bugün

efsane bir derbiye sahip şehirdir.

(bkz: manchester united)
(bkz: manchester city)
Bir senedir yaşadığımız farklı şehir. ilk geldiğimizde soğuk, karanlık ve aşırı sessiz gelen bu yeri sevmemiştik. Şimdi dönüp dönmeyeceğimizi düşündükçe aslında burayı ne kadar sevmiş olduğumuzu anlıyoruz. Manchester merkezi saydığımız yerler; Manchester Üniversitesi, Manchester Metropolitan Üniversitesi ve Piccadilly'dir. Piccadilly herkesin alışveriş için gittiği, istanbul'daki Beyoğlu'dur. Rusholme ise doğudan gelenlerin (köftecilerin, falafelcilerin, kebapçıların vb) yani "öteki"nin mekanıdır. ilk geldiğimizde bize aman gitmeyin denilen yerler ise; Hulme, Mosside, Longside olmuştur ancak biz Hulme'da oturduğumuzu söyleyince "waay delikanlılar" şeklinde muamele görmüşüzdür. Hulme siyahilerin yoğunlukta olduğu ama yine Rusholme'daki gibi birçok dinden kültürden farklı insanların birleştiği bir yer. "Mancunian Way" tam da Hulme'a yakın. Manchesterlıların bir kısmı kendilerine Mancunian demektedir ve Mancunian'lıysan farklı bir şivede konuşursun. (Bu konu Lost dizisinde de geçmiştir nitekim:) Manchester'da yaşıyorsanız, alışveriş yapacağınız 3 yer vardır: 1.Asda(Fiyatlar çeşitlidir, ürünler iyidir) 2.Little(Çok ucuzdur ama seçmek lazımdır) 3.Sommerfield(Ekmek buradan alınır)
Türk yemeklerine taktıysanız ve evim de evim diyorsanız, tuzlu da olsa gidebileceğiniz bir kebapçı(Rusholme girişinde) bir de Türk Market vardır kocaman.
Müzeleri pek bi güzeldir, gezmek görmek lazımdır. Kütüphanelerinde istediğiniz her türlü kitap bulunmakta ve herkese ücretsiz ödünç verilmektedir. Sürekli ve değişik alanda festivaller vardır. Türkler çoktur ama tanışılacaklar iyi seçilmelidir.
Sonuç olarak güzel yerdir Manchester, her şeyden önce Londra gibi kaybolmuşluk değil, aidiyet hissi verir insana. Ancak bunu hissetmek 1 veya 2 haftada değil, gerçekten kalıcı olarak uzun süre kalındığında mümkündür.
amerikan küçük eyaletlerinden biri olan new hampshire'ın en büyük şehri. 100 bin nüfusu vardır.
(bkz: 28 days later)
her yerinde turk olan bir avrupa sehri. manchester\'in delikanlilari meshurdur .manchesterliyik, kutsal ruh\'un adamiyik deseler; zerre sasmam ki liam gallagher az kaldi diyordu kismet olmadi o sipsi kafaliya. hakikaten, londra ile karsilastirdiginizda kat be kat daha guzel bir sehir, gerek sehrin mimarisi olsun, gerek turkiye kosullarina uygun delikanlilik seviyesi olsun evimin konforunu saglamistim elin ingiltere\'sinde bir daha gider misin deseler britanya diyarina , manchester ise koy sepete derim. ha birde discosu var ( evet kardesim sana gore club, bana gore disco) mint lounge diye, oldham caddesinde kaliyordu yamulmuyorsam, sipidik terlikle girecegim diye rezillik cikarmisti bir arkadas, siz siz olun hic degilse ayaginiza bir spor ayakkabi gecirin tatsizlik cikmasin.
yerlilerine mancunian denilen şehir.
ikinci dünya savaşı'nda londra'nın yanında önemli bir konuma çıkmış şehir. yine aynı savaşta büyük bombardımanların hedefi olmuştur. büyük, "şehir futbol takımları" buradan çıkmıştır.
Buranın Piccadilly si istiklal e o kadar benzer ki yuh dersiniz, hani istiklale girmeden solda burger king var ya piccadilly de de mağazaların yoğun olduğu yere girmeden sol tarafta bir adet bulunmaktadır. Caddenin ortasında da aynı istiklal de ki gibi bir ulaşım aracı geçmektedir. Sağ taraftaki Starbucks a rastlayınca ve sokakta müzik yapanları görünce kendinizi istiklal de sanabilirsiniz.
insanlarının son derece anlaşılmaz bir aksana sahip olduğu, futbolun gayet iyi bir seviyede olduğu, yanılmıyorsam da sanayi devriminin başladığı şehir.
bence dünyanın en güzel ingilizce konuşan insanlarına sahip şehir, her ne kadar londralılar tarafından köylü olarak nitelendirilselerde.
guyana'nın, east berbice corentyne coğrafi bölgesinde bir yerleşim birimi.

bölgenin tüm yerleşim alanları için:

(bkz: east berbice corentyne/#8478662)
mevsimsiz şehir.
ve tabi yıllarımın geçtiği.
musluğu açınca bira akan şehir.
(bkz: alayına newcastle)
3 yıl önce tatil amaçlı gelip, bir daha geri dönemediğim übersonik şehir.

öyle güzel bir yer işte, anlayın artık.

buranın insanları farklı be olm. türkiye aklımın ucumdan geçmiyor desem yeridir.
1 aylık tatil için geldim, temelli yerleştim kaldım.
bir daha da geri dönmeyi pek düşünmüyorum.
günün kazanan şehri olmuştur önce manchester united şampiyonluğunu ilan etti sonra da manchester city fa kupasını kazandı.
bok bir şehirdir. kaka bir şehirdir. yalnızlığı dibine kadar hissettiren sönük bir şehirdir.
iki güzide kulübü bu akşam şampiyonlar liginin dışında kalacak ingiliz şehri. umuyorum ve bekliyorum. inşallah beter olun ipneler sizi!
iki takımıda şampiyonlar ligin'de gruplarında 3. olmuştur. gerçekten büyük şok.
iki manchester takımıda bu yıl uefa da sürünsün.
erman toroğlu'nun deyimiyle;

(bkz: mançester)
2 ultraslan'ı göz altına almış; sarı-lacivert minibüsüyle iyice canımı sıkan polislerine selam çakmak istediğim şehirdir. istanbul'a geleceğini unutarak hareket etmeseler bari.
pinhani'den "hell"e bi gel şarkısını onlara armağan ediyorum.
cevabı futbolcularımız sahada en iyi şekilde verirler diye umuyoruz, pes etmek yok bizde! haydi aslanlar; heyecan nasıl bi' şeydir yahu... *
liverpool dan sonra pek sevimsiz gelir bu şehir.
ingiltere'nin kuzeyinde yer alan bir şehirdir.

manchester united hayranı olmayanların turistik açıdan liverpool şehrini gezmeleri daha doğru olacaktır. ''neden liverpool?'' derseniz, liverpool ile manchester arası 1 saat kadar falandır da ondan. bu civara gelen iki şehir arasından birini ziyaret etmeyi seçecekse liverpool'u tercih etmesi futbolu ayrı bir kenara koyarsak daha mantıklı olacaktır. manchester tarihteki gelişimi sebebiyle biraz daha sanayi ağırlık bir kent iken liverpool turizm yönünden daha dikkat çekici özelliklere sahiptir.
(bkz: elvir boliç)
(bkz: arif erdem)
güncel Önemli Başlıklar