1. 1.
  Suudi arabistan dışındaki ülkelerin kullandığı*, isa nın doğumu ile başlayan, güneşin hareketlerinden yola çıkarılarak hazırlanmış takvimdir.
  1 ... baybars
 2. 2.
  Türkiye'de 1927 yılında kullanıma giren 'Gregoryen takvimi'ne verilen isim. Hz.isa'nın doğumunu (Milad) başlangıç olarak aldığı için bu adla anılır. Osmanlı imparatorluğu döneminde, önce Hicri takvim, sonra da 1 Mart'ı yılbaşı kabul eden mali takvim kullanılmıştı. Cumhuriyet'in ilanından sonra, mali 26 Kânunıevvel 1341'de (26 Aralık 1925) kabul edilen 'Takvimde Tarih Mebdeinin Değiştirilmesi Hakkında Kanun' ve 'Günün Yirmidört Saate Taksimi Hakkında Kanun' adlı iki ayrı yasayla 1 Ocak 1926'dan başlayarak Gregoryen takvimi benimsendi. Yılbaşını 1 Ocak olarak alan bu takvimin yanı sıra günü 12 saat gündüz ve 12 saat gece dilimlerine ayıran saat sistemi yerine 24 saatlik gün kabul edildi.*
  (bkz: gregoryen takvimi)
  2 ... meister writer
 3. 3.
  Hz. isa'nın doğumunu tarih başlangıcı ve dünyanın güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı yıl olarak kabul eden takvim.
  1 ... ice c
 4. 4.
  Hay sikeyim gene küfür edeceğim. Kusura bakmayın.

  1 ocak, isa nun doğuşu ve yine 1 ocak Mekkenin müslümanlarca ele geçirilmesi Kos koca milyar yıllık Dünya tarihinde aynı gün oluyor?
  Yok amına koyayım devenin bilmem neyi. Ulan, bu yalan değil de nedir?
  Sırf "hristiyanlar kutluyor, bizde kutlamak istiyoruz ama yediremiyoruz" mantığı ile düşünen ülkücü kafası.

  Ulan madem öyle, 31 aralığı 1 ocağa bağlayan gece, facebook ta "Mekkenin fethi, müslüman onu kutlar" yazıp istiklalde barlar sokağında takılıyorsun?

  Tatlı su müslümanları sizi.
  1 -1 ... mavijojobatanesi
 5. 5.
  Miladi takvim ya da Gregoryen takvim, Jülyen takviminin yerine Papa XIII. Gregory tarafından yaptırılan takvim. Milad'ı tarih başlangıcı ve Dünya'nın Güneş etrafındaki dönüş süresi olan 365 gün 6 saatlik zamanı "1 yıl" olarak kabul eder.

  Dünyada en yaygın olarak kullanılan takvim olan miladî takvim, senede 10,8 saniye hata oranıyla en güvenilir ve hassas takvimdir.
  ... turkmen balasi
 6. 6.
  July sezardan, August da Augustin den ismini almıştır. ayrıca şubatın 28 çekme sebebi bu 2 kralın o zamanlar yılın son ayı olan şubattan 1 gün alıp kendi aylarına eklemesidir.
  1 ... hayirliishler
 7. 7.
  Yılbaşısı Sezarın julyen takvimindeki gibi 1 ocaktır.
  2 ... profesyonel kamikaze pilotu
 8. 8.
  1 ocak 1926 da kabul edilen takvim.
  1 ... chocolatefish
 9. 9.
  Hz isanin doğumu ile değil yazının icadı ile baslamasi gereken tarih. Herkes hristiyan değil. Maalesef yine de gelişmiş ülkelere uymak durumundayiz.
  ... chesarasara