1. 1.
  sosyal psikolojide klasiklesmis deneylerden biridir. 1961'de, yale universitesi'nde, stanley milgram tarafindan gerceklestirilen deneyde, bireyin otorite karsisinda gosterdigi uyum davranisi ve bunun sinirlari izlenmistir.
  sonuclar son derece sasirtici ve bir o kadar da urkutucudur.

  deney sirasinda, deneklerin %65'i, otoriteden gelen komutlar cercevesinde, kisiyi oldurebilecek duzeyde oldugu iddia edilen elektrigi deneklere vermeye yonelmistir.

  bir diger klasik icin;
  (bkz: stanford hapishane deneyi)
  12 ... confusedy
 2. 2.
  Amerikalı psikolog stanley milgram tarafından otoriteye itaat ve kişisel vicdan arasındaki çatışmaya açıklama getirme amacıyla geliştirilmiş deneydir.
  1 -1 ... xsentos
 3. 3.
  insanın profesyonel bir emir kontrolu altındayken bile neleri yapabileceğini gösteren psikoloji deneyidir.
  http://www.movingimage.us...nce/sloan.php?film_id=214

  deneyin sonuçlarından biri de aklı ve mantığı olan bir bireyin bile bir başkasına zarar verdiğini bildiği halde deneye devam etmesi ve buna uygun kılıf bulmasıdır.

  nazi almanyasında yaşanan soykırım sonunda yargılanan savaş suçlularının ifadelerine yakın ifade biçimi kullanmaları dikkat çekicidir.
  2 ... gwaihiri
 4. 4.
  deney kısaca şöyledir; bir grup sanık sorgu odasındadır ve denekler, sanığa elektrik veren bir aletin başına oturtulur. elbette elektrik yoktur ve sanıklar deneyin parçasıdır.
  sanıklara bir takım sorular tipi yazılar okunur ve ardından bunlar sorulur, oradaki doktor her yanlış cevapta 50 volt artırarak sanığa elektrik vermelerini ister.
  sanıklar bilemez, bildikçe elektrik şiddetini artırır. dünyanın dört bir yanında yapılan deneylerde hiç kimse 300 volta kadar durmamıştır. sanık acı içinde bağırırken voltajı artırmayı sürdürmüşlerdir.
  tereddüt ettikleri zaman, doktor hadi hadi devam diyerek devam etmelerini sağlar. 300 volta kadar bir kişi bile çıkıp, manyak mıyız biz niye elektrik veriyoruz adamlara demez.
  deneklerin %65'i sorun çıkarmadan eletriği maksimum düzey olan 450 volta kadar yükseltirler.
  deney sonucunda şu çıkar, insanlar, kendinden emin ve otoriter birinden emir aldıkları müddetçe ne kadar acı olursa olsun emirleri uygulamaktan çekinmiyorlar. vicdan, acıma duygusu kayboluyor ve emirleri yerine getirmek daha önemli hale geliyor.
  düşünün ki tamamen rastgele seçilen ve dünyanın her yerinde defalarca tekrarlanan bu deneyde insanların yüzde 65'i karşıdakini öldürecek düzey olan 450 volta çıkmakta bir sakınca görmüyorlar. çünkü biri öyle emir veriyor.

  bu da özellikle hitler almanyasında milyonlarca insanın nasıl koyun gibi, bir psikopatın peşinden gittiğini özetliyor.
  10 -1 ... regulus
 5. 5.
  deneyin amacı, sonuçları ve işleyişi ile ilgili açıklanmış ayrıntılı bilgi için:

  http://tr.wikipedia.org/wiki/Milgram_deneyi
  2 ... seyir
 6. 6.
  http://www.derinsular.com...syon-2-milgram-deneyi.php
  http://www.derinsular.com...yinin-hayata-uygulanm.php
  http://www.derinsular.com...t-ve-kotulugun-sirada.php
  1 ... vakur
 7. 7.
  konu ile ilgili toparlayıcı ve milgram deneyinin elli yıl sonra tekrarlanması üzerine bir yazı için:
  http://www.ntvmsnbc.com/news/469997.asp
  2 ... havada bulut
 8. 8.
  lost' ta dharma girişiminin yaptığı istasyonların (flame,swan,pearl,..) temel amacını oluşturan deneydir.
  edit: locke ve eko nun pearl isimli istasyonu buldukları bölümde bunu açık açık gördük.
  2 ... eloise
 9. 9.
  1960'larda stanley milgram adlı bir amca, savaş suçlusu nazilerin uluslar arası mahkemelerde "ben emirleri uyguladım" deyip sıyrılmaya çalıştığını gördüğünde, "yav, bu doğru olabilir mi?" deyip bu deneyi tasarlar. denek olduğunu bilmeyen deneklere, "insanların elektiriğe dayanıklılıklarını ölçüyoruz" yalanı altında bir laboratuvarda iş teklif edilmiştir. işe girenlerin yapacakları tek şey şudur; araştırmacının emri doğrultusunda, eksi ve artı uçları sözde deneklere bağlanmış kablolara voltajları gittikçe artacak şekilde elektirik akımı vereceklerdir. örneklem hayli geniştir ve birçok sosyal statü ve sınıftan insan bu deneye araştırmacı yardımcısı olarak katılır.

  deneklerin başında durduğu elektirik akımını kontrol eden manivela tabi ki kabloların bağlı olduğu oyuncuya elektirik göndermemektedir, ancak oyuncu, deneğin manivelayı kaç volta çıkardığını gizli bir kadran aracılığıyla görebilmekte ve voltajın yüksekliğine göre çırpınmakta ve bağırıp çığırmaktadır. deneyler başlar ve çok şaşırtıcı sonuçlar alınır. öncelikle bu geniş örneklem grubundaki hiç kimse araştırmacının emri dışına çıkmaz: araştırmacı "yükselt" dedikçe voltajı yükseltir. bu sırada voltaj yükseldikçe oyuncunun çırpınmalarını görmekte ve bağırıp çığırmalarını da duymaktadır, ama hiçbiri emre karşı gelmez, ne olursa olsun voltajı yükseltmeyi sürdürür.

  tek tük bazı denekler 250 volttan sonra oyuncunun çırpınmaları dayanılmaz hale geldiğinde deneyi sürdüremeyeceklerini belirtirler, ama genel davranış verilen emri harfiyyen uygulamak olmuştur. deney sırasında 300-400 volt arasında oyuncu ölü yahut bayılmış taklidi yaptığında bile durumdan etkilenmeyen ve tepkide bulunmayan deneklere rastlanmıştır.
  5 ... damdaki deli
 10. 10.
  otorite ve emirlerin insanlara neler yaptırabilceğinin en güzel kanıtı tıpkı şeriat düzeninde yaşanan insanlık dışı uygulamalar gibi.
  4 -3 ... drygt