bugün

amasya iline baglı ama amasyadan nufus olarakda yuzolcum olarak da daha buyuk olan essekleriyle meshur ilce.
türkiyenin 5'ci anajet üssünün bulunduğu ve denildiği gibi adı eşşek ile eşleştirilen, ama yeni dönemlerde eşşek kalmadığı için devlet tayini * ile gönderildiği söylentileri yayılan bir şehrimiz.
samsun - amasya ve çevresi illerde yaşayanların neredeyse %60ının doğum yeri..
(bkz: merzifonlu kara mustafa paşa)
eşekleriyle ünlü amasya ilçesi... biri bağırdığında; "ne anırıyorsun merzifon eşeği gibi" söylemine konu olan ilçe.
istanbuldan uçak seferleri başlamış olan, il olma yolunda emin adımlarla yürüyen amasyanın güzelmi güzel burnumda tüten ilçesi..
amasya'nın ilçesi olmasına rağmen amasya'yı ezmiş bir ilçe. şöyle ki amasyada aldığınız bir ürünü, garantisi için merzifon a getirirsiniz yada amasyada hava alanı yoktur. amasya dan otobüse binen yolcu hep merzifon aktarmalı gider vs.
AKÖREN
AKPINAR
AKSUNGUR
AKTARLA
ALICIK
ALiŞAR
AŞAĞIBÜK
BAHÇECiK
BALGÖZE
BAYAT
BAYAZIT
BULAK
BÜYÜKÇAY
ÇAMLICA
ÇAVUNDUR
ÇAYBAŞI
ÇAYIRKÖY
ÇAYIRÖZÜ
ÇOBANÖREN
DEMiRPINAR
DEREALAN
DiPHACI
ELMAYOLU
ESENTEPE
EYMiR
GELiNSiNi
GÖKÇEBAĞ
GÜMÜŞTEPE
HACET
HACIYAKUP
HANKÖY
HAYRETTiNKÖY
HIRKA
iNALANI
KAMIŞLI
KARACAKAYA
KARAMAĞARA
KARAMUSTAFAPAŞA
KARATEPE
KARŞIYAKA
KIREYMiR
KIZILEĞREK
KOÇKÖY
KUYUKÖY
KÜÇÜKÇAY
MAHMUTLU
ORTABÜK
ORTAOVA
OSMANOĞLU
OYMAAĞAÇ
OYMAK
PEKMEZCi
SARAYCIK
SARIBUĞDAY
SARIKÖY
SAZLICA
ŞEYHYENi
TÜRKOĞLU
UZUNYAZI
YAKACIK
YAKUPKÖY
YALNIZ
YENiCE
YEŞiLÖREN
YOLÜSTÜ
YUKARIBÜK

adlı köylere sahip bir amasya ilçesi.
amasya iline ait 4 milletvekilinden 3ünün merzifon kökenli olmasından mütevellit son 7 yılda oldukça gelişen ilçe.
yapılan yeniliklere gelirsek :
- merzifon'da önceden sadece askeri uçuşlara açık olan havaalanının uzun süren çabalar sonucu sivil uçuşlara açılması.
http://www.corumhakimiyet...etim/uploads/916954_6.gif
- türkiye çapındaki sayılı hastanelerden merzifon karamustafa paşa devlet hastanesi(ki bu hastane akıllı hastane statüsündedir)'nin yapılması.
http://img525.imageshack.us/i/31836217qt0.jpg/
- ilçe otogarının modernizasyon ile oldukça güzel bir görünüme kavuşması.
http://wowturkey.com/t.ph...unsal_yastik_p1020172.jpg
- pazar satışlarında bağırıp çağırmanın yasaklanması ve pazarın aynı zamanda fuar içinde kullanılabilecek bir binaya taşınması. http://www.merzifonum.com...mage/pazaryeriacilis1.jpg
- adliye binasının yenilenmesi.
- belediye binasının yenilenmesi.
- ilçe çapında 108 yeni park açılması ve bunlardan birinin çanakkale şehitleri'ne adanması gibi yeniliklerin yanında
ayrıca şehre turist çekme çabalarına girişilmiş ve osmanlı zamanından kalma bedesten,cami gibi birçok yapı günışığına çıkarılmıştır.
merzifon'daki tsk'ya bağlı kara kuvvetleri güçleri çekilmiş sadece hava kuvvetleri güçleri kalmıştır.
merzifon'da bir polis meslek yüksek okulu bulunmaktadır.
merzifon topraklarında dünyanın sayılı üzüm şarapları yetişebilmektedir ve bu ürün çiftçiler arasında hızla yaygınlaştırılmaktadır.
zamanında hükümdarın biri her memleketten bir hediye ister merzifondan hükümdara gidecek adamda ne hediye götüreceğini bilemez ve onun için en değerli şeyi olan eşşeğini hükümdara vermek ister hükümdar eşşeği görür ve getire getire bunumu getirdin der hükümdar için ne kadar sıradan olsada merzifonlu en değerli şeyini vermek istemiştir ogünden sonra eşşeği meşhur olan bi memleket olmuştur böyle anılır ama hikayedende anlayacağımız gibi aslında maksat en üst kişiye gelen saygıdan ötürü en değerli varlığını vermektir maksat merzifon halkı naziktir kibardır asildir aslında mevzu bunu görebilmektir varsın eşşek desinler merzifonlu kendini ve yerini bilir .
ilçeye (merzifon) bağlı tek belde:

