arif olan anlar)
gönderme yapılmak istendiğinde kullanılan kelime.
(bkz: arife tarif gerekmez)
kendisinin o anda muhteşem bir şeyler söylediğine inanan kişinin elinde oyuncak olmuş kelime. saçmalar saçmalar sonunu 'anlayana' diye bitirir. bir nevi gizem kattığını, kendisinin zekasının normalin üstünde olduğunu belirtmeye çalışmıştır. açık açık, örnekli, mantıklı yazdınızda biz mi anlamadık?
genelde bir şey anlatamayanlar "anlayana" gibi dahiyane iğneleyici kelimesiyle bitiriyor cümlesini.

entry tam da burda biterken aklıma geldi:
ismail kılıçarslan bir şiirinde[şiir dedim inanamıyorum] "ismet özel'im anlayana" diyordu.

ulan bendeki iq tavan yapmış olsa yine de anlayamam bunu. vebe.
sorununu ya da sözünü muhatabına söyleme cesareti bulamamış, orta yerde bırakıvermiş şahısların, mesajın, doğru yere gittiğinden emin olma adına söyledikleri sözcük.
derdini anlatmayi beceremeyen hatta verecek bir cevabi olmayan gerizekalilarin sigindigi son liman, can simidi.
"bir tek ben ve benim zekama ve tecrübeme sahip olanlar anladı bunu. sizin anlamanız biraz zor olabilir ama yinede bir okuyun, izleyin, dinleyin vs. bakalım belki anlarsınız." demek isteyen insanların telafuz ettiği kelime.

(bkz: zeka kompleksi)
ATASÖZÜNÜN elekten geçen tek kelimesi, anlatamamaktan ve anlaşılmamaktan bunalmış yurdum insanına miras kalmıştır.
sandıkta çok kullanırız ama anlayış özürlü siyasilerimiz kendin çal kendin oynaya devam ederler. anlayana.
(bkz: kamer genç)
bir cümlenin sonuna sanki çok önemli bir şey söylüyormuş imajı vermek için eklenen ibaredir. genellikle kafası pek basmayanlar kullanır.
Sonlarda kullanildigi kadar cumlenin basinda da kullanilmasi yaygindir efendim (bkz: anlayana sivrisinek saz anlamayana davul zurna az)
çok irite edici bir söz.
hiçbir şey anlatmayan bir cümlenin sonuna ''anlayana'' yazdığınız vakit, sanki gerçekten bir mesaj verilmiş gibi hava yaratıyorsunuz. zaten bu sözü genelde bir şey anlatamayanlar kullanır.

''bugün hava çok soğuk. anlayana...''
''geçen gün altıma sıçtım. anlayana...''

anlayana...
kendini ifade edemeyen insanların ya da söylediği lafın arkasında duramayanların sığındıkları sıcacık pembe panjurlu bir yuvadır bu söz.
sabah ereksiyonum hala devam ediyor. anlayana...
gerizekalı mottosudur.
bildiğin adam gerizekalı ise önce bir laf söyler sonra da "anlayana" der. bunun ağzına ağzına vurun hiç acımayın.

kro mottosudur.
türkçe cümle kurmayı bile beceremez, tamamen anlamsız bir aforizma sıçtığını sanır altına da "anlayana" yazar. kaçın bundan. ciddi ciddi uzaklaşın bu salaktan.
facebookta bir zamanlar gayet açık, seviye düşüren espri veya sözlerin sonuna konan sözcüktü.

(bkz: artık facebook kullanmıyorum)
ergen söyleminden başka bir şey değildir.
yılmaz özdil yazısı paylaşan kemalist ergenlerin bağlantıyla beraber yazdığı yazıdır.* *
Facebook gibi sosyal medyada bolca gördüğümüz kendini zeki sanan kişi söylemi.