1. 1.
  Boğa güreşçisi,toreador.
  ... italiano
 2. 2.
  freud'a göre erkeğin kendisine tehdit oluşturan daha kuvvetli bir dölleyiciden kurtulma içgüdüsünün ritüelinin erkek kahramanı. (salladım, ama başka ne gibi bir açıklaması olabilir.)

  her haliyle eşitsiz bir dövüş. arenada ve kenarlardaki yedeklerle 15-20 kişiye karşı bir çift boynuz. yuh! insan utanır o hayvanın karşısına drag queen edasıyla çıkmaya, kılıç ve atlı süvariler eşliğinde kolpa güç gösterilerinde bulunmaya. boğayı tutan bir seyirci olsa bari.

  düşündüm de, bu yıl us open'da baghdatis'le agassi'nin karşılaşması da tıpkı bunun gibiydi. (boğa dedim aklıma geldi)
  3 ... caty blake
 3. 3.
  uğruna bir ülkede iç savaş başlatmış kavram.
  1 ... chemsuk
 4. 4.
  yıllar yılı odunla pişen, mis gibi taze ve sıcak kokularının etrafa yayıldığı, önünde mahallelinin yeni çıkan ekmeği almak için sırada beklediği kara fırınların ardından, çoğunlukla elektrikle çalışan, altı tırtıklı ekmekler çıkaran, kara fırın ekmeğinin tadını vermeyen ekmekler çıkaran ekmek fırını markası.
  ... gurbetteki istanbullu
 5. 5.
  bayanların da yapmaya kalkıştığı fakat başarısız olduğu meslek.
  (bkz: bayan matador)
  ... t square
 6. 6.
  futbolun daha bu kadar yaygınlaşmadığı hatta bile icat edilmediği dönemlerde hatta taş devrinden beri insan ve doğa arasındaki mücadelenin yansımasıdır boğa güreşi.

  nasıl ki yazının bile olmadığı devirlerde yerleşik hayata geçilmediği ve atalarımız avcılık ile geçindiği dönemlerde vahşi hayvanatları avlamak ve karınlarını doyurmak için bir mücadeleye giriyorlarsa bu ispanyol geleneği bunun üst versiyonudur.

  seyirciler boğa ile insanın savaşını seyrederler ve kendileri kah boğanın kah matadorun yerine koyarlar. bu özdeşleştirmeyi sinemada film seyrederken de yaparız. mesela atıyorum dallas dizisini izlerken kah kendimizi bobby ewing, kah pamela, kah sue ellen hatta jr ewing yerine koyuyorsak.

  elbette medenileşme haraketleri neticesinde bu tip gösterilerin yerine insanı insanı yedirmek sanatı icra edilmiştir. biz de bunu her hafta dijitürkten naklen seyretmekte, buna premier lig, bundesliga, nba falan diyoruz...

  yeteneksiz matadorsan boğa affetmez hatayı, cart diye takar boynuzunu.

  sporcunun yeteneksizi ise insanlar tarafından hata yaptığına pişman edilir hayatı kararır.

  matador ile sporcunun başarıları ayakta alkışlanır başlarına güller atılır, başarısızlıkların ise zemzem kuyularına işenir ve recm olunur.

  bu recm taşla yapılmaz, toplumsal baskıyla yapılır ki bunun yanında taşla yapılan recm pamuk prenses gibi kalır.

  antony quiin'in tek kişilik tango adlı matador filminin cekiminde arenaya çıkmasını anlatır. dublor kullanarak çektiği sahnede ahalinin onun taşaksız bir adam olduğu tezahüratı yaptığı bu suretle zoraki arenada boğayla iki üç gel git yapmasıyla -ki yusuf yusuf etmiştir kendisi- nasıl sevgi gösterilerinde bulunduklarını anlatır. sanki onu demin itin götüne sokan izleyiciler değildir de marslılardır.

  vel hasıl-ı kelam postmodern cağda günah keçişi olan bu kişiler global ikiyüzlüğün bir kurbanıdır.
  ... mulayim
 7. 7.
  bir erje ayden romanı.
  ... samo
 8. 8.
  ispanyolca, katil demektir.
  ... conspirator
 9. 9.
  aynı şeyi senin anana bacına yapsalar hoşuna gider miydi?! diyeceğim insan.
  ... anticix
 10. 10.
  jessy önadlı, kongo asıllı fransız ses sanatçısı. 2010 da ülkesi adına eurovision şarkı yarışmasında 12. olmuştur.
  ... la fa la sol ismail