-kayadüzü
amasyanın en büyük ilçesi denebilecek yer.
Amasya'dan nüfusu da büyük kendisi de büyük diyenlerin halt etmesi gereken ilçe. Şahsen benim gözümde amasya'nın tırnağı olamayacak ilçedir. bazı yerlerde amasya'dan gelişmiş diyenlere de rastladım ki merzifon için manidar bir sesleniş ile "çüşşşş" diyorum onlara.
Yeni yetme staylaların sokakları istila ettiği şehir. Gittikçe artıyor durduramıyoruz efenim.. ilerde soylarının tükenmesi dileklerimle.
(bkz: eşeklerin yerini staylaya bırakması)
(bkz: amele stayla)
(bkz: memleket)
kendilerini "bir halt sanan" vatandaşlarıyla meşhur olan amasya ilçesi.
bayramda keşkek yenmesiyle meşhur olan güzide ilçemiz. şimdik şöyle kiii, bunlar bayram arifesinden koca bir çömlek keşkek hazırlatıyorlar, bayramın ilk günü sabahı, keşkeklerini türkiye'nin her yerinde haşhaşlı olarak bilinen çörekleriyle yiyorlar. eğer şanslıysanız, keşkekiniz fırından olağanüstü tatlı gelir. bazen gerçekten kötü de çıkabiliyormuş.

evet -muş, çünkü böyle bir şeyi ilk kez bu bayramda yaşadım. gittik merzifon'a, keşkek yedik. keşkek o kadar çok geliyor ki, yani o çömlek o kadar büyük ki, o koca çömlek 7 kişiyi 3 öğün doyurdu. tabi yanında haşhaşlı çöreğiyle birlikte.

neysem. efendim, merzifon'da tavşan dağı mıdır, nedir, oraya gittim gördüm. şöyle bir öneride bulunayım, sakın merzifon sıcak, orası da sıcaktır demeyin. hatta nerden geliyorsanız gelin, memleketim sıcak, merzifon da sıcaktır demeyin. yanıma ne hırka, ne de başka bir şey aldım, kıçım dondu. özellikle o tavşan dağı'nda. mangalın başında pinekledim azıcık ısınayım diye, bütün mangalı yakmak, yemeği pişirmek falan da bana kaldı. aman!

