bugün

şehrin tek işlek caddesi olan "cumhuriyet caddesinin" şehrin gençleri tarafından"mecburiyet caddesi" olarak adlandırıldığı küçük, şirin amasya ilçesi..

keşkeği ile ünlüdür..
peder beyin memuriyetinden dolayı 9 sene yaşadığım. memleketime (bkz: samsun) yakın olmasından dolayı daha fazla sevdiğim , amasya'nın ilçesi. işlek diyebileceğimiz sadece bir caddesi olmakla beraber cografi konum bakımından amasya'dan çok daha iyi olan , gelişmeye , değişmeye müsait ve 5 senedir gitmediğim , sağlam arkadaşlıklar edindiğim , futbol takımının rengi mavi beyaz olan ilçedir.
bir başkadır benim memleketim!
Eşeği ile meşhur olup eşek bulunmayan memleket.
sonradan olma memleketim.

(bkz: hanımköylü)

merzifon güzel yer. orada piri baba var. piri baba önemli.
merzifonun insanı iyi. insan önemli.
keşkek ve haşhaşlı gibi bence gereksiz onlar tarafından pek bi el üstünde tutulan yiyecekleri var. yiyecek önemsiz.
şehir merkezi küçük, dolayısıyla iki dakia içinde hooop dağa taşa vurabiliyorsunuz kendinizi. dağ taş önemli.
yok baba sultan ben azıcık da olsa su görüyüm diyorsanız göl 5-6 dakika uzaklıkta. al semaverini git. semaver önemli.
sanayide oto elektrikçisi basri usta var. basri usta önemli.
il olma yolunda emin adımlarla ilerleyen amasya'nın bir ilçesidir. Bu arada annemin memleketidir. Diğer ilçelerine fark atmıştır, havaalanı bile vardır.
dogdugum büyüdügüm ilçeme 10km uzaklıkta olan ilçe. amasya ili ve ilçesinde yaşayan halk bu ilçeyi nedense sevmezler.

(bkz: götü kalkık)
burnumda tüten öz yurdum. birgün mutlaka döneceğim, çocukluk çağlarımdan gençlik yıllarıma kadar yaşadığım her anımı hüzünlü bir tebessümle hatırladığım ana-ata vatanım, memleketim,can'ım,ciğerim, öz'üm...
huzur bulduğum tek yer, memleketim, merzifon'um. kavgalarımın, küslüklerimin, sevdalarımın, dostluklarımın, kardeşliklerimin şehri. tüm yarım kalmışlıklarımın şehri. taşı, toprağı, insanı, havası, suyu altın şehir. sekiz aydır bura buram burnumda tüten şehir.

ah ulan merzifon !!!
229 ncu motorize piyade alayında askerlik yaptığım ilçe. Şimdi o birlik orda yok diyolla bilmiyorum.

Hiçbir özelliği yoktur.
kara mustafa paşanın memleketi.
(bkz: merzifon tempo fm/#21179030)
6 ay askerliğimi yaptığım yerdir. bankta oturan 2 yaşlı amcaya "amca buranın eşekleri ünlü diye biliyorduk neden hiç eşek yok " diye sorduğumuzda "aha ya, dolaşıyorlar ya" diyerek sokakta yürüyen insanların gösterildiği küçük bir ilçe. gülmekten altıma kaçırdığım bir andı, inşaallah ölmemişindir sen amca be.
Yine özlediğim memleketim. ulan ne bitmez tükenmez bir hasretmiş bu memleket özlemi. azıcık daha sabret olum ileride çok güzel projelerle Dönecek ve mutlu mesut yaşamına kaldığın yerden devam edeceksin sabret!
Şehzadeler şehri diye adlandırılan amasyanın bağlı olduğu güzide ilimiz.
mümkünse eşyalı kiralık ev aradığım yerleşim birimi.
mustafa paşasıyla meşhur yer.
görsel
zamanında, hitit ticaret yolunun güvenliğini sağlama amacıyla temelleri atılmış olan şehir.
Artık il olması gereken muhteşem şehir. Bir gitseniz kendinizi rüyada sanırsınız. (Biraz abartmış olabilirem*) Yazın mecburiyet caddesinden yukarıya doğru yürürken, Tavşan dağından esen tatlı rüzgar yüzünüze yüzünüze vurduğunda ne demek istediğimi daha iyi anlarsınız. *
ilçe kırsalı dahil eşek bulunmayan yer.

bazı dükkanlarda hediyelik olarak biblo şeklinde var sadece.

Bir de zibil gibi dondurmacı var ne hikmetse.
Mardin'de toprağa düşmüş kubilay er şehidimizin memleketi. Bütün şehitlerimizin ve kardeşimizin mekanı cennet olsun. Vatan size minnettar.
Çoğu zaman laf açmak için sorulan hemşerim Memleket nire sorusuna verdiğim cevaptır. Oy meleketim oy..
görsel
Memleketim.. bayrağım..

https://youtu.be/0XM9ReufauI