1. 1.
  1789 fransız ihtilali öncesi kraliçe olan kadın.
  7 ... cikarinbeniburdan
 2. 2.
  fransız ihtilali sonrası giyotinle idam edilen kraliçe.
  4 ... paramecium
 3. 3.
  hiçbir zaman söylemediği malum söz, üzerine yapışan fransız kraliçesi. asıl trajikomik olan ise o dönemde saray ahalisi halktan o kadar kopuktu ki halk ile kraliçe arasında dolaylı da olsa bir diyaloğun geçmesi imkansızdı. yani halkın ne derece fakir ya da aç olduğu hakkında marie antoinette'in en ufak bir fikri bile yok idi.
  6 ... halit ayarcı
 4. 4.
  aslinda avusturya'li olan, iliskileri duzeltmek amaciyla sumsuk veliaht 16. louis ile evlendirilen ve sonrasinda kralice olan; ekmek-pasta muhabbetine hic girmemis fransiz kralicesi.
  1 ... curufinwe
 5. 5.
  avusturya prensesi iken 16. louis ile evlenerek fransa kraliçesi ünvanını alandır. 1755 - 1793 tarihleri arasında yaşamıştır.
  baleye düşkündü, fransız saraylarında bale okulları açılmasında büyük rol oynamıştır. sürekli balolar ve resepsiyonlar düzenlerdi. bir halk görüşünde, açlıktan kıvranan bir adamın, ' ne olur yardım edin, çok açım, günlerdir bir şey yemedim ' sözleri kendisine ulaşınca, tarihi değiştiren o meşhur sözü söylemiştir: ' ekmek bulamıyorlarsa pasta yesinler '
  bu sözlerin sonrası, özgürlük kavramının dünya üstündeki esir milletlere yayılmasını ve onlara etki etmesini sağlayan, 14 temmuz 1789 tarihli fransız ihtilali' dir. sonucunda demokrasi hareketi sarmıştır fransa' yı; antoinette ise bastille hapisanesine götürülmüştür. takdir edilesi yanı, mahkumiyeti boyunca gerçek bir hanımefendi tavrını takınması ve hayatını sona erdirecek giyotine başı dik gitmesidir.
  1 -1 ... legend of the stranger
 6. 6.
  sofia coppola'nın son filmi. *
  1 ... arsmagna
 7. 7.
  bir fransız kralıyla evlendirilmiş diğer bir avusturya prensesi. avusturyalıların zaafı varmış heralde fransızlara. rivayete gore wolfgang amadeus mozart beş yaşındayken bu hanıma evlenme teklif etmis.
  esas patlamayı ise ekmek bulamıyorsa pasta yesinler lafı ile yapmıştır. tabi bunun uzerine halk fransız ihtilalinde ilk kendisini kesmiştir. yanlış anlaşılmaya kurban gitti sanırım.
  -1 ... lurgee
 8. 8.
  fransa prensesi avusturyalı marie nin hayatını anlatan film.1870 lerde geçen filmde son model soundtracklerin bulunması ne alaka dedirticek türden olsa da o yıllara günümüzden bi bakış getirmek amacıyla kullanılmış olabileceğini düşündürtmedi değil.sıradanlığın içinde biraz sıradışılığı anlatan daha çok dişi filmi.
  2 ... kavalci
 9. 9.
  tek kötü yanı soundtracki olan güzel film.
  1 ... witch
 10. 10.
  hayatını lükse adayan , yemek içmek boşaltım yapmak ve sevişmek dışında hiçbir halt etmeyen ekmek bulamazlarsa pasta yesinler diyerek fransız ihtilali^ne davetiye çıkaran , geçen sene kirsten dunst^un başarıyla canlandırdığı o dönemin bütün ayrıntılarıyla anlatıldığı bir film..

  özellikle kıyafetler ve pastalar harika.
  1 ... yarim