tavşan dağı güzel yerdir efendim, gidiniz, görünüz. merzifon'a gidecekseniz, ramazan veya kurban bayramının ilk günü orda olmaya dikkat edin, keşkek yiyin, şansınıza güvenin. çöreğe sakın bu haşhaşlı lan, falan da demeyin, kızarlar. şivelerine fazla aldırış etmeyin. nedense ilk hecedeki sesli harf hep kalın çıkıyor, zamanla alışabilirsiniz, dikkatli olun.
efendim, baklalı dolmasıyla başlayalım. bildiğimiz yaprak dolmasının yaprağını alınız. içine bakla koyunuz, bohça gibi sarıp pişiriniz. merzifonun güzel yemeklerindendir. keza haşhaşlı çörek de ilçeyle birlikte anılır.
insanları cana yakın, elleri açıktır. patlayınca kadar yedirirler. anadolu insanı farkı.
düğün dernekleri gelenek göreneklere göre yapılır. damadın evine bayrak asma, müjde yastığı, kızı evden çıkarma vb.
çorum ve ankara havalarıyla eğlenirler. dikkat ettim kolbastı çalmadı.
2 tane ana caddede ne ararsanız bulabilirsiniz.
sokakları dardır. havası temizdir.
topkapı sarayından dinleyin birde namını.
çoğu yurdum insanının esgeçtiği bir anlamı vardır merzifonluların, sarayın eşsiz mazisinde.
topkapı sarayı ve onun sesini duyanlar, merzifonluları bamyacılar olarak bilir.
sarayın üç yüzyıl öncesinde başlayan spor musabakaları geçmişinin taraflarından biri olarak tanır.
rakipleri ise lahanacılardır.
enderunun mektepli merzifonluları ile amasyalılarının inanılmaz rekabeti ve sonucunda sarayın belli noktalarına dikilen lahana heykelleri.
sanırım lahanacılar, bamyacıları fena yeniyordu.
bir nevi galatasaray, fenerbahçe rekabeti olarak düşünebiliriz.
aynı şehrin iki takımı, hemşeri rakipler, osmanlının saray hayatına adını yazmıştır.
türk futbol tarihine galatasaray, fenerbahçe rekabetinin yazıldığı gibi.
aslında şunuda düşünmeden edemiyor insan;
bundan yüzyıllar sonra istanbulun belli köşelerindeki kanarya ve aslan heykellerine nesiller hangi anlamsız bakışları atacak.
umarım rekabetimizde, adımızda mazide kalmaz.
eşşeğiyle ünlüdür lakin henüz zat-ı muhteremle görüşemedik gerçi iki ayaklı olanlarından her yerde olduğu gibi burada da mevcut ayrıca tek caddesi olan cumhuriyet caddesinde altına araba almış gençler bir yukarı bir aşağı araçlarıyla piyasa yapmaktadır. bayan nufusun yaş ortalaması oldukça düşüktür. ne zaman bir kıza asılmaya kalksam reşit olmadığı gerçeği ile yüzleşmekten bıktım.
yemek yenecek sınırlı yer vardır padişah ve rumi usta bunlardan ikisidir. esnafı çok odun insanlardan özellikle seçilmiş gibidir.
her yerde bir mezar görmek alışkanlık yapabilir size dikkat edin ev bahçesi okul bahçesi süpermarket önü kafe önü gibi yerler ölünce defin için gözde yerlerdir. son olarak adım başı çeşme mevcuttur.
he bide unutmadan aslında buradan bir bok olmazmış da akif gülle saolsun hava üssü var polis okulu açtırmış otel bile yaptırıyor vakıflar genel müdürlüğü vasıtasıyla...
vel hasıl gezilip geçilecek bir yer olması münasebetiyle yaşancak yer değildir.
eşşeği ile meşhur ayrıca gurbette 'merzifon eşşeği' diye lakap takılan insanların yaşadığı ilçe.. il olabileceğini sanmıyorum.
öğleden sonraları insanın ruhunu okşayan rüzgarıyla kendisini anımsatan ilçe.

herşey değişti şu 10-15 yılda. bir rüzgarı değişmedi, varsın değişmesin o da.
gurbette en çok keşkeğini özlediğim, biricik memleketim.
doğup büyüdüğüm topraklardır.

finaller gelip geçse de keşkek yesem bea.
samsun'a 1.30 saat mesafedeki amasya ilçesidir.
annemin memleketidir, son gittiğimde çöl gibi biryerdi. ama güzelleştirilmiş duyduğum kadarıyla.
"eşşağaylan" nam salmıştır.
güncel Önemli Başlıklar