1. 1.
  (bkz: zimbardo deneyi)
  -1 ... havada bulut
 2. 2.
  milgram deneyi ile insanlıktan nasıl çıkıldığını göstermiştir...

  nereden aklıma geldi şimdi bunlar benim?!!
  2 ... metaforr
 3. 3.
  insanlık ayıplarından yalnızca bir tanesini gözler önüne süren deney. ah ulvi sandığımız o sınırlarımız!
  5 ... gunesiuyandiralim
 4. 4.
  deneye gönüllü katılmışlar sorun ne anlamadım.

  son derece gerçekçi bir deney.
  1 ... tukeneceiz
 5. 5.
  Sosyopat dedektörü deneydir.
  ... benisizdelirttiniz
 6. 6.
  Psikolojide bilinen en meşhur ve etkili deneylerdendir. Hakkında film de çekilmiştir, izlenmesini tavsiye ederim.
  2 ... vatan delisi
 7. 7.
  bilime herhangi bir katkisi olmayan gereksiz bir deneydir. Zaten cogu sosyal bilimlerin insanligin daha iyi bir seviyeye gelmesinde payi minimaldir.
  1 -2 ... zevce
 8. 8.
  deneyin film olarak çekilmiş versiyonu için:

  (bkz: das experiment)
  6 ... chaosmos
 9. 9.
  deney, insanın iç yapısının ne kadar korkunç olduğu ve koşullar müsait olduğunda insanların ne derece canavarlaşabileceğini gün yüzüne çıkarmıştır. etik olmadığı sebebiyle ve insan haklarını ihlal ettiği için sürekli eleştirilir, ancak sonuçları etkileyicidir.

  --spoiler--

  zimbardo'nun yaptığı bu deneyde 24 normal, sağlıklı bireye rastgele mahkum veya gardiyan rolleri verilmiştir. mahkum rolü verilmiş olan bireyler polis arabasıyla evlerinden alınarak gerçekçi polis prosedürlerinden geçirildikten sonra gerçek bir hapishane ortamına benzemesi için düzenlenen stanford laboratuvarına gözleri bağlı olarak getirilmişlerdir. ne mahkum rolündeki ne de gardiyan rolündeki bireylere nasıl davranacakları konusunda herhangi bir bilgi verilmemiş olmasına rağmen deneyde rollerin gerektirdiği davranışların ve ortamın gerektirdiği normların ortaya çıktığı görülmüştür. bu deney, stanford üniversitesi psikoloji binasının bodrum katındaki laboratuvar sahte bir hapishaneye çevrilerek yapılmıştır.

  Bireylerin rollerini hızlı bir şekilde benimsemeleri için mahkum rolündeki kişilere savunmasız hissetmelerini sağlamak için sadece beyaz bir elbise ve kişilikleri göstermelerini engellemek adına saçlarını kapatmaları için kadın çorabı verilmiştir. ayrıca mahkum rolündekilere her zaman ayaklarında duracak bir zincir de takılmıştır. deneyin başlangıcından itibaren mahkum rolündeki kişilere onlara verilen numaralarla seslenilmiştir. gardiyanlara ise düdük aynalı gözlük ve cop içeren standart bir üniforma verilmiştir. ancak gardiyanlar nasıl davranmaları konusunda herhangi bir özel eğitimden geçmemiş sadece onlardan hapishanedeki düzeni korumak için ne yapılması gerekiyorsa onu yapmaları istenmiştir. aslında deney 2 hafta sürmesi planlamıştı. ancak hem mahkumlar hem de gardiyanlar o kadar çabuk bir şekilde rollerine adapte oldular ki sadece altı gün içinde gardiyanların üçte biri sadistlik eğilim sergilemeye (örneğin; mahkumlara zorlayıcı görevler vermeye ve yerine getirmezse onları coplamakla tehdit etmeye), mahkumların çoğu ise duygusal travma geçirmeye başladı. herkesin rolüne kendi iyice kaptırdığı altıncı günün sonunda deney araştırmacılar tarafından tehlikeli bir durum oluşturma riski gösterdiği için sonlandırılmıştır. bu deneyin sonuçları şunu gösteriyor; normal, sağlıklı bireyler kendi kişisel kimliklerini kaybederek kendilerinden oynamaları beklenen role girip o rolün gerektirdiği şekilde davranışlar sergileyebiliyorlar.
  (haney, banks ve zimbardo, 1973).

  --spoiler--
  8 ... bombshell
 10. 10.
  Her ne kadar etik sınırlar içerisinde bulunmadığını düşünenler de olsa insanlığın ortam ve koşullar sağlandığında ne kadar korkunç bir hal aldıklarını gösteren önemli bir deneydir.

  Dr. Zimbardo’nun seçtiği bir grup üniversite öğrencisine mahkûm - gardiyan rolleri rastgele dağıtılmış fakat öncesinde öğrencilere herhangi bir bilgilendirme yapılmadan “karakterlerinin analizi sonucunda mahkûm ya da gardiyan rollerine” uygun bulundukları söylenmiştir. Aslında kabulleniş ve otorite bu noktada başlamıştır bile.

  Giyilen üniformanın insanın kişiliğinde ve dolayısıyla da davranışlarında nasıl bir etken olduğu gözlemlenmiştir. Bu yüzden ‘üniforma deneyi’ olarakta anılır.
  4 ... pencere amelesi rapunzell