bugün

Bütün yurt sorunlarının ordu gücüyle çözümlenebileceğine dayanan aşırı milliyetçi bir görüş.
(bkz: ordu göreve)
(bkz: Karl Liebknecht)
ne hikmetse artık gerçek anlamı dışında da kullanılan, sadece ordu veya askerin mevcut koşullarda var olması (siyasete karışmasını savunma vs demiyorum bakınız!) gerektiğini savunanlara da vurulan bir yafta*.

ayrıca

ayrıca milliyetçi olması da gerekmez, gayet anti-ulusalcı ekspansiyonalist de olabilir bu görüşün savunucuları. bu da bir dip nottur.
(bkz: askerlik yemini)
memleketin asıl sorunu, bir çözüm önerisi bir bakış açısı. aile içi şiddet, okulda şiddet, sokakta şiddet, ülkede şiddet bütün bunlar militarizmin yan etkileri hatta ta kendisi. düşünün ki bu ülkede milyonlarca ruhsatlı ruhsatsız silah ve kullanıcıları var ve bütün bu insanlar askere alınarak silah eğitimi almışlar. her ne kadar adına vatan korumak deseler de o eğitim başka birçok amaç için kullanılabiliyor/kullanılıyor. özelikle militarist, şiddete bağımlı eğitim ve bununla birlikte militarist yapıların kodladığı hayat biçimi bireyin her türlü sorun için çözümü militarizmde ve şiddette görmesine seep oluyor. bu yönüyle başta saydığımız bütün şiddete dayalı sorunların olayların hatta bir adım daha ileri giderek kan davalarının bile kökeninde militarizm ve militarist yaşam tarzı var. çünkü söylediğim gibi bu toplumda birey her türlü sorunun yegane çözümü olarak militarizmi seçiyor. birkaç gündür sol frame i işgal eden militarist söylemler (biz sadece sözel şiddet unsuru olarak küfür diyelim buna) bile bunun en büyük göstergesi. olayları derinlemesine analiz etmekten uzak aciz bünyeler yaratılan duygusallığın peşinden sürüklenip kendilerini militarizmin kucağında bulabiliyor.

bunun en güzel örneklerinden biri olarak

(bkz: full metal jacket)
bu ülkede özde vatandaş sözde vatandaş tanımı yapabilmenin sırrıdır. *
türkiye de elitizm ile birleşir.
bütün ülkü davalarının sadece ordu gücüyle çözülebileceğine inanıp ona göre davranma siyaseti.
yasal cinayet kurumu. sorgusuz-sualsiz fantazilerin gerçek kılındığı joe harikalar diyarı. pandora nın büyük bir kısmı. militarizmin eş anlamlı bir diğer adı hayattır ve militarizmin işi hayatladır. pusulası daima hayatı gösterir. devre-devre, akım-akım, ütü, radar, techno müzik, bir silah olarak kullanılmayan tüm bu teknolojiyi militarizm hayatlarımıza dahil eder ve böylelikle medeniyetin büyük bir kısmını militarizm oluşturur.

insanlık, medeniyetinden vazgeçmeyecek. militarizm insanlık için herşeyi yok edecek. ve bir gün insanlık tasını-tarağını toplayıp uzay gemileriyle çekip, gidecek. başka gezegenler de yaşayan varlıklar için biz de bir uzaylı olup çıkacağız. görebiliyorum!
erkek egemen bir rejimdir. Turk irki icin en makul yonetim bicimidir. cunku disiplin ve yuksek seciye turk irki'nin istidadinda vardir. parlamenterizm illetinin ulkeyi getirdigi durum ortadadir. genel secim usulunun buyuk devlet adamlari cikardigi nerde gorulmus ? buna inanmak ahmakliktir. avam takiminin yine kendine benzer, zekaca sivrilememis, akil ve kabiliyet bakimindan seckin olmayan kimseleri ulkenin kaderini tayin etmesi icin parlementoya yollamasi sacmaligina son verilmelidir. migfer militarizmin semboludur.
(bkz: pretoryenizm)
ağzından salyalar akanlar tarafından kutsallaştıran, insan öldürmenin marifet sayıldığı, öldürülen insanlara "leş" diyebilecek kadar alçaltan şey.
nah şu tarihe kadar samimi bir kınayanına rastlanmamış olgu.* bulunduğum ortamlarda, bu olguyu kınadığını söyleyen kişilerin nedense illa ki savundukları militer/paramiliter/silahlı bir grup oluyor ve kendi militer gruplarına zarar geldiği için güya antimilitarist ayağına yatıyor. görüyoruz işte, şu sıralar süre gelen (ve kanımca hiç bir işe yaramayacak olan) operasyon hakkında konuşurken karşındaki adama ne kadar mantıklı açıklamalar da yapsan, hatta ve hatta karşı çıktığını da söylesen adam pkklılar ölüyor diye karşıdakine laf ediyor(her zamanki gibi taktik aynı, antimilitarist/antifaşist ayağı), başkası militarizmin kutsallaştırıldığını söyleyip kendi silahlı gruplarını allah katına çıkarıyor. ben sözün özü şöyle diyim:

