bugün

* Sünni inancına göre Dört Büyük Halife'den (Hulefa-i Raşidin) dördüncüsü ve Cennetle Müjdelenen On Sahabe'den (Aşere-i Mübeşşere) biridir. Şii inanışına göre ise ilk halife ve Oniki imam'ın ilkidir. Türkçe'de saygı ifadeleriyle Hz.Ali (r.a.) olarak da anılır. 661 yılında (Hicri: 21 Ramazan 40), Hariciler tarafından düzenlenen bir suikastte ağır yaralanmış, birkaç gün içinde de vefat etmiştir.

Kureyş Kabilesi'nin Haşimoğulları (Haşimiler) sülalesine mensuptur. Muhammed'in hem damadı hem de amcasının oğludur. Şii inanışına göre, ilk müslüman, Kabe'de dünyaya gelen tek insan ve hayatı boyunca Allah'tan başka bir şeye tapmamış ilk müslümandır. Bununla birlikte Sünni inanışına göre ilk müslüman peygamberin eşi Hatice'dir.*

(bkz: hz ali)
Ebu talib in oğlu ali diye okunur.
http://www.hzali.net/hz-alinin-hayati/
Muhammed'in yeğeni ve damadı olan kişi. Onun için kafa Kesmiştir. Onu koruyup, kollamıştır. Aynı zamanda Başarısız bir halifedir fakat erken islam döneminde muhammed'e çok yardımları olmuştur. Arabistan'daki Yahudi varlığının eritilmesinde de doğrudan katkıları vardır. Bundan dolayı islam sünni ve şii doktrininde önemli bir konuma sahiptir.
Başarısız bir halifedir.
HZ.Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyorlar ki : ‘‘Ali’’ bütün peygamberlerle gizli (beraber idi) benimle aşikâre beraberdir.
Ne yazık ki bugüne kadar Hz. Ali’nin (kv) sevgisi belli bir kesime mal edilmiş Ümmeti Muhammed’in büyük bir bölümü Hz. Ali’nin (kv) sevgi ve himmetinden mahrum bırakılmıştır.
Hz. Ali (kv) yaratılmış insanların içerisinde Hz. Peygamber Efendimiz’den (sav) sonra gelen âlimler âlimidir. Bunun delili de Hz. Peygamber Efendimiz’in (sav) şu sözünde açıkça belirtilmektedir. Hz. Peygamber Efendimiz (sav) buyuruyor ki: "ben ilmin şehriyim Ali’de kapısıdır." işte yukarıda geçen Hz. Ali’nin (kv) buyurduğu Benim o nur ki, Musa ondan iktibas eyledi sözü de şuna delalet eder. insanlık o ilmin kapısından onunla geçer.
Hz. Ali (kv) ilmi ile dürüstlüğü ile merhameti ile duruşuyla Allahu Teala’nın tarif ettiği ( ‘‘ben yeryüzünde kendime bir halife yaratacağım dedi’’ Bakara suresi 30. ayet) insandır.
Bu söz ona aittir ;
Benim her dil ile konuşan, benim doğularda ve batılarda tüm yaratıkların amellerine müşahid olan, benim Muhammed olan ve Muhammed’dir ben olan. Ben o manayım ki, ona ne bir isim ne de bir şüphe düşer; benim kurtuluş kapısı ve ‘ Lâ havle velâ kuvvete illâ billâhi’l-Aliy’ul-azim’
taliboğlu ali deller.
güncel Önemli Başlıklar