bugün

efendimizdir, güllerin, güzelliklerin efendisidir. onu anlamayan ruh, sineye yüktür. mehmet akif rahmetlinin söyledigi gibi.
abdullah oğlu muhammed. (bkz: hz muhammed)

daha islamiyet ortalarda yok iken, islam peygamberinin dedesi Abdülmuttalip, oğluna (peygamberin babasına) allah'ın sevgili kulu anlamına gelen abdullah adını koymuştur. (bkz: ay tanrısı)
mekke'de doğmuş, medine'de ölmüş olan peygamber.
Hazreti muhammet'in arapça adıdır.
tam adı Muhammed bin Abdullah bin Abd el-Muttalib ibn Haşim ibn Manaf el-Qurashi Abd'dır.*

(doğum: 20 Nisan 571, Mekke - ölüm: 8 Haziran 632, Medine)
kendisi islam peygamberi, Hristiyanlığa göre 24. Müslümanlığa göre 25. yani son peygamberdir. Babası Abdullah bin Abdulmuttalib, annesi Amine'dir.*
islam peygamberi hz muhammed'in asıl adıdır.
beynini aldırmış ateistciklerin boş kafaları ile haksız çıkarmaya çalıştıkları yüce şahsiyet.
kendini maddeden öte göremeyen kişilerin anlayamamasının doğal olduğu şahsiyet.

Süphesiz ki benden sonra ümmetimden Kur'an-i Kerim'i okuyan bir kısım insanlar olacak, Fakat onların okuduğu boğazlarını geçmeyecek. Onlar tıpkı okun yaydan cıktığı gibi dinden çıkacaklar, sonra da tekrar ona dönmeyecekler.
O kimseler, insanların ve hayvanların en şerlileri (kötüleri)dir.

Ya öğrenen, ya öğreten, ya dinleyen, ya da seven ol! Bunlarin dışında bir beşincisi olma; helak olursun. Beşincisi ise, ilme ve ilim ehline buğzetmendir.

ilim çin'de de olsa gidip bulunuz.

oku; önce kendini oku. kendini bilen rabbini bilir. birde; (bkz: kitap yüklü eşek)

ayrıca; `http://www.ilahi.org/modu...ile=viewtopic&t=51175`
peygamberimizin tevazu ehli olması hakkında.
(bkz: hamza kaşgari)
hazreti muhammed sallallahüaleyhüvessellem'in resmi adı.

edit: resmiden kastımı anlamayan gerizekalıdır ve bu sözlükte ne işi olandır.
Seyyidüna ve nebiyyüna Muhammed bin abdullah el-Muhaciri (Sav)

peygamber efendimizin seceresi.

muhammed bin abdullah bin abdülmuttalib;

abdülmuttalib oğlu abdullah'tan olma muhammed şeklinde telafuz olunur.
Biz müslümanların peygamberidir. inanmayanlar başlıktaki ismiyle hitap etmekte özgürdür ve hz. muhammed deme zorunlulukları yoktur. (bkz: hudeybiye antlaşması)
Gerçek yardır. Ellerini öpülesi dizlerinde ağlanılası yardır.
son peygamber muhammed-ül mustafa'nın peygamberliği gelmeden önce çevresindeki ismi.

ömer bin hattab, ali bin ebu talib, halid bin velid gibi...

--spoiler--
Biz bu dünyadan nereye
Göçelim, yâ Muhammed?
Yeryüzünde riyâ, inkâr, hıyanet
Altın devrini yaşıyor,
Diller, sayfalar, satırlar
"Ebu Leheb öldü" diyorlar.
Ebû Leheb ölmedi, yâ Muhammed
Ebû Cehil kıtalar dolaşıyor!
----------------------------------
Hased gururla savaşta;
Gurur, Kafdağı'nda derebeyi
Onu da yaralarlar kanadından,
Gelse bir şefkat meleği...
--spoiler--
dağlarda çobanlıktan, arap coğrafyasının hakimi haline gelen, arapların ulusal ve dini kahramanı.
muhammed, bazı kaynaklara göre 570, bazılarına göre ise 571yılında mekke'de dünyaya geldi. doğumundan önce babasını, 6 yaşında annesini kaybeden muhammed'i amcası ebu talib velayetine aldı. ilerleyen yıllarda, çobanlık yaptı, çoğunlukla tüccar olarak çalıştı. ilk kez 25 yaşındayken evlendi. bazı geceler, dağlarla çevrili bir mağarada düzenli aralıklarla inzivaya çekilip, dua etme alışkanlığı vardı. 40 yaşında oradayken kendisine ilk vahyin geldiğini bildirdi. bundan 3 yıl sonra insanları islam'a davet etmeye başladı. allah'ın bir olduğunu, allah tarafından kabul görmenin tek yolunun allah'a teslim olmak olduğunu öğretti. kendisinin allah'ın peygamberi ve resulü olduğunu diğer peygamberler ile aynı kandan geldiğini anlattı.

ilk başta kendisine az sayıda takipçi bulan muhammed mekke'de bazı aşiretlerin düşmanlığıyla karşılaştı. bu dönemde taraftarlarının şiddet içeren muameleler görmesi sebebiyle 622 yılındaki medine'ye göçten önce bazı takipçilerini habeşistan'a gönderdi. medine'ye hicret olayı aynı zamanda hicrî takvim olarak da bilinen islami takvim'in başlangıcı kabul edilir. muhammed, medine'de medine sözleşmesi ile oradaki aşiretleri birleştirdi. mekke kabileleri ile süren sekiz yıllık savaştan sonra, iman edenlerin sayısı 10.000'i bulmuştu. mekke'nin kuşatılması sonrasında yapılan antlaşma ile kansız bir şekilde mekke'nin kontrolünü eline aldı şehirdeki putları yıktı ve daha sonra takipçilerini doğu arabistan'da geriye kalan tüm putperest tapınakları yıkmaları için yolladı. 632 yılında, veda haccı'ndan sonra medine'ye döndü. bundan birkaç ay sonra hastalandı ve öldü. ölüm vaktine kadar arap yarımadasının çoğu müslüman olmuş, arabistan'ı tek devlet altında birleştirmişti.
vikipedi tanımına göre Arapların toplumsal, dini, siyasi ve askeri lideridir.
Neden kendisini inanilmaz derecede sevmemin, bagrimi yirta yirta aglayarak anmamin gerektigini anlamadigim, inandigim dinin peygamberidir. Görevini yapti, dini teblig etti, bize örnek oldu; evet seviyorum. Hz. Adem'i sevdigim gibi, Isa'yi; Ibrahim'i sevdigim gibi seviyorum. Ama Kur'an-I kerim'de bile böyle bir sifata sahip olmadigi halde Habibullah'tir diyerek insanüstü bir sevgi duymamin ne alemi var? Hangi din tüccari uydurdu bunu? Ben yaradilisim geregi sahip oldugum zaaflarimdan vazgeçmek için, erdemli olmak için savas veriyorum; onun fitrati benden daha temiz oldugu halde, savasmak zorunda olmadigi halde O allah'in sevgilisi oluyor da ben olamiyorum öyle mi? Bu hacilar hocalar adami din düsmani yapar efendim. Ruhum bir tek Rabbim'e cezbeyle yönelir benim, bir insana degil...
ibrahim adlı çocuğu doğduktan 1 yıl sonra ölmüştür.
Şöyle sözleri olan kişi.

“Ben rahmet peygamberiyim, ben savaş peygamberiyim.”
(Ahmed b. Hanbel, Müsned, IV, 395)