bugün

Geneli (bkz: Kırgızistan)'da yaşamakta olan Türk ve orta asyalı toplum.

orta asyada en iyi (bkz: kazak)larla anlaşırlar. (bkz: özbek)leri aralarında geçen 1991deki savaş yüzünden pek sevmezler.
türk soylu oldukları kesin olarak bilinen ilk türk halklarından biridir. ama genel olarak günümüzde kırgız olarak nitelenen halkla olan benzerlikleri yok denecek kadar azdır. tarihi kaynaklarda çinliler türk soylu bu halkı "mavi gözlü sarışın adamlar", olarak betimlerken, arap gezgin gardizi seyahatnamesinde "açık ten renleri ve kızıl saçları" olduğunu anlatır. muhtemelen 11. yüzyıldan itibaren gelişen moğol baskıları sonucu batıya göç ederek kafkaslar ve anadolu'ya yerleşmişler, bugün kırgızistan olarak adlanırdığımız bölgede az sayıda kalanlar ise doğudan gelen moğollar arasında eriyerek antropolojik özelliklerini kaybetmiş geriye sadece adlarını bırakarak tarih sahnesinden çekilmişlerdir.

anadolu'da özelikle yörük olarak nitelendirdiğimiz insanlar arasında sayıları azımsanmayacak derecede fazladır..
kendilerine sadece "türk" denmesine fena içerleyip, "hayır biz kırgız türküyüz" tepkisi veren türk boyu.
kırgız kelimesi kırgızlar'ın türeyişine ait bir mite dayamaktadır. bu mite göre kırgızlar kırmızı bir kurt ile kırk kızın evlenmesinden türemişlerdir. kırk kız-kırgız.

bu türeyiş bir diğer varyantında ise, en el hak * diyen bacı kardeş yakılarak külleri suya atılmış, suyun yüzeyi köpükle dolmuş, kırk kız gelip de bu köpüğü içince hamile kalıp 40 çocuk doğrmuş, bu çocuklar da kırgızlar'ın menşeini oluşturmuştır.
* rusça bilirler, enteresan derecede aralarında samimiyet vardır ve vurdum duymazdırlar. ayrıca türk değil kırgız türkü olduklarını kabul ederler. bu konuda çok hassas olanları ve abartanları da vardır.
(bkz: manas destanı)
40 boydan oluşan bir türk kavmi.
kurtuluş savaşında kürtlerden daha çok yardım etmişlerdir ayrıca bize.
şöyle ki 2000 kırgız atlısı tam 12.000 kilometre yol tepip ankara'ya gelmişler ve milli mücadeleye girmişlerir. sağ çıkanlar kırgızistan'a geri dönememiş ve iznik civarlarına yerleşmişlerdir.
(bkz: kurtuluş savaşında 2000 kırgız)
benimde mensubu olduğum türk boyu. kırgız-kımız ikilisinin oluşmasına sebep olan türk boyu.
bildigim konusdugum hic bir kirgiz kendini turk olarak adlandirmaz.
türkçü kırgızlarla konuşulmadığının göstergeside olabilir.ben adlandırıyorum biline. ayrıca (bkz: tengri ordo)
http://tarihturklerdebasl...com/2011/12/12/kirgizlar/
uygur hâkimiyeti döneminde kırgız adı sarı, kızıl yüzlü şeklinde ifade ediliyordu.
kesinlikle turk olduklarini kabul etmezler. ayni kazaklar gibi "biz turk degiliz" diye biraz sertce tepki verirler. ama "adin ne " diye sordugunda "benim adim gul" diye cevap verirler.
güncel Önemli Başlıklar