bugün

Güney fransada, krallıkla yönetilen kumar ve turizm sayesinde zengin olmuş şehir-devlet. bir prens tarafından yönetilir, futbol takımı fransa liginde oynar. 5000 civarı vatandaşı vardır bu prensliğin bu vatandaşlardan vergi alınmaz üstelik devlet her ay 3000 euro para verir bu kişilere sahip olunan her çocuk için bu rakam katlanır (bkz: ulan gidip monaco vatandaşımı olsam) diye düşünülebilir fakat öyle kolay değildir. Kendi el yazınızla bizzat prensin kendisine bir dilekçe yazmak gerekir bunun için. prens okur böyle mektubu o karar verir alınıp alınmayacağına.
(bkz: prense yalakalanmak)
(bkz: as monaco)
grand prix i de vardır gayet zor bir yarıştır pist dar ve denize yakındır.
(bkz: monte carlo)
vatikan'dan sonra dünya'nın 2. en küçük şehir devleti.
ULUSAL ORKESTRASI , ORDUSUNDAN DAHA KALABALIK OLAN ÜLKE.
bu şehir devletinin bir de albert adında zampara bir prensi vardır... güzeller güzeli prenses carolin ide unutmamak gerekir...
interrail sırasında iltica etmeyi düşündüğüm bir nevi neverland.
Caddeleri yılın 51 haftası normal araç trafiğine 1 haftası Formula 1 araçlarına açıktır.Bu tür pistelere cadde pisti denmektedir.Bir diğeri için;

(bkz: Albert Park)
uc kisiye bir polis dusen guvenli ve rahat yasam sunan vergi cenneti *
bol bol almanlarla karsilasmak mümkündür monacoda...
cok pahalidir günesi bir baskadir, denizleri kizlarla doludur...
nedense esmerden cok sarisin vardir...
Avrupa'da Akdeniz kıyısında yer alan bir şehir devletidir.
Sınırları Fransa ile çevrili olan ülke, eski Monaco şehri ve sonradan inşa edilen alanlardan oluşur. Ülke Monte Carlo semtindeki göşterişli kumarhaneleri ile ünlüdür.
Monako somut bir sınırı (duvar, tel örgü vb.) ve gümrüğü olmayan tek ülkedir. *
bambaşka bir versiyonu için
(bkz: hay monakoyım)
super bir kumarhaneye ve su altı muzesine sahip deli paralı sehir. ferrari'den sıkıldık yahu.
Nüfus yoğunluğu 23500 kişi/kilometre kare ile en yüksek ülkedir.
milli gelirinin %98ini turizm ve kumarhanelerden sağlanan kazançtan oluşturan cennet vatan.
düşünüldüğü kadar pahalı olmayan ülke.hepimizin anlayacağı dilden anlatırsak bildiğimiz kutu kola monaco da 1.85 avroya satılırken bir kaç km ilerisindeki fransanın turizmin şehirlerinden nice de kutu kola nın fiyatı 2 avrodur. giyim, hediyelik eşya vb. de fransanın güney sahillerine göre ucuzdur.tamamının 2 saatte gezileceği efsanesi tam bir yalandır çünkü ülke yokuşlardan ibaret.kent eski ve monaco olarak ikiye ayrılmış eski monakao küçük bir mahalle ve eski evlerden oluşurken yeni monaco da en ufağı 30 katlı apartmanlar denizi görmek için birbirleriyle yarışıyor.yeni monaco daki japon bahçesi görülmeye değer.nice den trene binerseniz 5-6 durak sonra yani yaklaşık 20-25 dk sonra monacoda sınız.abartıldığı gibi bir yer olmasa da ayrı bir havası var.monacolular kraliyet ailelerine de çok düşkünler prenses caroline nin kızı charlotte casiraghi nin fotoğrafları hemen her yerde baş köşede.
dünyanın en zenginlerinin en azından bir kısmının kaldığı, caddelerinde, istanbul'da tofaş neyse orada da ferrari ve prosche'nin olduğu zengin memleketi.
izmir' in selçuk ilçesinde bulunan bir hotelin ismi.
(bkz: a monaco doom)
resmi dili fransızca' dır.
ulusal orkestrası, ordusundan daha kalabalık bir kadroya sahip sehir devleti.
Monte Carlo'nun kumarhaneleri, okyanus müzesi, otomobil yarışları, turizmi ile ünlü ülke.
foçalıların kurduğu massalia'dan (bugün marseille) gelenlerin Monoikos adıyla kurdukları, daha sonra sırasıyla roma imparatorluğu, batı roma imparatorluğu, vizigotlar, ostrogotlar, franklar, araplar, arles krallığı, kutsal roma imparatorluğu, cenova cumhuriyeti ve milano düklüğü egemenliğinde kaldıktan sonra katalan (barcelona kontluğu), ispanyol, fransız, italyan ve alman işgalleri dışında bağımsız kalan ülke. 1814-1860 arasında sardinya krallığının koruması altındaydı ve 1860'da menton (mentone) ve Roquebrune-Cap-Martin (Roccabruna-Capo Martino) kasabalarını fransa'ya bırakmak zorunda kalmıştır.
1297 den beri bağımsız olan 2 kilometrekarelik, anayasal monarşi ile yönetilen devlet.
güncel Önemli Başlıklar