1. 1.
  fiillerin sonuna getirilen -mek, -mak ekleri ile bulunma durumları.
  2 ... devedikeni
 2. 2.
  sıvacıların duvar üzerine yapılacak herhangi bir operasyon öncesi duvara yüzeyin düzgün olması ve işlem tutması için çektikleri sıvanın pürüzsüzlüğünü ve düzgünlüğünü görebilmeleri için kullandıkları uzun genellikle alüminyum ama bazen ahşap profil.
  ... devedikeni
 3. 3.
  metal cetvel...
  1 ... posion
 4. 4.
  ölçü kontrollerinde kullanılan sabit bir ölçüye ayarlanmış, karşılaştırma gereci.

  ölçü kontrol işleminin hızlandırılması ve güvenilirliğini sağlar.
  (bkz: johnson mastarı)
  (bkz: kalite kontrol)
  ... pilotmont
 5. 5.
  ilk entry nin örneğidir:; Gel- mek, Git-mek, gir-mek. *
  ... successor
 6. 6.
  ben bunu tüm sözlüklerin kurtarıcısı ilan etmek . maazallah olmasaydı biz yazarlar nasıl entry girmek, başlıkları nasıl formata uydurmak.
  3 -1 ... neyzen tevfik
 7. 7.
  metal işi yapan fabrikalarda yeni üretilen bir parçanın kalite kontrolünün hızlı bir şekilde yapılmasını sağlayan, üretim standartlarına uyarak önceden üretilmiş iştir.
  ... ilqim
 8. 8.
  osmanlicada hareket ve oluşu, şahsa ve zamana bagli olmadan anlatan fiil isimlerdir. mücerred(basit) ve mezidünfih(arttırılmış, harf eklenmiş, augmente) olmak üzere ikiye ayrilirlar. mucerred mastarlar şuhudi mazi mufred 3. sahislarinda zaid harf bulunmayan mastarlardir. mezidunfih mastarlarinda ise zai harfler vardir. mucerred mastarlar semai(duyarak öğrenilen), mezidunfih mastarlar ise kiyasi(kıyaslanarak bulunan) kelimelerdir. osmanlicada arapca fiil kullanilmadigi türemiş kelimelerin 3. şahsın geçmişleri soylenemez ve mastarlari gosterilir. bu yuzden mastar konusu osmanlicada cok onemlidir. hatta ogrenemezseniz kalirsiniz butun derslereden. *
  ... laxx
 9. 9.
  eskiden -mak mastar eki kullanılırmış. örn; oku/mağ/a
  şimdi -ma mastar eki kullanılmakta. örn; oku/ma/y*/a
  ... enzeru
 10. 10.
  parça boyutlarının,geometrik biçimlerinin ve parça yüzey kalitesinin kontrolünde kullanılan, boyutları standart ölçülerle sabitlenmiş alet.
  ... t square