1. 1.
  RENESiS Rotary Motor ve 6 ileri manuel şanzımana sahip otomobil.Aktarma organlarının ön aksın altına yerleştirilmiş olması aracın ağırlığının 50/50 dağılmasını, yeni geliştirilmiş olan çift salıncaklı ön süspansiyon da aracı dilediğiniz gibi kontrol etmenizi sağlıyor. Elektronik klima sistemi, 6-CD changerlı Bose audio sistemi, sis farları, DSC, LSD, ABS, EBD, yan ve perde hava yastıkları ise RX-8in özelliklerinden bazıları.231 hp gücündeki aracın en büyük özelliği ise 4 kapılı freestyle bir coupe olması.
  2 ... juansebastianveron
 2. 2.
  jeremy clarkson tarafından testedildiği top gear programında, pisti bmw m3 ile aynı sürede tamamlamış ufaklıktır. neden ufak diyecek olanlara da diyeceğim odur ki, bu araba 1.3 litrelik bir motora sahip, bildiğin corsa kadar yani. mazda bu arkadaşı 83'e* bırakmaktadır. jeremy'ye* bakarsak kaçmayacak bir arabadır efendim.
  ... specialist
 3. 3.
  litre başına max beygir düşen arabadır. 1000 cc'ye 190 civarı beygir düşmektedir ki bu da rekordur.
  1 ... cf110
 4. 4.
  barış akarsu'nun kaza yapıp hurdaya çevirdiği güçlü araç.
  -1 ... comedia
 5. 5.
  (bkz: mazda rx 7)
  ... el camino
 6. 6.
  gaz pedalının altındaki böceği ezerek öldürme azmi ile gaza basıldığında 100 km de 20 litre seviyesinde benzin yakabilen bir araçtır ama yaktığı benzinin karşılığını performans olarak çok iyi verir.
  ... never neverland
 7. 7.
  rm body kit ile kıskanç böcükleri kendisine mıknatıs gibi çeken makinedir. bilmediğiniz yerlere park etmemeniz önerilir. aksi takdirde yerinden koparılmış yan ayna, sürttürme, çizme gibi sinir bozucu geri bildirimlere tabi kalacağınız aşikardır.
  1 ... falkenheim
 8. 8.
  dizayn, performans açısından ve tabii ki fiyat açısından ekisiksiz hatta fazlasıyla artıya sahip olan mazda'nın göz bebeği fakat motor aşınması ve yüksek yakıt tüketimi eksikliğini gideremedikçe hakettiği değeri alamayacak olan otomobil. rakipleri için (bkz: audi tt), (bkz: bmw z4).
  ... kocamann
 9. 9.
  motoru sanıldığı gibi 1300 cc değildir, 2x1300cc dir.

  Wankel motorunun normal bir motordan çok daha basit bir yapısı vardır. Oval bir gövde içerisinde merkezden kaçık olarak dönen bir rotor (döner piston) (tasarıma göre 2-3-4 rotor da olabilir) ve eksantrik milidir ( eksantrik mili 4 zamanlı motorlarda bulunan krank milinin işini yapmaktadır ).

  Wankel motoru, 4 silindirli, 16 supaplı, 2 eksantrikli bir günümüz motoruna göre çok daha az karmaşık hareketli parçaya sahiptir. Rotor bir iç v bir dış dişli yardımı ile motorun ana miline bağlıdır. Motor çalıştığı sürece emme , sıkıştırma , iş ve egzoz zamanları rotorun çevresinde oluşur. Motorun en büyük zorluğu da buradan kaynaklanır. Rotorun etrafının çok çabuk aşınmasından dolayı sıklıkla değiştirilmesi gerekmektedir. Genellikle polimer malzemeden yapılan rotor kenarlarının aşınması sorununu çözebilecek uygun nitelikte bir malzeme halen üretilememiştir.

  Wankel motoru dört zaman ilkesine göre çalışmaktadır. Rotorun her bir tam devrinde her haznede dört zamanlı motora göre bir iş meydana gelir. Eksantrik mili bu sırada üç devir dönmüş olur.
  Motorun kumandası muhafaza gövdesindeki kanal üzerinden sağlanır. Rotor eksantrik milinin bir kamına yataklandırılmıştır. Muhafaza gövdesinin içinde sabitlenen pinyon dişli rotorun iç tarafına açılmış dişli ile kavraşmış durumdadır. Rotor sabit pinyon dişli üzerinde yuvarlanır. Yuvarlanırken eksantrik mili üzerinde bir döndürme kuvveti oluşturur. Eksantrik milinde oluşan bu dönme hareketi şanzımana iletilir. Su ile soğutmalı motor gövdesinin bir yanında emme ve egzoz kanalları karşı tarafında ateşleme bujileri yer alır. Wankel motorun günümüzdeki en büyük sorunu torku yakalamak için gereken yüksek devirdir. Bununla paralel ilerleyen yakıt tüketimide oldukça yüksektir. Günümüz wankel otomobillerinden Mazda Rx-8'i baz alırsak, otomobil sakin kullanım dışında 100 km'de 20 litreye yakın yakıt harcadığı bazı kullanıcılar tarafından rapor edilmiştir.
  Kaynak : wikipedi.
  2 ... raad
 10. 10.
  motorun sıcaklığını direkt olarak kabine veren, yazın solaryum etkisi yaratan ferrari'den fazla yakıt tüketen güçlü bir araç. gerçekten dikkat çekiyor ama benzin adamın ebesiyle tersten ilişkiye girip kulaklarınızı çınlatıyor.
  ... burdaherseyvarmi