1. 1.
  Bütün yurt sorunlarının ordu gücüyle çözümlenebileceğine dayanan aşırı milliyetçi bir görüş.
  6 ... martyns
 2. 2.
  ordunun siviller üzerindeki egemenliği esasına dayanan ve özellikle de 19.yüzyılda ordu gücünü kullanarak yayılmacılık politikası güden devletlerin başını çektiği siyasal akım.
  2 ... lilith
 3. 3.
  (bkz: ordu göreve)
  1 -1 ... halit ayarcı
 4. 4.
  kapitalizmin doğal sonucu...
  -6 ... suzergecer
 5. 5.
  (bkz: Karl Liebknecht)
  ... vend avesta
 6. 6.
  ne hikmetse artık gerçek anlamı dışında da kullanılan, sadece ordu veya askerin mevcut koşullarda var olması (siyasete karışmasını savunma vs demiyorum bakınız!) gerektiğini savunanlara da vurulan bir yafta*.

  ayrıca

  ayrıca milliyetçi olması da gerekmez, gayet anti-ulusalcı ekspansiyonalist de olabilir bu görüşün savunucuları. bu da bir dip nottur.
  4 -1 ... soul forged sin
 7. 7.
  (bkz: askerlik yemini)
  1 -1 ... vernon sullivan
 8. 8.
  memleketin asıl sorunu, bir çözüm önerisi bir bakış açısı. aile içi şiddet, okulda şiddet, sokakta şiddet, ülkede şiddet bütün bunlar militarizmin yan etkileri hatta ta kendisi. düşünün ki bu ülkede milyonlarca ruhsatlı ruhsatsız silah ve kullanıcıları var ve bütün bu insanlar askere alınarak silah eğitimi almışlar. her ne kadar adına vatan korumak deseler de o eğitim başka birçok amaç için kullanılabiliyor/kullanılıyor. özelikle militarist, şiddete bağımlı eğitim ve bununla birlikte militarist yapıların kodladığı hayat biçimi bireyin her türlü sorun için çözümü militarizmde ve şiddette görmesine seep oluyor. bu yönüyle başta saydığımız bütün şiddete dayalı sorunların olayların hatta bir adım daha ileri giderek kan davalarının bile kökeninde militarizm ve militarist yaşam tarzı var. çünkü söylediğim gibi bu toplumda birey her türlü sorunun yegane çözümü olarak militarizmi seçiyor. birkaç gündür sol frame i işgal eden militarist söylemler (biz sadece sözel şiddet unsuru olarak küfür diyelim buna) bile bunun en büyük göstergesi. olayları derinlemesine analiz etmekten uzak aciz bünyeler yaratılan duygusallığın peşinden sürüklenip kendilerini militarizmin kucağında bulabiliyor.

  bunun en güzel örneklerinden biri olarak

  (bkz: full metal jacket)
  2 -1 ... sonrabirgun
 9. 9.
  bu ülkede özde vatandaş sözde vatandaş tanımı yapabilmenin sırrıdır. *
  1 -1 ... pangea
 10. 10.
  türkiye de elitizm ile birleşir.
  ... paradigma