1. 1.
  islam ın yeni yayılmaya başladığı dönemde, askeri dehasıyla öne çıkmış, allahın kılıçlarından biri olarak adlandırılan, islam komutanı.
  18 -4 ... pilotmont
 2. 2.
  uhud savaşında müslümanların büyük zayiat vermesine neden olan komutandır. uhud savaşı sonrasında müslüman olmayı tercih etmiştir. mute savaşındaki başarısından övgüyle bahsedilmektedir. ne var ki bir çok savaş gören bu komutan yatağında ruhunu teslim etmiştir.

  (bkz: seyfullah)
  11 -2 ... pygmalion
 3. 3.
  hiç savaş kaybetmeyen komutan.
  11 -2 ... chilavert
 4. 4.
  hz. ömer'in halk üzerindeki etkisine "nefs" planından bakarak görevine son verilmiş yüce ruh.
  olaya söyle bakmak lazım; o dönemde müslümanlarin genelinde söyle bir fIkir olustuğundan; fetihlerin gerçeklestirilmesi Hz. Halid'in kabiliyet ve kahramanligindan kaynaklanmaktadir. fetihlerin yegane sebebinin sadece Hz. Halid olarak gösterilmesi elbette bir yanlislikti. savaslarin zaferlerle neticelenmesinde onun dehasini gözardi etmek mümkün degilse de ondan ibaretmis gibi göstermekte dogru degildi.
  10 -1 ... forsa
 5. 5.
  ölmeden, "vücudumda savaştan yaralanmadığım yer yok, lakin yatakta ölüyorum" diyerek şehit olma arzusunu dile getirmiştir.
  niceleri vardır ki, yatakta ölseler bile allah katında şehittirler...
  22 -1 ... paradigma
 6. 6.
  yanılmıyorsam, mute savaşı'nda; 3.000 civarı askeriyle, 100.000 kişilik düşman ordusunu perişan etmiş komutandır. aynı savaşta 8 tane (yazıyla: sekiz tane) kılıç parçalamıştır.
  10 -3 ... timsah
 7. 7.
  3 e karşı 100 kişiyi nasıl yendiğini anlayamadığım ve asla da anlayamacağım zat. malum o zamanlarda iki ordu arasında ne kadar teknolojik fark olabilirki ? yoktur öyle birşey
  9 -10 ... chuppa
 8. 8.
  seyfullah.. allah'ın kılıcı..
  5 -2 ... sayincevizkabugu
 9. 9.
  mute savasi/@pygmalion
  1 -1 ... pygmalion
 10. 10.
  cengaver savaşçı, zekasıyla tanınan büyük komutan ve aynı zamanda ceddim.
  7 -2 ... myhosh