bugün

çay demlemeye yarayan, altında ki haznesinde kömür yakılan musluğu olan hede. (elektriklisi de mevcuttur.)
sait faik abasiyanik'in bir hikayesi.
çay tiryakisi geniş aileler için son derece gerekli ev aleti.
günümüze uyarlanmış semaverler oldukça kullanışlı. ama semaverle bir alakası yok. ama siz bilin o semaver.
çay mabedi.
(bkz: semaver kumpanya)
sait faik'in bu hikayesinde fakir bir genç olan ali ve yaşlı annesi konu ediliyordu. hikayenin sonunda ali, annesini öldüğünü anlıyordu. koca dünyada bir başına kalıyordu.
vezirköprü de alasını bulabileceğiniz çay demleme aleti. ayrıca vezirköprü parkında kocaman bir semaver vardır...
amasya'da çok iyi ustalarının olduğu çay yapma aracı. küçükken çırak olarak çalışmıştım yanlarında, çok ince işçilik ve sağlam emek isteyen bir iş. hala yapıyorlar. edinilmesi tavsiye edilir.
en çok erzurum da görülen ve kömürle demlenen çayın ne kadar leziz olduğunu ortalama bir erzurumlu'nun günde 15 bardak çay içmesinden anlayabileceğimiz çay aleti.
ayrıca bu çaylar kıtlama şekerle içilir, o da normal bir şeker değildir özel kırma makaslarının olduğu toz şekerden değil direk pancar şekerinden yapılma ermek bilmeyen sert bir şekerdir.şekerden ufak bir parça ısırılıp yanağın bir kenarına koymak suretiyle 2 büyük bardak çay içilebilir.
semaverin etimolojisi hakkında şöyle bir hikaye anlatılır. hikayeye göre semaver en güzel osmanlıca kelimelerden biridir yahut osmanlıcayı en iyi temsil eden kelimelerdendir şöyle ki.
se: farsça-3
ma: arapça-su
ver: türkçe- ver
yani 3 su ver anlamı taşımaktadır ve eski inanaışa göre semaverle en az üç bardak çay içilmelidir..
rusca sama varit kelimelerinden turemis ve osmanli'ya rusya'dan gelmis cay-su kaynatma aparati. sama kendi-yanliz varit kaynamak anlamina gelmektedir. en kolay kullanimi ve mistik olani ortasindaki boruya ahsap citalari yerlestirp yakilan ve bittikce bu odunlardan desteklenerek fokurtadan olanidir.

edit: gerisi hikayedir.
sema isimli sevgiliye alınabilecek en guzel ve en anlamlı hediyedir.

(bkz: sema ver)
türkçeye rusçadan geçen sözcük.
abası-semavere-yanık'tan:

"kızarmış ekmek kokan odada semaver ne güzel kaynardı. ali semaveri; içinde ne ıstırap, ne grev, ne de patron olan bir fabrikaya benzetirdi. onda yalnız koku, buhar ve sabahın saadeti istihsal * edilirdi."
samsun ilinin vezirköprü ilçesi semaverleriyle adını duyurmuştur. ilçe çarşısındaki tarihi bedestende envai çeşit semaveri bulabilirsiniz.
çayın en lezzetli formunu elde etmeye yarayan ev aleti.
bir türlü vermeye yanaşmayan sema isimli bayana en sonunda emir kipi kullanarak söyleme biçimidir. sema duyduğu karşısında gafanıza gaynar suyu dökebilme hakkını o an kazanmıştır. artık sizinde bir frank ribery olma yolunda ilerlemeniz söz konusudur. geçmiş olsun. *
said faik'in süper hikayelerinden oluşan kitabıdır.
bilgi yayınevinin hazırlamasıyla bu kitap sarnıç hikayeleri ile birleştirilip satışa sunulmuştur.
''bende senden hoşlanıyorum hemde her gün yediğim çam fıstığından daha çok. fakat senden hoşlanıyorum diye açıp içinin yeşilini yiyormuyum?''
sema nın ne vereceği belirtilmemiş, büyük ihtimalle çay verecektir.
sait faik abasıyanık'ın 1939 yılında yayınlanan ve içinde, sait faik'in yazdığı ilk hikaye olan ipekli mendil'in de bulunduğu öykü kitabıdır. babasının maddi yardımlarıyla basılmıştır.

"Ali'nin annesine ölüm, bir misafir, bir başörtülü, namazında niyazında bir komşu hanım gelir gibi geldi."

semaver hikayesi'nde geçen yukarıdaki söz ölüm denen olguyu orjinnal bir şekilde anlatmasıyla ilgi çekicidir.

hikaye'nin tamamı için: http://www.uzaysel.com/showthread.php?t=7155
kompleks çaydanlık.
çay zevkini tavan yaptıran elektriklisi pek makbul olmayan günümüz diliyle çay makinesi.
ana yurdu rusyadır ve rus evlerinin çoğunda nostalik olarak bulunur. bakır, tunç, pirinç yada sactan imal edilir. çay kolikler için mükemmel bir buluştur bana göreyse çok luzumsuz bir alettir. çay sevmem çay diye deliren insanlardanda bir o kadar nefret ederim.
semaver aynı zamanda sait faik abası yanık'ın 1936 yılında yayınlanan ilk kitabının ismidir ve kesinlikle çaydan çok daha lüzumludur...
herkese renkli günler
yan semaver, dön semaver
her dem allah der semaver
sende bir hal var semaver
yan semaver dön semaver.

güzel bir ilahi. dinlemeniz için link;

http://www.youtube.com/watch?v=J79hYWLHUUQ