bugün

militarizm

memleketin asıl sorunu, bir çözüm önerisi bir bakış açısı. aile içi şiddet, okulda şiddet, sokakta şiddet, ülkede şiddet bütün bunlar militarizmin yan etkileri hatta ta kendisi. düşünün ki bu ülkede milyonlarca ruhsatlı ruhsatsız silah ve kullanıcıları var ve bütün bu insanlar askere alınarak silah eğitimi almışlar. her ne kadar adına vatan korumak deseler de o eğitim başka birçok amaç için kullanılabiliyor/kullanılıyor. özelikle militarist, şiddete bağımlı eğitim ve bununla birlikte militarist yapıların kodladığı hayat biçimi bireyin her türlü sorun için çözümü militarizmde ve şiddette görmesine seep oluyor. bu yönüyle başta saydığımız bütün şiddete dayalı sorunların olayların hatta bir adım daha ileri giderek kan davalarının bile kökeninde militarizm ve militarist yaşam tarzı var. çünkü söylediğim gibi bu toplumda birey her türlü sorunun yegane çözümü olarak militarizmi seçiyor. birkaç gündür sol frame i işgal eden militarist söylemler (biz sadece sözel şiddet unsuru olarak küfür diyelim buna) bile bunun en büyük göstergesi. olayları derinlemesine analiz etmekten uzak aciz bünyeler yaratılan duygusallığın peşinden sürüklenip kendilerini militarizmin kucağında bulabiliyor.

bunun en güzel örneklerinden biri olarak

(bkz: full metal jacket)
güncel Önemli Başlıklar