koçlarım, neden delikanlıca kimse şunu itiraf edemiyor? her sistem, her görüş, her ideoloji nüfuz(ve doğal olarak da kitleleri yönetme) kaygısındadır! en antifaşistinden en militaristine, en pasifistinden en radikaline. her ideoloji-görüş-sistem-din vs. yönetime/başa geldiğinde/kitlelere yayıldığında kendi oligarşik gruplarını kurar, kendi militarizmini yaratır ve kendi faşizmini uygular! farz edin ki, eline fırsat geçtiğinde ben antifaşistim diyen bir adam faşizmi yok etmek için her yolu denemeyecek mi? ya da antimilitarist olduğunu söyleyen birisi, militarizmi yok etmek için militer taktiklere baş vurmayacak mı? buna ironi mi denir artık, ikilem mi, bilemeyeceğim. bildiğim tek şey şu: herkes kendi savundukları için faşisttir, militaristtir. daha fazla hümanist/antimilitarist/antifaşist demagoji yapmaya da gerek yok burada.

not: hayır ölen pkk'lılar için üzülmem söz konusu bile değildir, benim yaşam hakkıma saygı duymayan insanların ölümlerine üzülürsem kendime aptal gözüyle bakarım. herşey karşılıklıdır. ya ben ya o. milleti salak yerine koymayın! delikanlı olun biraz.

not2: operasyonların niye yapıldığını da gayet iyi bilmekteyim. temel nedeni tabii ki halkı gündemden uzak tutmaktır. aksini düşünenleri fazlasıyla saf bulmaktayım.

not3: hayır, pkk falan da bitmeyecektir.

not4: pkk ile olan conflict* üzüldüğüm tek güruh oraya kendi isteği dışında gönderilmiş mehmetçiktir. ne -kandırılmış, hırs yapmış, parasız kalmışfark etmez- kendi rızasıyla oraya insan öldürme amacıyla giden teröristler(evet benim teröristimdir, senin neyindir, valla zerre şeyimde değil) ne de bu işten çıkar sağlayan, isimleri gizli tutulması gereken kodamanlardır.
(bkz: militan demokrasi)
militarizmin eksik kaldığı yerde militarizmin meşru olmayan şekli anarşizm ve terörizm baş gösterir.terörle mücadelede şunda bunda insan hakları ihlal ediliyor,mahkumlara gübre yediriliyor,şu oluyor bu oluyor(evet doğrudur yedirildiği olmuştur) diyenlerin militarizmin yokluğunda terörizmden korunacakları bizim bilmediğimiz bir sığınakları,dayanakları varsa amenna.
(bkz: kızları da alın askere)
(bkz: akp yi savunmak militarizmi savunmaktır)
ülkenin sorunlarını ordu çözer faslının izm'li hali. kökü militaris'e dayanıyor. kökü asıl bize dayanıyor.
dayatmacı zihniyetin ve elbette tipik, bildiğimiz atalı sözlü deyişlerimizin referans aldıkları ve bu alışı da pek bi gururla yaptıkları, üstelik bunu sindirme işini aşıp sindirtme durumuna geçirttikleri bir izm bu.
rütbeyi nereye sokacağını pardon takacağını bilemeyenlerin, yer yokluğundan olsa gerek toplumsala sokmayı pardon takmayı uygun gördükleri ve toplumsalın hafızası olmadığından bu sokuşlu takışlı alışverişi zevkle-gururla izledikleri bir izm bu.
öyle bencil ve ben merkezli ki, önüne ek almayı bile kabul edemiyor. öyle (saolsun) alçakgönüllü ki, demokrasiden ve bağımsızlıktan da dem vurabiliyor. vurduğu yerde gülleri bitiriyor.
"asker komutan silah" millet artık refah ayağı
başında bir generalin olduğu yönetim biçimi. askeridir. içinde disiplin olduğu için yumuşakların özgürlük duygusunu kısıtlar.
sonuna kadar karşı olduğum faşizmin ana dayanağı olan saçma ideoloji.
türkiye'de tsk'nın terörü yarım saatte bitirebileceğini sanan insanların zihniyetidir. faşizmin temelidir. hitler, iskender, mussolini, atatürk gibi şahıslar ve genel olarak osmanlı devleti gibi emperyalist devletlerde görülür.
insanlığı nasıl böyle esir aldığını anlamadığım bir an önce yok olması gerek bir fiil topluluğu, düşünce zırtapozu.

--spoiler--
dikkat askeri bölgedesiniz.
fotoğraf çekmek, şarkılar söylemek ve işgallere karşı haksızlığı bağırmak serbesttir ve gereklidir.
--spoiler--
insanlığı nasıl böyle esir aldığını anlamadığım bir an önce yok olması gerek bir fiil topluluğu, düşünce zırtapozu.

--spoiler--
dikkat askeri bölgedesiniz.
fotoğraf çekmek, şarkılar söylemek ve işgallere karşı haksızlığı bağırmak serbesttir ve gereklidir.
--spoiler--